Pondělí 9. září 2024, svátek má Daniela
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Módní svět přišel o návrhářskou ikonu. Zemřela matka punku Vivienne Westwoodová

Návrhářka Vivienne Westwoodová s manželem Andreasem Kronthalerem, který je o čtvrt století mladší než ona. foto: Profimedia.cz

Ve věku 81 let ve čtvrtek zemřela britská módní návrhářka a podnikatelka Vivienne Westwoodová. Informovala o tom britská BBC. Westwoodová byla jednou z průkopnic punkové módy. V osmdesátých letech málem zbankrotovala, v roce 1992 přebrala z rukou královny Řád britského impéria.
  22:47aktualizováno  23:00

V prohlášení na Twitteru její módní dům uvedl, že Westwoodová zemřela „pokojně a obklopena“ svou rodinou v Claphamu v jižním Londýně, informuje BBC.

Její manžel a kreativní partner Andreas Kronthaler napsal: „S Vivienne budu i nadále ve svém srdci.“

Kariéra návrhářky Vivienne Westwoodové je jako jízda na horské dráze. Zprvu těžko hledala místo ve světě ovládaném kulturou hippie, než se dostavil úspěch mezi vyznavači punku. V osmdesátých letech málem zbankrotovala, aby už v roce 1992 přebírala z rukou královny řád Britského impéria.

SEX, hlásaly štítky na prvních oděvech bývalé učitelky na základní škole a novopečené návrhářky Vivienne Westwoodové. Do jejího butiku na londýnské King’s Road by maminky své ratolesti rozhodně nepustily. Linula se z něj hudba kapely Sex Pistols a scházely se tu podivné existence. Byl začátek sedmdesátek a v Británii se právě vzmáhala punková subkultura.

Nazí kovbojové ji málem dostali za mříže

V jejím centru překvapivě stála zasloužilá matka dvou dětí. V té době už měla za sebou nedokončené studium šperkařství na westminsterské univerzitě a nevydařené manželství s Derekem Westwoodem, pod jehož příjmením se Vivienne, původně Swireová, proslavila ve světě.

Zlom pro ni nastal v polovině 60. let, kdy se seznámila s umělecky nadaným hudebním producentem Malcolmem McLarenem, do něhož se vášnivě zamilovala. Nejenže se o pět let mladší Londýňan stal otcem jejího druhého syna Josepha, ale také dlouholetým kolegou. V obchodě Let It Rock na King’s Road společně prodávali vintage módu, gramofonové desky, fetiše a později i oblečení, které Malcolm navrhoval a Vivienne šila.

Byl to právě Malcolm McLaren, který de facto stvořil skupinu Sex Pistols (v začátcích známou jako The Strand) a stal se jejím prvním manažerem. Prý proto, aby mohli propagovat jeho a Vivienniny módní kreace. Ať už je to pravda nebo ne, členové skupiny se skutečně stali prominentními zákazníky a chodící reklamou. Dveře butiku se zakrátko netrhly pod náporem fanoušků a příznivců nové subkultury - punku. Jeho propojení se Sex Pistols vytvořilo dokonalou symbiózu módy a hudby.

„Nakonec mi došlo, že to všechno byla jen velká marketingová příležitost. Ale zároveň taky příležitost k rozšíření myšlenky naprosto svobodné společnosti,“ míní matka punku.

Její styl inspirovaný bikery 50. let, plný spínacích špendlíků, řetězů, ostnatých drátů, potrhaných a počmáraných kousků i úmyslně nedokonalých střihů odrážel myšlenky a povahu příznivců punku, unavených konvenční módou i sociopolitickou situací. Provokativní obrázek dvou nahých kovbojů na jednom z jejích triček ale nakonec vedl k obvinění Westwoodové a McLarena za obscénnost a butik musel být v roce 1974 rebrandován. Nově se skvěl na fasádě zářivý nápis SEX.

Westwoodová svého partnera brzy předčila. „Malcolm mě začal intelektuálně nudit,“ nebere si ani dnes servítky návrhářka. Omrzel ji i punk rockový styl, který pomáhala tvořit. Stal se totiž součástí hlavního módního i hudebního proudu, proti kterému se původně vyhraňoval. Slavný výrok „V módě jsem z jediného důvodu: abych zničila slovo konformita!“ ji tak najednou obrátil proti sobě samé.

Pro návrhářku se tím začala odvíjet nová kapitola jejího života. Spolu s partnerem a stále ještě i kolegou McLarenem se vrhli do světa vysoké módy. Roku 1981 spatřila světlo světa jejich první kolekce s pirátskou tématikou, se kterou debutovali na velké přehlídce na výstavišti Olympia v Londýně. Jednotlivé kousky se začaly prodávat nejen v britské metropoli, ale také v Paříži. V této době došlo ke dvěma dalším určujícím událostem: butik byl znovu přejmenován, tentokrát na Konec světa (World’s End). Pod tímto názvem bychom jej nalezli dodnes. V polovině osmdesátek se také Vivienne nadobro rozešla s Malcolmem McLarenem a nadále si razila cestu světem módy sama.

Většinu práce odvede manžel

Po vzoru Cristóbala Balenciagy přetvořila Vivienne Westwoodová v 80. letech ženskou siluetu k obrazu svému a neřídila se přitom absolutně žádnými pravidly. S čistým svědomím míchala historické vzory s vlastními neuspořádanými a zároveň dynamickými střihy. „Své modely navrhuju pro paralelní vesmír. Pro svět, který neexistuje,“ vysvětluje své pohnutky. Nejspíš právě tato extrémní jinakost jí vysloužila místo mezi návrhářskou elitou. Jejím hrdinou už nebyl punker, ale pracující žena parodující paničky z vyšší společnosti, včetně členek královské rodiny.

Je paradoxní, že právě za tento příspěvek na světovém poli módy byla roku 1992 oceněna řádem Britského impéria. Převzít si ho došla v elegantním a překvapivě umírněném kostýmku, pod který si však nevzala spodní prádlo, jak ukázaly fotky à la Marylin Monroe. „Slyšela jsem, že královna byla ohromena,“ okomentovala událost lakonicky. O čtrnáct let později se z popudu prince Charlese stala šlechtičnou.

Oblékala také premiérku Margaret Thatcherovou a ani samotná královská rodina se jí nevyhýbala. Kupříkladu princezna Eugenie, vnučka královny Alžběty, zvolila šaty značky Vivienne Westwood hned pro několik významných příležitostí: hostinu předcházející svatbě prince Williama s Kate Middletonovou, pro samotný obřad i posvatební party. O samotné vévodkyni Kate mimochodem návrhářka prohlásila, že nemá styl. Zřejmě nejslavnějším kouskem z Vivienniny dílny jsou však svatební šaty Carrie, hlavní hrdinky Sexu ve městě, ve kterých se objevila v prvním filmu. Nadýchaná róba se dostala na pulty i pro běžné smrtelníky, téměř okamžitě však byla vykoupena.

Legenda a obrovská inspirace, znějí kondolence

„Rebelce“ Westwoodové začaly okamžitě chodit kondolence. Televizní moderátor Jonathan Ross na svém Twitteru napsal: „Ať veliká Vivienne Westwoodová odpočívá v pokoji. Unikátní. Brilantní. Nekompromisní. Díky, Viv.“

„Taková legenda, obrovská inspirace, skvěle kreativní a vždy oddaná aktivistka pro lidi a planetu - myslím na její rodinu a přátele. Upřímnou soustrast,“ uvedla spoluvedoucí Strany zelených Caroline Lucasová.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!