Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tisíce demonstrantů se dožadují odstoupení Lukašenka. Do centra Minsku jede vojenská kolona s vězeňskými vozy

Protesty v Bělorusku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty v Bělorusku. | foto: Sergei GritsČTK

Minsk Tisíce demonstrantů se před sídlem běloruské vlády v centru Minsku domáhají odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka a šéfky ústřední volební komise, která dnes vyhlásila Lukašenka vítězem nedělních voleb s více než 80 procenty hlasů. Demonstranti se domáhají přepočítání hlasů. Na místo podle agentury TASS jede dlouhá vojenská kolona s vězeňskými vozy. Prezident podle Belty vyzval demonstranty, aby se vzpamatovali, uklidnili a dovolili nastolit pořádek. Protesty jsou podle něj řízeny z ciziny.

Lukašenkovi odpůrci od nedělního večera i přes policejní násilí protestují proti zfalšování výsledků voleb, které podle nich vyhrála opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská. Právě policejní brutalita podle nezávislých médií pobouřila osazenstvo velkých podniků v zemi. „Mlátí naše děti, naše vnuky,“ citoval server Tut.by jednoho z dělníků.

Do protestu se podle ruských tiskových agentur zapojili stávkující dělníci z Minského traktorového závodu MTZ, jednoho z největších podniků v zemi, které se pokoušel uklidnit premiér Raman Halaučanka. Z podniku nicméně podle agentury Interfax vyšla kolona asi 3000 dělníků s transparentem „Nejsme ovce, nejsme dobytek, ale dělníci MTZ. Není nás 20 lidí, ale 16.000!“ O revoltujících dvou desítkách pracovníků podniku se dříve pohrdavě zmínil Lukašenko.

Policisté podle TASS dělníkům nebránili v cestě na náměstí Nezávislosti, kde je sídlo vlády. 

Některé vojáky, kteří před sídlem vlády vytvořili kordon, podle serveru Tut.by objímají děvčata, která je obdarovala kyticemi. Demonstranti vyzývali těžkooděnce, aby přešli „na stranu lidu“.

Zachovejte klid, nabádá Lukašenko policisty

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko vyzval demonstranty v Minsku, aby se vzpamatovali a nechali úřady nastolit pořádek. Protesty, požadující prezidentův odchod, přepočítání hlasů v nedělních volbách či nové volby, označil za řízené z ciziny. Nabádal také policisty ke zdrženlivosti při zásazích vůči demonstrantům.

„Vracíme se k situaci v Minsku. Netvrdím, že je to nějaká katastrofa, anebo příliš napjatá situace, ale problémů je dost. Naprosto jasně vidíme, co se děje. Strůjci toho všeho a organizátoři jsou lidé z ciziny. V prvých řadách jdou lidé s kriminální minulostí, s obyčejnou kriminální minulostí,“ prohlásil Lukašenko během bezpečnostní porady podle státní agentury Belta. „Chcete, abych seděl a čekal, až Minsk obrátí vzhůru nohama? To bychom pak už situaci nedokázali stabilizovat. Proto se vzpamatujte, vezměte rozum do hrsti a uklidněte se. A nechte nás nastolit pořádek a vypořádat se s těmi (organizátory protestů), kteří sem přijeli (z ciziny),“ apeloval na spoluobčany.

Nabádal také lidi, aby „nevystrkovali nos na ulici“ a aby pochopili, že je a jejich děti zneužívají organizátoři protestů z ciziny jako „kanónenfutr“, potravu pro děla. Bělorusko podle hlavy státu čelí agresi.

Prezident také vybídl příslušníky pořádkových sil ke zdrženlivosti. Řekl, že nemá žádné výtky, ale „jedině prosbu“: „Když už člověk padl a leží, neměli by ho dál bít. Tedy měla by tu být jistá brzda.“ Současně prohlásil, že jako voják chápe smýšlení příslušníků pořádkových jednotek, rozhořčených případy zákeřného napadení jejich kolegů, z nichž se stali doživotní invalidé.

Úřady ve snaze zklidnit rozsáhlé rozhořčené protesty už ve čtvrtek naznačily zmírňování postupu, když z oficiálních míst zazněly opatrné omluvy v souvislosti s násilím policie a bylo oznámeno postupné propouštění zadržených. Dnes se ministr zahraničí Uladzimir Makej nechal slyšet, že Minsk je připraven vést se zahraničními partnery „konstruktivní a objektivní dialog“ o situaci v zemi.

„Jsem zatím naživu a nejsem v zahraničí,“ prohlásil Lukašenko na expertní poradě o strojírenství. Prezident varoval před dopady stávek v běloruských podnicích, které podle agentury propukají už od pondělka; od neděle lidé protestují proti zfalšování výsledků prezidentských voleb.

Kritické hlasy v Evropě vůči postupu běloruského vedení rostou. Skupina unijních zemí, včetně Česka, před dnešním jednání ministrů zahraničí EU o dění v Bělorusku nabádala k přijetí sankcí vůči představitelům Lukašenkova režimu. Předtím premiéři Babiš a Morawiecki vyzvali, aby se situací v Bělorusku zabýval summit EU. Český premiér, který policejní násilí v této zemi už kritizoval, se rovněž vyslovil pro zopakování voleb, které budou transparentní a s účastí zahraničních pozorovatelů.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...