21. listopadu 2017 16:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ozbrojenci obsadili centrum Luhanska, asi kvůli sporům o moc

Obrojenci u obrněného transportéru v Luhansku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obrojenci u obrněného transportéru v Luhansku. | foto: Twitter.com/@josefslerka

KYJEV Ozbrojenci v úterý obklíčili centrum Luhanska, jednoho z center proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny. Média se domýšlejí, že jde asi o spor o sesazení tamního ministra vnitra, který odvolání odmítá a tvrdí, že jeho muži podnikají zátah na „ukrajinské diverzanty“. Ozbrojenci v ulicích Luhansku nemají na uniformách žádné identifikační znaky.

„Mohu s jistotou říci, že pokusy některých osob zůstat u moci destabilizací situace jsou marné a ve velmi blízké budoucnosti budou neutralizovány,“ uvedl v prohlášení šéf samozvané „Luhanské lidové republiky“ Igor Plotnickij, který o den dříve odvolal místního ministra vnitra Igora Korneta kvůli trestnímu stíhání za přehmaty jeho podřízených policistů. Plotnickij se také vyjádřil, že nevidí žádný důvod k panice, vedení „lidové republiky“ má situaci pod kontrolou a zakrátko ji vyřeší.

Kornet své sesazení odmítá, zabarikádoval se v sídle ministerstva a považuje se nadále za policejního šéfa, uvedl list Ukrajinska pravda na svém webu. Tvrdí rovněž, že jeho ozbrojenci v noci zasáhli proti skupině diverzantů a průzkumníků, která se snažila proniknout na území „lidové republiky“, aby zde páchala teroristické a diverzní útoky. 

„Většina diverzantů byla zajata, ale slabší síly unikly trestu. Pátrání a zatýkání pokračuje,“ uvedl Kornet, podle kterého úřady plně kontrolují situaci a policisté plní své povinnosti. Obvinění, že by se pracovníci jeho ministerstva dopouštěli nezákonností, označil za nedůvěryhodné. Prý má důkazy, že vysoce postavení hodnostáři separatistů se dopouštěli trestné činnosti a ředitelka místní televize je podle něj ve službách ukrajinských tajných služeb.

Obvinil také šéfku Plotnického úřadu a náčelníka vládní ochranky, že loni v září zinscenovali „státní převrat“, při kterém byl zabit bývalý premiér a odsouzen zástupce policejního náčelníka, a to za přispění generální prokuratury, která případ vykonstruovala. Všechny důkazy prý předal Plotnickému, který nařídil zahájit trestní stíhání a pozatýkat všechny aktéry.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
STAVBYVEDOUCÍ PRO INŽENÝRSKÉ STAVBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz