Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

V KLDR mučí a znásilňují zadržené ve vazbách. ‚Musíte je praštit, abyste dostali přiznání,‘ líčí expolicista

ilustrační snímek foto: Reuters

Pchjongjang - Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) zjistila, že mimo severokorejské pracovní tábory se zvěrstva odehrávají i v celách předběžného zadržení. Korejci bývají mučeni, zneužíváni a nuceni přežívat bez jídla a hygieny po dobu „vyšetřování". Většina z nich se kvůli nesnesitelným praktikám přizná k čemukoli. Vyváznou jen ti, kteří mají kontakty nebo peníze.
  5:00

Život v KLDR se může ještě zhoršit. Země kvůli koronaviru uzavřela hranice s Čínou a Ruskem

Britská organizace Human Rights Watch publikovala zprávu, ve které popisuje praktiky severokorejského režimu. Založena je na 15 rozhovorech s ženami a muži, kteří strávili čas v místních celách. Mimo to na otázky HRW odpovídalo i osm bývalých vládních úředníků a policistů, kteří mají znalosti severokorejského trestněprávního systému, uvádí HRW ve zprávě.

Všichni zpovídaní uprchli ze země po roce 2011, kdy se dostal k moci současný vůdce Kim Čong-un. Zjištění této zprávy jsou přelomová z toho důvodu, že nikdo předtím ještě praktiky režimu v celách předběžného zadržení podrobně nezkoumal, píše The Guardian.

Právní stát neexistuje

Oficiální severokorejský zákon podle HRW uvádí, že občané mají pravo na spravedlivý proces, při kterém by se neměla brát v potaz přiznání, která vznikla pod nátlakem. Praxe však vypovídá o opaku. Zadržení jsou ve vazbách naprosto bezmocní. Nemají možnost získat právní ochranu, ani si nemají kde stěžovat na praktiky policistů, kteří je doslova mučí.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un během představení.
Severokorejská armáda při slavnostním průvodu.

„Severokorejský systém vyšetřovacích vazeb je despotický, násilný, krutý a ponižující,“ řekl Brad Adams, ředitel asijské pobočky HRW. „Severokorejci žijí v neustálém strachu, aby je nezadrželi. Oficiální postupy se většinou ignorují, nectí se presumpce neviny a jediný způsob, jak se dostat z vazby, je skrz úplatky a konexe,” dodal Adams.

Zatčení jsou okamžitě převezeni do vyšetřovací vazby. Ta vypadá tak, že zadržení se mačkají ve stísněné, nehygienické cele a jsou nuceni se přiznat, jinak nedostanou jídlo a strážníci je budou dále mučit. „Zadržené doslova nechají vyhladovět, většinou potom jejich rodiny podplatí dozorce a donesou jim nějaké jídlo,” řekl Phil Robertson, ředitel HRW.

Nelidské zacházení

Ve vazbě zadržení nemají jídlo, oblečení, vodu, čistý záchod a nemohou se ani umýt či vyspat. Podezřelí jsou soustavně mučeni a fyzicky trestáni. „Podle regulací by zde nemělo docházet k žádnému násilí, ale při vyšetřování potřebujeme doznání,” řekl bývalý policejní strážník. „Musíte je praštit, abyste z nich přiznání dostali,” dodal.

Bývalí zadržení v rozhovorech uvedli, že museli klečet na studené zemi 16 hodin denně a sebemenší pohyb vedl k trestu. Tresty měly podobu například úderů pěstí, trubkami či páskem. Častá praktika bylo i to, že dozorci nutili zadržené uběhnout tisíc okruhů v kuse na ploše několika metrů.

„Když jsem se já či kdokoli jiný pohnul, strážnici mně a často i všem ostatním nakázali, abychom prostrčili skrz mříž na zem ruce, a začali nám po nich šlapat,” říká Park Ji-cheol, bývalý zadržený. 

Podle bývalé vězenkyně Yoon Young-cheol se k zadrženým strážníci chovají, jako by byli „méně než zvířata”. Yoon zatknuli v roce 2011, předtím dělala 30 let vládní úřednici. Uvedla, že ji policie odvezla bez toho, aniž by jí řekla, o co jde. Strážníci ji během noci opakovaně zmlátili a to ještě předtím, než ji vůbec vyslechli. Následně byla obviněná ze špionáže.

„Mlátili mě asi 30 minut, kopali mě botami a tloukli pěstmi všude po těle,” uvedla Yoon. Ze špionáže usvědčena nebyla, ale kvůli pašování strávila pět let v pracovním táboře, kde je situace ještě horší než ve vyšetřovacích vazbách, píše The Guardian.

Neumím si představit, že by v KLDR vládla žena, říká koreanistka. Sourozenci vůdců končí špatně

Další zadržení nahlásili mimo jiné i sexuální zneužívání. Například Kim Sun-young, bývalá obchodnice, která ze Severní Koreje utekla před pěti lety, řekla, že byla v cele znásilněna samotným vyšetřovatelem, sexuálně ji napadali i policisté.

„Lidé mají opravdu dobrý důvod bát se zatčení a vazby v Severní Koreji,” hodnotí Robertson. Ti, kteří nemají peníze či politické vazby, skončí po zadržení ve vězení či v pracovních táborech.

HRW vyzývá vládu Severní Koreje, aby veřejně tyto praktiky přiznala a „okamžitě ukončila týrání, kruté a nehumánní zacházení se zadrženými osobami.” 

Ve zprávě také naléhá na světové mocnosti a mezinárodní organizace, aby vytvářely soustavný tlak na zločinný režim. OSN obvinilo Severní Koreu ze systematického a velice rozšířeného porušovaní lidských práv, a to včetně mučení, trestů smrti bez soudů a užívání „gulagů” pro politické vězně.