130 let

Ukrajinští vojáci dronem korigují dělostřeleckou palbu v první linii u Charkova. (2. července 2022) | foto: AP

Ukrajina přebírá ve válce iniciativu, nutí Rusy k přesunům a změně priorit, míní americký institut

Svět
  •   9:25
Ukrajina pravděpodobně přebírá strategickou iniciativu na bojišti a nutí Rusko, aby v reakci na ukrajinské protiofenzivy přemísťovalo vojska a měnilo priority. Pokud se Kyjevu bude i nadále dařit tlačit na ruské síly, čekají Moskvu složitá rozhodnutí, uvedl ve svém pravidelném hodnocení bojů na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW).

„Ruské síly stále častěji přesouvají jednotky a vybavení do Chersonské oblasti a západní části Záporožské oblasti na úkor svých snah o obsazení donbaského Slovjansku a Siversku, kterých zřejmě zanechaly,“ uvedl institut.

Armáda podle něj také přesouvá vojenskou techniku – zejména dělostřelectvo a letectvo – na anektovaný poloostrov Krym z jiných částí Ukrajiny.

Institut připomíná, že ruská armáda měnila od začátku své invaze na Ukrajinu bojové priority i dříve, bylo to však vždy z jejího popudu. Nyní se zdá, že přemísťování sil je vynuceno ukrajinskou protiofenzivou na jihu země.

Pokud se ukrajinským silám podaří udržet patřičný tlak v okolí Izjumu v Charkovské oblasti, kde již dobyly několik obcí, a zároveň vytrvat v ofenzivě u Chersonu na jihu země, začnou ruské síly čelit velmi obtížným rozhodnutím, kterých dobytých území se vzdát, nebo které své útočné operace zastavit, míní ISW.

Ruské síly podle ranní svodky ukrajinského generálního štábu útočí ve směru na Bachmut a Avdijivku v Doněcké oblasti. Ukrajinský generál Oleksij Gromov potvrdil, že se ukrajinští obránci stáhli z vesnic Semihirja a Dolomitne. Boje se odehrávají mimo jiné o vesnice Soledar severně od Bachmutu a Pisky poblíž Doněcku.

V Chersonské oblasti podnikly ruské síly útoky ve snaze zlikvidovat ukrajinské předmostí za řekou Inhulec, byly však odraženy. Ukrajinská armáda mezitím pokračuje v napadání ruských logistických a velitelských bodů v oblasti, zasaženo bylo podle ukrajinských zdrojů ruské velitelství v Čornobajivce na předměstí Chersonu a muniční sklad v obci Nova Majačka východně od oblastní metropole.

Z Ukrajiny vyplulo další obilí

Ukrajinu mezitím opustily další tři lodě s celkem 58 000 tunami kukuřice, uvedlo turecké ministerstvo obrany. Stalo se tak v rámci dohody o obnovení vývozu potravin z ukrajinských přístavů blokovaných ruskou invazí.

Turecké ministerstvo obrany na Twitteru uvedlo, že loď Navistar, plující pod panamskou vlajkou s nákladem 33 000 tun kukuřice, směřuje z ukrajinské Oděsy do Irska. Loď projde kontrolou v mezinárodním koordinačním centru (JCC) u Istanbulu, které vzniklo na základě dohody mezi OSN, Tureckem, Ruskem a Ukrajinou.

Druhá loď Rojen, která pluje pod maltskou vlajkou a veze 13 000 tun kukuřice, vyplula z přístavu Čornomorsk a míří do Velké Británie. Třetí loď Polarnet, plující pod tureckou vlajkou, vyrazila rovněž z Čornomorsku a její destinací je černomořský přístav Karasu v Turecku. I tato dvě plavidla budou zkontrolována inspekčním týmem složeným ze zástupců Ukrajiny, Ruska, Turecka a OSN.

Loď Razoni byla tento týden prvním plavidlem od začátku ruské invaze, které vyplulo z ukrajinského mořského přístavu s nákladem ukrajinských zemědělských produktů. Mezitím úspěšně prošla inspekcí v Istanbulu a nyní míří do libanonského přístavu.

Kvůli ruské invazi, která začala letos 24. února, je v ukrajinských přístavech podle tvrzení Kyjeva zablokováno na 20 až 25 milionů tun obilí. Rusko a Ukrajina se před invazí a následnými sankcemi podílely na vývozu pšenice ve světě dohromady skoro třetinou. Ukrajina patří mezi hlavní světové exportéry obilí, na dodávkách jsou závislé některé chudší země v Africe a na Blízkém východě.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK