Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 7 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za výbuchem vozu v Káhiře, který usmrtil 20 lidí, stojí dle úřadů teroristé. Policie zatkla radikála

Lidé v Káhiře z chodníku pozorují oheň, který způsobila neobyčejně silná noční... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé v Káhiře z chodníku pozorují oheň, který způsobila neobyčejně silná noční... | foto: Reuters

Káhira Vůz naložený výbušninami, který v pondělí po srážce s dalšími vozy explodoval v centru Káhiry a zabil 20 osob a 47 jich zranil, nálože převážel na blíže neurčené místo pro použití při teroristickém útoku. S odvoláním na egyptské ministerstvo vnitra o tom informovala agentura AP. V souvislosti s incidentem, který prezident Abdal Fattáh Sísí označil za teroristickou událost, policie zadržela člena radikálního hnutí Hasm.

Sísí vyjádřil rodinám obětí svou soustrast a zavázal se podobné projevy „brutálního terorismu“ v zemi vymýtit, uvedla agentura Reuters.

Podle úředního sdělení narazilo vozidlo, jež jelo velkou rychlostí v protisměru, do tří dalších aut na nábřeží Nilu v centru Káhiry. Exploze také poničila asi 20 okolních aut, přičemž lidé, kteří v nich seděli, utrpěli popáleniny.

„České ministerstvo zahraničních věcí nemá informaci o tom, že by mezi oběťmi či zraněnými byli Češi,“ uvedla na dotaz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Policie a kolemjdoucí chodí kolem praskliny na silnici v centru Káhiry, kterou...
Postarší Egypťanka pláče zatímco přichází kolem policejního auta k poničené...

Vůz naložený výbušninami byl ukradený před několika měsíci, informovalo ministerstvo vnitra. „Podle první technické prohlídky auto obsahovalo výbušniny a náraz vedl k jejich odpálení,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. Nálože byly v době výbuchu převáženy na zatím neznámé místo, podle ministerstva je za jejich umístění do auta zodpovědné hnutí Hasm. Není také známé, k jakému konkrétnímu účelu měly být výbušniny použity.  

Po srážce následoval výbuch, který poničil vstupní bránu nemocnice a několik přilehlých pokojů. Celkem muselo být evakuováno 78 lidí. „Když jsem vycházel z pokoje, tak padaly části stropu,“ uvedl jeden z pacientů.

Egypt roky bojuje proti islámským radikálům, kteří působí zejména na Sinajském poloostrově. Napětí v regionu se znásobilo v roce 2013 po sesazení nedávno zesnulého prezidenta Muhammada Mursího z nyní zakázaného Muslimského bratrstva.

Hnutí Hasm egyptské úřady považují za ozbrojenou frakci Muslimského bratrstva. Organizace od roku 2016 spáchala několik útoků na policisty, soudce a další představitele.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Vakcína proti koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Vakcína proti koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Vakcína proti koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...