130 let

Samopal předváděný na loňském veletrhu Interpolitex v Moskvě. | foto: AFP

Zbrojní obchody v Rusku kvetou

Svět
  •   9:35
MOSKVA/PRAHA - Granáty, samopaly i protiletadlové střely lze koupit na černém trhu. Pocházejí většinou z armádních skladů, a to nejen z doby po rozpadu SSSR.
V Rusku je na černém zbrojním trhu k mání v současnosti asi půl milionu nejrůznějších pistolí, samopalů, výbušnin, ale i raket a granátometů. Další tajný sklad zbraní a výbušnin byl včera objeven na okraji ruské metropole Moskvy. V obyčejné garáži na Samarkandském bulváru policisté našli šest samopalů Kalašnikov, pistole TT s tlumičem, granáty, munici a miny včetně elektrických zápalných systémů s rozbuškami.

Podle zdrojů z ruské Federální bezpečnostní služby charakter nálezu svědčí o tom, že zbraně a výbušniny byly připraveny k použití při vraždách na objednávku a teroristických útocích. Nejde přitom zdaleka o ojedinělý případ. Tajné sklady zbraní nejsou výsadou severního Kavkazu, kde operují čečenští partyzáni, ale i řady velkých ruských měst.

Podle ruského ministerstva vnitra v poslední době černý trh se zbraněmi vzkvétá. Specialisté odhadují, že po celém Rusku je „volně v prodeji“ kolem půl milionu kusů zbraní. A nejde jen o pistole nebo samopaly. Koncem roku 2006 byla v Soči zadržena skupina lidí, kteří prodávali přenosné raketové komplet „Strela-2M“, které likvidují cíle vzdálené přes čtyři kilometry a lze je přenášet jen na rameni. Armádní zdroje přiznávají, že nelegální obchod se zbraněmi není pouze důsledkem chaosu při rozpadu SSSR. Z armádních skladů totiž mizí zbraně dosud. Podle ministerstva vnitra se v tuto chvíli pátrá po 199 tisících zbraních. Generál Alexej Savin přiznal, že ve skutečnosti koluje mezi Rusy mnohonásobně víc nejrůznějších hlavní, což ale nelze přesně zjistit kvůli trestuhodným nedostatkům v evidenci.

Policie obviňuje především výrobce zbraní a armádu. „Mezi hledanými a ztracenými zbraněmi patří každá třetí nějaké vojenské organizaci, především ale ministerstvu obrany,“ zdůraznil Savin. Není ani tajemstvím, že krádeže mají na svědomí nejčastěji důstojníci z povolání, kteří pak zbraně prodávají kriminálním skupinám.

Největší poptávka je v oblastech ozbrojených konfliktů, především na Kavkaze. V 90. letech nebylo ničím výjimečným, když se ruské armádě bojující v Čečensku ztrácely nejen samopaly, ale i tanky. Dnes jsou v módě nenápadnější zbraně, například odstřelovací pušky.

I většina vražd na objednávku byla vykonána zbraní ukradenou ze skladů ministerstva obrany. Události kolem smrti bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, který byl v Británii otráven radioaktivním poloniem 210, navíc oživily obavy, že na černém trhu si lze pořídit nejen pistoli s tlumičem, ale i malou jadernou bombu.
Autor: Petra Procházková