Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Vrah Johna Lennona se omluvil za ‚ohavný čin‘. Vraždy prý každý den lituje

Vrah Johna Lennona Mark David Chapman na fotografii z ledna 2018 foto: ČTK

New York - Čtyřicet let po smrti Johna Lennona se jeho vrah Mark Chapman podle serveru BBC omluvil. Omluvu adresoval Lennonově manželce Yoko Ono, která byla u vraždy v roce 1980 přítomna.
  22:01

Vrah Lennona pojedenácté marně žádal o propuštění. Doživotní trest si odpykává nedaleko Buffala

Chapman omluvu pronesl před komisí, která rozhoduje o propuštění vězňů ve Státní věznici Attica s maximální ostrahou poblíž amerického Buffala, kde si odpykává test.

Vrah v průběhu slyšení dále tvrdil, že je připraven žít do konce života ve vězení, čin označil za „ohavný“. Mimo to uvedl, že ho vražda mrzí a každý den ji lituje. Po vraždě se v minulosti opakovaně dožadoval trestu smrti, soud mu však udělil doživotí s tím, že má nad svým činem přemýšlet a soustředit se na seberozvoj. 

Zároveň za dobu čtyřiceti let, co je Chapman ve vězení, již jedenáctkrát žádal o milost, jeho žádosti však nebylo nikdy vyhověno. Naposledy ho soud odmítnul minulý měsíc. Chapman se za uplynulou dobu ve vězení stal praktikujícím katolíkem, dokonce se i oženil.

Vraždu Lennona prý Chapman nespáchal kvůli tomu, že by měl něco proti Lennonově osobě, ale pouze ze sobeckých důvodů. Toužil po slávě a věděl, že pokud zastřelí světovou celebritu, slávy se mu dostane. Sám nazval vraždu při slyšení sobeckou.

Americkou hymnu podle aktivistů složil bílý otrokář. Chtějí ji nahradit písní Imagine od Johna Lennona

Chapmanova touha po slávě je i důvodem, který se často uvádí proto, aby ho nepropustili na svobodu. Chapman může být potenciálně nebezpečný, jelikož by ho mohla tato motivace přimět zavraždit další celebritu. Podle soudu by jeho propuštění nebylo v souladu s dobrem pro společnost. O milost může Chapman znovu žádat za dva roky.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat