Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Znám lék na AIDS. Stačí pobít homosexuály, kázal pastor

Svět

  7:00
Miliardy investované do výzkumu viru HIV? Vyhozené peníze, lék už je na světě, prohlásil ve svém kázání známý americký pastor Steven Anderson. K „Vánocům bez AIDS“ podle něj stačí jediné: „popravit homouše, jak to doporučuje Bůh“.

Objevil jsem lék na AIDS, oznámil ve svém kázání americký fundamentalista Stephen Anderson. foto: YoutubeReprofoto

Křesťanský fundamentalista Steven Anderson se svým světonázorem netají. Od roku 2005, kdy v Arizoně založil evangelikální církev Faithful Word Baptist Church, už veřejnosti stačil sdělit například to, že ženy užívající hormonální antikoncepci jsou „děvky“, kterým v žilách proudí zelená (rozuměj zkažená) krev. Sympatie nechová ani k americkému prezidentovi Baracku Obamovi neboli „socialistickému ďáblovi“, jemuž před pěti lety přál, aby onemocněl rakovinou mozku a odebral se do pekla. Nyní si Anderson procvičil své rétorické umění na dalším kontroverzním tématu.

HOMOFOBIE A FUNDAMENTALISTÉ

Přečtěte si o spojitosti mezi americkými křesťanskými radikály a genocidou homosexuálů v Ugandě: Krev homosexuálů je na rukách amerických náboženských fanatiků, říká režisér

AIDS: Boží soud

Pastor se na konci listopadu vyjádřil k nadcházejícímu Světovému dni boje proti AIDS (1. prosince, pozn. red.). V kázání s příznačným názvem „AIDS: Boží soud“ objasnil svým spoluvěrcům, že vědci, kteří se tuto smrtelnou chorobu pokoušejí vyléčit, se zbytečně honí za chimérou. A spolu s nimi i pomýlená veřejnost s „vymytými mozky“. Lék na AIDS totiž prý už dávno existuje.

Doslovný výklad biblického textu - to je pilíř evangelikální Faithful Word Baptist Church. Jejího zakladatele Stevena Andersona velebí web církve jako člověka, který sice „nemá žádný vysokoškolský titul, zato umí nazpaměť a slovo od slova přes 140 biblických kapitol“. Obdobných fundamentalistických církví je ve Spojených státech celá řada. (Více například: Jed mi neublíží, kázal pastor. Rituální tanec s hady ho stál život)

„Objevil jsem lék na AIDS. Všichni říkají: Do roku 2020 bychom měli mít svět bez AIDS... Můžeme ho mít do Vánoc! Dobrá, možná ne tak úplně, ale tak z 90 procent, jestli se tím budeme řídit,“ prohlásil Anderson, načež si vzal na pomoc verš ze starozákonní knihy Leviticus. „Kdyby muž spal s mužem jako s ženou, oba se dopustili ohavnosti; musejí zemřít, jejich krev padni na ně,“ přečetl významně. 

„A to je lék na AIDS. Celou tu dobu se skrýval v Bibli - a oni utrácejí miliardy dolarů za výzkum a testování! Je to vyléčitelné - (stojí to) přímo tady. Protože kdybyste popravovali homouše, jak to doporučuje Bůh, nebylo by tu všechno tohle z řetězu utržené AIDS,“ vysvětlil svému pobavenému publiku.

To, že mezi epidemii AIDS a homosexuály lze klást rovnítko, mají podle Andersona dokazovat i čísla. „Pokud nevěříte tomu, co říká Bible, podívejme se, jestli věříte vědě. Protože tohle nám říká věda: homouši představují 2,3 procenta (americké) populace, ale 78 procent nových infekcí HIV,“ argumentoval. V Andersonově kázání také zaznělo, že do kostela „žádní teplouši nesmějí“ a že všichni homosexuálové jsou pedofilové, kteří ohrožují děti v kongregaci, připomněl The Independent

Nebezpečný lhář

Anderson také prohlásil, že každý skutečný a Boha milující křesťan musí homosexualitu otevřeně odsoudit. „Je to lhář,“ zlobí se jiný arizonský pastor, Vernon Meyer z církve Sun Lakes United Church of Christ. Andersona, kterého osobně zná, obvinil v rozhovoru pro deník USA Today z pokřiveného výkladu bible a přirovnal ho k teroristickému vůdci. „Nijak se neliší od toho, co dělá ISIS v Iráku a Sýrii. Bůh jim říká, aby šli a zabili kohokoli, kdo je jiný než oni,“ míní Meyer.

ČTĚTE TAKÉ:

Souhlasí s ním i další arizonský duchovní Jeffrey Dirrim. „Není to pro mě pastor. Poslouchat ho je pro mě velmi obtížné,“ řekl USA Today Dirrim, který lidem s odlišnou sexuální orientací naopak nabízí podporu. Připomněl, že pomoc u něj nejčastěji hledají nezletilé děti, kteří se ve svém okolí potýkají s nepochopením a nepřátelstvím.

Anderson je podle Dirrima velmi nebezpečný. „Takové nenávistné rétorice by se nemělo naslouchat. Tohle není církev. Slova jsou mocná, a nepochybuji o tom, že tahle (Andersonova) slova jednou někoho zabijí,“ varoval Dirrim.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

Mohlo by vás zajímat