9. srpna 2019 14:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Blízko Chrámové hory v Jeruzalémě se vyskytly lišky. ‚Plní se proroctví o novém chrámu‘

Pohled z výšky na Chrámovou horu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled z výšky na Chrámovou horu. | foto: Reuters

Jeruzalém Už několik dní lidé pozorují v jihozápadní části Chrámové hory v Jeruzalémě desítky lišek. Údajně tam pobíhají od svítání do soumraku. Podle ortodoxního jeruzalémského rabína Shmuela Rabinowitze se tak naplnilo proroctví ze Starého zákona.

Uriášovo proroctví tvrdí, že židovský chrám bude v dezolátním stavu. V jedné z pasáží přímo stojí, že „se po něm budou procházet lišky“. Právě přítomnosti těchto psovitých šelem blízko Zdi nářků si lidé na začátku tohoto týdne začali všímat. Zprávu jako první přinesl The Yeshiva World.

Jeruzalémský rabín Schmuel Rabonowitz je podle britského deníku The Daily Mail přesvědčen, že došlo k naplnění proroctví ze Starého zákona. Odkazuje na starozákonní Knihu pláč, která vypočítává židovská neštěstí, včetně zboření dvou židovských chrámů v Izraeli, poprvé Babyloňany a podruhé Římany. Odvolává se na Uriášovo proroctví, že Chrámová hora bude zničena a obývána liškami. Pokud se toto proroctví splní, mělo by se podle Talmudu splnit i proroctví Zachariášovo o znovuvybudování chrámu.

Lišky se na pozůstatcích zdi začaly vyskytovat nedlouho před svátkem Tiš’a be-av. Jedná se o den, kdy si Židé připomínají tragické události ze své historie. Hlavní den židovského truchlení začne letos 10. srpna za soumraku a v průběhu se bude v synagogách číst právě z Knihy Pláč, z níž zmiňované proroctví pochází.

jabKamila Jablonická

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!