Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Svět

V karanténě je skoro třetina Američanů. Omezení kvůli koronaviru budou trvat až 12 týdnů

Nezvykle prázdné ulice newyorského Manhattanu. foto: Reuters

New York - Omezením, nařízeným v zemi kvůli boji s nebezpečnou nákazou, budou Američané čelit pravděpodobně deset až dvanáct týdnů, tedy zhruba do počátku června. V televizi Fox News to v neděli řekl americký ministr financí Steven Mnuchin. Spojené státy patří k nejzasaženějším zemím, v neděli registrují přes 33 000 nakažených koronavirem a 389 mrtvých.
  16:40aktualizováno  22:36

V karanténě je v neděli bezmála třetina Američanů. Na 100 milionů lidí by podle nařízení platných v sedmi státech USA nemělo zbytečně opouštět domovy, obchody jsou s výjimkou prodeje potravin, paliva a léků zavřené. Omezení se týkají států New York, Kalifornie, Connecticut, Illinois a New Jersey. V neděli večer SEČ k nim přibyly také Ohio a Louisiana.

Zpravodajské služby USA Trumpa před koronavirem varovaly už v lednu, on jejich informace zlehčoval

Mnuchin doufá, že Kongres zahájí hlasování o krizové finanční injekci americké ekonomice v pondělí. Plán mimo jiné počítá s jednorázovou pomocí pro čtyřčlennou rodinu ve výši asi 3000 dolarů (přes 75.000 korun), uvedla agentura Reuters.

Ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf v neděli televizi Fox News řekl, že vláda nemá žádné bezprostřední plány omezovat vnitrostátní cestování. Informace o zavedení karantény na celém území USA jsou podle něj falešné a jejich zdrojem jsou kybernetické útoky z Ruska nebo jiných zemí.

Čtvrtina nakažených podle statistiky amerického ministerstva zdravotnictví připadá v USA na New York. Starosta města Bill de Blasio v neděli vyzval prezidenta Donalda Trumpa, aby nařídil armádě dodat do krizových oblastí ventilátory a další potřebné vybavení. Národní koordinátor boje s infekcí Anthony Fauci slíbil, že hlavní pomoc bude kromě New Yorku směřovat i do Kalifornie a státu Washington.

Guvernéři z řad demokratů, starostové měst a pracovníci nemocnic si podle serveru Politico v neděli otevřeně stěžovali na neschopnost federální vlády zajistit dostatek zdravotnických pomůcek, jako jsou roušky, či testů na koronavirus. „Jsme zoufalí,“ řekl médiím guvernér státu New Jersey Phil Murphy. „Měli jsme velký požadavek ze strategických rezerv v Bílém domě. Dali nám pouze zlomek našeho požadavku.“

Pracovníci v administrativě prezidenta Trumpa nicméně tvrdí, že materiál byl těm, co ho potřebují, odeslán. Prezident v neděli na twitteru navíc uvedl, že jeho kritici by „neměli vinit federální vládu za své vlastní nedostatky“. Guvernérům vzkázal, že federální vláda je tu „od toho, aby vám vždy zajistila pomoc v případě, že selžete“.

V dramatické výzvě adresované vládě de Blasio v televizi CNN řekl, že od velké ekonomické krize ve 30. letech minulého století USA nečelily hrozivější situaci. „Když v příštích deseti dnech nedostaneme ventilátory, zemřou lidé, kteří zemřít nemají,“ řekl starosta.

Tíživá situace je podle amerických médií v newyorské věznici na Rikers Islandu, neblaze proslulé násilnostmi a špatnými životními podmínkami vězňů. Osmatřicet osob tam onemocnělo, polovina z nich jsou vězňové a druhá polovina vězeňská stráž. Dalších 58 lidí čeká na testy v karanténě. Podle agentury AP panují obavy, že právě vězeňský systém může být jedním z hlavních zdrojů raketového rozšíření nákazy koronavirem.

Newyorští radní rozhodli o možnosti podmínečného propuštění některých vězňů, zejména nemocných osob a seniorů, kteří byli odsouzeni za nenásilné trestné činy. Vězení v Rikers Islandu už jich opustilo několik desítek.

Autor: