Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Němečtí marxisté odhalili Leninovu sochu z Česka. Slavnostní akt doprovázel zpěv Internacionály

Předsedkyně a bývalý předseda marxisticko-leninistické MLPD zpívají... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předsedkyně a bývalý předseda marxisticko-leninistické MLPD zpívají... | foto: mlpd.de (Youtube)

Gelsenkirchen/Praha Zatímco v západní Evropě a USA strhávají sochy otrokářů a v Česku se debatuje o nápisech na soše Winstona Churchilla, v Německu po více než třech dekádách od pádu komunismu proběhlo slavnostní odhalení revolucionáře Vladimira Iljiče Lenina.

U příležitosti odhalení sochy naplánovala Marxisticko-leninská strana Německa (MLPD) na sobotní odpoledne slavnostní ceremoniál, kde si návštěvníci mohli zakoupit pečené klobásy či suvenýry s Leninem.

Odhalená socha Vladimira Iljiče Lenina v Gelsenkirchenu.
Socha Lenina v německém Gelsenkirchenu.

Více než dvoumetrová socha byla v sobotu odhalena ve městě Gelsenkirchen v průmyslové oblasti Porúří. Radikálně levicová Marxisticko-leninská strana Německa považuje vztyčení vůbec první sochy sovětského vůdce na území bývalého západního Německa za velký úspěch. „Doba monumentů rasistů, antisemitů, fašistů, antikomunistů a dalších reliktů minulosti je jasně za námi,“ řekla předsedkyně MLPD Gabi Fechtnerová. Podle političky byl Lenin myslitel, který předběhl svou dobu, a bojovník za svobodu a demokracii. Vztyčení sochy si strana musela vybojovat u soudu - proti byla radnice města i mnozí z 260 tisíc obyvatel města.

Radnice Gelsenkirchenu označila Lenina za představitele násilí, útlaku a lidského utrpení a symbol boje proti demokracii, který město nehodlá tolerovat. U soudu radnice poukazovala i na fakt, že socha narušuje výhled na blízkou historickou budovu ze 30. let. Březnový verdikt ale k radosti MLPD umístění monumentu povolil. Fechtnerová se následně nechala slyšet, že Lenin se do Gelsenkirchenu jakožto dělnického města „skvěle hodí“.

MLPD původně plánovala odhalení sochy na duben, což by se tématicky hodilo k výročí Leninova narození. Koronavirus ale plány překazil a vedení MLPD se rozhodlo akci odložit, jelikož chtělo, aby se slavnostního odhalení účastnilo více lidí. „Dali jsme přednost zdraví obyvatel. A také jsme nechtěli, aby z toho byla akce jen pro pouze pět či deset lidí. Mělo by jít o větší věc,“ řekl pro Rádio Svobodná Evropa Peter Weispfinnig, člen Ústředního výboru MLPD.

Leninova socha, která bude vztyčena v Gelsenkirchenu.

Leninova socha zezadu.

Během akce platilo omezení dodržování rozestupů 1,5 metru a nošení roušek, výjimkou byla jen konzumace nápojů a občerstvení, například populárních bratwurstů či pečené kachny. V plánu byly proslovy či kulturní vystoupení, program láká i na selfie s Leninem a prodej suvenýrů v podobě triček a plakátů.

Radnice města v reakci na odhalení sochy uspořádala od 19. června v nedalekém muzeu výstavu o komunistických hnutích, režimech a jejich obětech. Zároveň město publikovalo video s reakcí několika historiků, vědeckých pracovníků a umělců na Leninovu sochu. „Lenin nebyl demokrat. V roce 1918 nechal rozpustit demokraticky zvolený parlament, pronásledoval další socialisty i členy vlastní strany,“ říká na videu profesor historie Jörg Ganzenmüller.

V celém příběhu hraje roli i Česká republika - monument totiž zřejmě pochází ze středočeských Hořovic. Uvádí to alespoň MLPD na svých stránkách: „S pomocí přátel z Česka a Ruska jsme se dopátrali, že socha byla vytvořena umělcem Vladimírem Kýnem z Hořovic (...) Poprvé byla odhalena v prosinci 1957 v areálu hořovické strojírny, kde stála až do 90. let.“

Radní Hořovic Karel Červený (KSČM) pro Lidovky.cz potvrdil, že Leninova socha v místní slévárně a strojírně, dříve ČKD, skutečně stála a její rozměry odpovídaly gelsenkirchenské soše. Po sametové revoluci ovšem socha zmizela a nikdo z místních netuší, co se s ní stalo. Strana monument údajně zakoupila v internetové aukci za 16 tisíc eur (zhruba 430 tisíc korun) od rakouského obchodníka.

,

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Cejl, Brno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

V Německu se žáci chrání proti infekci i při hodinách. Pokud nemají roušky,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!