Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Největší loupež od války. Zloději vykradli klenotnici v Drážďanech, v níž jsou státní sbírky Saska

Policejní vyšetřování v Drážďanech po pondělní krádeži. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní vyšetřování v Drážďanech po pondělní krádeži. | foto: Reuters

DRÁŽĎANY/PRAHA  Část sbírek z jedné z nejslavnějších klenotnic Evropy, Zelené klenby v Drážďanech, byla v pondělí nad ránem vykradena. Německá média hovoří o největší loupeži uměleckých děl v zemi od 2. světové války.

Mouřenín se smaragdovým stupínkem, Augustův obelisk, klenoty z jantaru a slonoviny či nádoby zdobené diamanty: za těmito skvosty přijížděly do drážďanské klenotnice Grünes Gewölbe (Zelená klenba) každoročně desetitisíce milovníků umění, mezi nimi i mnoho Čechů. Teď si ale budou muset dát pauzu: sbírka byla v pondělních časných ranních hodinách vyloupena a pachatelé jsou stále na útěku.

„Toto je útok na kulturní identitu všech Sasů a také na Svobodný stát Sasko,“ řekl saský ministr vnitra Roland Wöller. Novináře ujistil, že policie s nasazením všech sil pracuje na tom, aby dopadla nejen zloděje, ale aby získala zpět zmizelé předměty.

Podle mluvčí českého policejního prezidia Hany Rubášové německá strana dosud české policisty o součinnost nepožádala.

Policista před budovou Schinkelwache v centru Drážďan po pondělní krádeži...
Část sbírky klenotů drážďanské klenotnice Zelená klenba.

„Nejde jen o krádež uměleckých děl, ztrátu jsme utrpěli my všichni, obyvatelé Saska,“ řekl viditelně zdrcený saský premiér Michael Kretschmer (CDU) poté, co dorazil na místo.

Sbírka se nachází v areálu Rezidenčního zámku v centru Drážďan a sestává ze dvou částí: Historické Zelené klenby, s uměleckými předměty zejména z doby vlády Augusta II. Silného z počátku 18. století, a Nové zelené klenby. Zloději se soustředili na historickou část expozice.

Dobře připravená krádež

Pachatelé byli evidentně dobře obeznámeni s fungováním objektu a šli najisto. Podle informací deníku Bild došlo kolem 5. hodiny ranní nejprve k přerušení dodávky elektrického proudu v objektu prostřednictvím sabotáže vedení pod blízkým Augustovým mostem a záhy poté zloději vnikli do objektu – nezastavilo je ani zamřížované okno.

Z centra Drážďan pachatelé podle policie odjeli autem Audi A6. Vůz stejného typu později někdo zapálil v podzemní garáži v severozápadní části Drážďan. Od zapáleného auta chytlo i několik dalších vozů.

Vyšetřování krádeže klenotů.

Vyšetřování krádeže klenotů.

Při krádeži se soustředili na vytipované menší a lehčí objekty, zatímco ty objemnější jako obrazy či velké vázy nechali na místě. S lupem pak bez povšimnutí objekt opustili.

Poté, co krádež vyšla najevo, policie celý objekt drážďanského zámku uzavřela a na místo se sjely desítky policejních automobilů.

Hodnotu ukradených předmětů z drážďanské klenotnice není podle šéfky saských státních sbírek možné finančně vyčíslit. Přesný soupis ještě hotov není. Informace deníku Bild ale hovoří o asi jedné miliardě eur (25,5 miliardy korun).

Pohnutá historie sbírky

Základ nesmírně cenné sbírky v Zelené klenbě pochází z období kurfiřta a krále Augusta II. Silného (vládl v letech 1694 až 1733), kdy se Drážďany staly jedním z předních uměleckých center Evropy. August také sbírky zpřístupnil veřejnosti.

Při ničivém náletu na Drážďany v noci na 14. února 1945 byla těžce poškozena i Zelená klenba; exponáty to však nezasáhlo, neboť již byly uloženy na bezpečném místě. Po válce byly dočasně vystaveny v drážďanském muzeu Albertinum. Zrekonstruované prostory Historické zelené klenby s původní sbírkou byly v prostorách drážďanského zámku otevřeny teprve v roce 2006.

Krádeže drahých kamenů v posledních letech

6. srpna 2009 - Do luxusního klenotnictví Graff v londýnské čtvrti Mayfair vešli dva elegantně oblečení muži, vytáhli zbraně a odnesli si 43 klenotů za 40 milionů liber (asi 1,2 miliardy korun). Po dvou týdnech byli oba dva i další spolupachatelé zatčeni. Šéf gangu byl v roce 2010 odsouzen na 23 let, ostatní členové k 16 až 20 letům vězení.

18. února 2013 - Diamanty v hodnotě 50 milionů dolarů (asi miliarda korun) ukradli ozbrojení lupiči na bruselském letišti Zaventem. V případu bylo obviněno 19 lidí, odsouzen byl k pěti letům zatím jeden muž.

28. července 2013 - Krátce před polednem ukradl ozbrojený muž z hotelu Carlton ve francouzském Cannes šperky za 103 milionů eur (2,7 miliardy Kč). V hotelu byla výstava šperků. Pachatel dosud nebyl dopaden.

2. dubna 2015 - V londýnské úschovně klenotů Hatton Garden ukradli lupiči šperky, měly hodnotu asi 200 milionů liber (kolem 7,5 miliardy korun). Devět členů gangu bylo dopadeno již v květnu 2015 a později byli odsouzeni k trestům od dvou do deseti let a vysokým pokutám. Podle úřadů byla nalezena i velká část lupu. Podle britských médií to byla největší loupež v dějinách Anglie.

,
Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?