15. září 2017 14:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Muž s nožem napadl v Paříži vojáka, ten ho zneškodnil. Policie útok vyšetřuje

Francouzští vojáci hlídkují u pařížského muzea Louvre. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzští vojáci hlídkují u pařížského muzea Louvre. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzské úřady vyšetřují jako teroristický čin páteční útok v Paříži, při němž muž ozbrojený nožem napadl hlídkujícího vojáka. Ten vyvázl bez zranění a útočníka zadržel. Ozbrojenec podle médií vykřikoval hesla o Alláhovi či teroristické organizaci Islámský stát.

Šlo o přibližně čtyřicetiletého muže marockého původu, který nemá kriminální minulost, uvedla s odkazem na zdroj blízký vyšetřování případu agentura Reuters.

Incident se odehrál brzy ráno ve frekventované stanici metra Chatelet v centru metropole, kudy denně proudí desetitisíce cestujících. Napadený voják byl členem protiteroristických hlídek, řekla ministryně obrany Florence Parlyová.

Francouzští vojáci zapojení do protiteroristické operace Sentinelle se stávají terčem útoků opakovaně. V srpnu na pařížském předměstí najel řidič osobního auta do skupiny vojáků. Šest z nich utrpělo zranění, z toho tři vážná.

Prokuratura dnešní incident vyšetřuje jako terorismus a policie podle Reuters zasahuje na adrese spojené se zadrženým útočníkem.

Ve francouzských ulicích se nyní pohybuje 10 tisíc ozbrojených vojáků včetně 3000 rezervistů. Působí na citlivých místech, jako jsou letiště, nádraží a památky a dohlížejí na bezpečnost během sportovních či kulturních akcí.

Vláda spustila operaci Sentinelle po teroristických útocích v roce 2015. Výzkumy veřejného mínění ukazují, že lidi přítomnost vojáků v ulicích uklidňuje. Představitelé armády ale upozorňují, že operace vojsko přetěžuje.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz