Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Svět

Naše vakcína je dlouhodobě účinná vůči mutaci delta, tvrdí Johnson & Johnson

Vakcína Johnson & Johnson foto: Reuters

Aktualizováno
Washington - Vakcína firmy Johnson&Johnson dobře chrání i proti koronavirové variantě delta. Oznámila to v pátek šéfka jihoafrické rady lékařského výzkumu Glenda Grayová. Podobné hodnocení svého preparátu zveřejnila i společnost J&J. Varianta delta nyní v Jihoafrické republice mezi novými případy nákaz převažuje.
  7:15aktualizováno  9:47

„Ze všech údajů, které sledujeme, vyplývá že po naočkování vakcínou J&J následuje rychlá a dlouhodobá reakce imunitního systému proti variantě delta. Zjistili jsme překvapivě dlouhodobou imunitní reakci na jedinou dávku vakcín J&J až do osmi měsíců po aplikaci,“ řekla Grayová. Na rozdíl od vakcín většiny jiných firem se ta od J&J aplikuje ne ve dvou, ale v jediné dávce. V JAR se očkuje hlavně vakcínami od J&J.

„Současná data za dosud prozkoumaných osm měsíců ukazují, že jednodávková vakcína J&J produkuje silnou odpověď protilátek, která neslábne; naopak s přibývajícím časem pozorujeme zlepšení,“ citovala v noci na pátek agentura Reuters vedoucího oddělení výzkumu a vývoje v sekci léčiv J&J Mathaie Mammena.

V 58milionové Jihoafrické republice se dosud koronavirem nakazily skoro dva miliony lidí a na komplikace covidu-19 tam zemřelo přes 61.000 lidí.

Celkově se ale na africkém kontinentu s více než miliardou obyvatel očkuje pomalu, podle tamního střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je plně naočkováno jenom jedeno procento lidí.

Africký kontinent má potíže získat dostatek vakcín, většina států je má dostat z programu COVAX určeného chudým zemím.

Vakcína Johnson & Johnson
Vakcína Johnson & Johnson

Ředitel afrického CDC John Nkengasong podle serveru BBC ostře kritizoval rozhodnutí Evropské unie neuznávat jako plnohodnotné očkování vakcínou AstraZeneca vyrobenou v Indii. Ti, kdo byli očkováni touto látkou podle EU nemají mít právo být zahrnuti do programu takzvaného zeleného pasu určeného pro cestující.

Nkengasong prohlásil, že rozhodnutí EU se neopírá o vědecké poznatky, jelikož nic nedosvědčuje tomu, že vakcíny vyrobené v Indii nejsou stejně účinné jako ty ostatní. Vyzval také unii, aby svou politikou nepoškozovala boj Afriky proti pandemii.

Server BBC informoval, že Světová zdravotnická organizace (WHO) o problému s EU jedná. Podle WHO mají jednotlivé státy unie právo rozhodnout se individuálně, zda budou uznávat vakcíny schválené WHO, k nimž patří i přípravek Covishield, tedy AstraZeneca vyráběná v Indii.

Podle BBC vakcínu Covishield hodlá uznávat osm evropských států - Estonsko, Rakousko, Německo, Slovinsko, Řecko, Island, Irsko a Španělsko.

Autor:

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...