130 let
Radovan Krejčíř u soudu

Radovan Krejčíř u soudu | foto: Reuters

Vraždy a praní peněz. Policie v JAR chce vyslechnout Krejčířovu rodinu

Svět
  •   10:19
JOHANNESBURG - Jihoafrická policie se prý chystá vyslechnout matku Radovana Krejčíře Naděždu a jeho syna Denise. Podle internetového vydání místního deníku Times Live se vyšetřovatelé domnívají, že mohou poskytnout zásadní informace hned v několika případech, mimo jiné vraždy a praní špinavých peněz. Krejčíř nyní čeká ve vězení v Pretorii na výrok soudu v případech údajné vraždy, únosu a mučení.

Denis Krejčíř by prý mohl policii poskytnout informace v souvislosti s případem vraždy Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho, který pro jeho otce údajně pracoval jako vymahač dluhů. Policie prý nedávno odhalila motiv činu, kterým mělo být plánované spiknutí proti Krejčířovi s cílem ho zabít. Podle listu Times Live se Denis Krejčíř s Ncubem údajně setkal těsně před jeho smrtí.

Podle Krejčířova obhájce Pieta du Plessise se však Denis Krejčíř nyní nachází mimo území JAR, a k výslechu se tak nebude moci dostavit. Mluvčí jihoafrické policie Solomon Makgale tuto informaci ale popřel s tím, že podle jeho informací se Krejčíř mladší stále nachází v JAR a bude tento týden k výslechu předveden.

Krejčířova matka by podle Makgaleho mohla poskytnout policii informace v případu praní špinavých peněz. „Požádali jsme ji o spolupráci, pokud nám ji však neposkytne, budeme uvažovat o zahájení procesu vypovězení ze země,“ uvedl Makgale. Zda se toto vyšetřování týká přímo Krejčíře, však neupřesnil. Podle listu Times Live ale kauza souvisí s podezřelými přesuny financí mezi účty Radovana Krejčíře a Kypřana Jorgose Luky, který je podezřelý z vraždy majitele jihoafrické sítě striptýzových klubů Lollyho Jacksona.

Případ Krejčíř

V JAR nyní soudy projednávají tři kauzy, ve kterých figuruje Radovan Krejčíř. Kromě údajné vraždy Ncubeho čelí obžalobě z pokusu o vraždu soukromého detektiva Paula O’Sullivana a policisty Nkosany Ximby. Oba tyto případy soud loni v dubnu sloučil do jednoho procesu, který následně v červenci odročil na 13. dubna 2015.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve třetí kauze, jejíž projednávání soud loni odročil na letošní červen, je Krejčíř a pět dalších lidí obžalováno z únosu a mučení Bhekiho Lukheleho za účelem dostat od něj informaci o jeho bratrovi, který prý pro Krejčíře převážel 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (asi 44 milionů Kč) a který i s drogou zmizel.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007 a od listopadu 2013 je ve vazbě. Čtyři jeho dosavadní žádosti o propuštění na kauci neuspěly.

V ČR byl v roce 2012 odsouzen k 10,5 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. V kauze týkající se údajné snahy o vytunelování státního podniku Čepro čelí v současnosti obvinění z pěti různých trestných činů. Hrozí mu tentokrát až výjimečný trest odnětí svobody. Rozhodnutí o případném Krejčířovu vydání do ČR brání v JAR nedořešené azylové řízení.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás