Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volby v Polsku vyhráli drtivě opoziční konzervativci. Vznikne jednobarevná vláda?

Slovensko

  21:03
VARŠAVA - Zisk opoziční konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) v nedělních polských parlamentních volbách se podle nejnovějších odhadů snížil na 37,7 procenta hlasů. V neděli večer odhady ještě hovořily až o 39,1 procentech. Na sestavení první jednobarevné většinové vlády od pádu komunismu by ale více než 37 procent stále mělo stačit.

Lídr polské opoziční strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski dává polibek Beatě Szydlo foto: Reuters

Přesvědčivé vítězství opoziční strany, které do voleb vedla kandidátka Beata Szydlová, by tak mohlo ukončit osm let hegemonie liberálů z Občanské platformy (PO) současné premiérky Ewy Kopaczové. PO by podle odhadů zveřejněných po sečtení 90 procent volebních lístků dostala od voličů 23,6 procenta hlasů.

V Polsku začaly volby. Po 8 letech možná skončí vláda strany Donalda Tuska

Do parlamentu se podle odhadů dostanou také dvě nové strany: liberální Moderní.pl, kterou vede ekonom Ryszard Petru, a protestní uskupení rockera a neúspěšného kandidáta do jarních prezidentských voleb Pawla Kukize. První z nich dostala 7,7 procenta, druhá 8,7 procenta hlasů. Nejistá je zatím parlamentní budoucnost lidovců, kteří dosud vládli v koalici s PO premiérky Kopaczowé.

Beata Szydlová

 • - Vystudovaná etnografka Szydlová je považována za představitelku moderní podoby PiS, která nechce být vnímána jako strana jednoho muže kritizovaného kvůli příliš radikálnímu odporu k EU či prosazování zájmů církve.
 • - Předseda PiS Jaroslav Kaczyński ji na první místo kandidátky letos v červnu vybral se zdůvodněním, že je "současně mladá i zkušená". Szydlová se již osvědčila při vedení úspěšné kampaně kandidáta PiS Andrzeje Dudy před květnovými prezidentskými volbami.
 • - Letos v červnu se Szydlová důrazně vyslovila proti přechodu Polska na euro. Zavedení společné evropské měny v její zemi by podle ní skončilo podobnou krizí, v jaké je nyní Řecko.
 • - Rovněž odsoudila zářijové hlasování Polska na summitu EU pro přerozdělení 120.000 uprchlíků z Itálie a Řecka, kdy Polsko má podle plánu přijmout 4500 běženců. Slíbila, že pokud bude v čele vlády, postoj Polska změní. "Podpořit Maďarsko, Českou republiku a Slovensko (ohledně uprchlických kvót) bylo v našem zájmu," prohlásila pro tisk.
 • - Uprchlickou krizi označila za problém, který ze zahraniční politiky zajímá nejvíce Poláků, a prohlásila, že vláda na něj marně hledá řešení.
 • - Rovněž nedávno uvedla, že Polsko musí mnohem těsněji spolupracovat se svými středoevropskými sousedy včetně ČR, pokud jde o témata jako je migrace, a to navzdory tomu, že tyto státy udržují dobré vztahy s Ruskem.
 • - Slíbila, že po vítězných volbách sníží věk pro odchod do důchodu, zvýší částku příjmů osvobozenou od daní a rodinám pomůže částkou 500 zlotých na každé dítě (asi 3200 korun).
 • - Poslankyní Sejmu je Szydlová od roku 2005, kdy také vstoupila do strany PiS. Od 24. července 2010 je místopředsedkyní této strany.
 • - Narodila se 15. dubna 1963 v Osvětimi. Vystudovala etnografii na Jagellonské univerzitě v Krakově. V letech 1989-1995 působila na tamní Fakultě filozofie a historie.
 • - V letech 1987-1995 pracovala v Historickém muzeu v Krakově, později v Kulturním centru v Libiazi v Malopolském vojvodství. V období 1998-2005 byla starostkou města Brzeszcze.
 • - Podle komentátorů nepříliš výrazná politička je od roku roku 1987 vdaná za Edwarda Szydla, mají dva syny.
Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!