Lidovky.cz

Jako hosta mě štvou lži a nefér jednání, říká šéfkuchař Kalina

Blízký východ

  6:55
Vaří rád a s chutí - i netradiční jídla, nejraději však ze surovin, které mají charakter. A je jedno, jestli to je zvěřina, drůbež, holubi, křepelky, čerstvé mořské a sladkovodní ryby, či zdánlivě „obyčejné“ vnitřnosti. „Mám rád všechny kuchyně. Evropskou i asijskou, ale vždy dávám přednost původním receptům, důrazu na hlavní surovinu. Nechci ohromovat složitými technologickými postupy a vizuálními efekty, ale spíše chutí, jednoduchostí, kvalitou suroviny a řemeslem,“ říká šéfkuchař Miroslav Kalina.

Miroslav Kalina foto: Archiv Miroslava Kaliny

Lidovky.cz: V roli porotce budete účinkovat v nových dílech pořadu Masterchef. Proč jste na nabídku kývnul?
Jak říká klasik, pro slávu a peníze. Je to určitě další krok, zkušenost, která podporuje osobní růst. Jsem za ni velmi rád a určitě toho nelituji, i když moje osobní příprava s odborníky na komunikaci a následné natáčení pohltilo celé prázdniny.

LIdovky.cz: Jaké vlastnosti musí mít podle vás dobrý kuchař?
Píli, zručnost, disciplínu, musí mít zvládnuté řemeslo, ale dobrý šéfkuchař musí mít navíc schopnost vést a motivovat lidi, mít nadstandardní znalosti o zboží a klasické kuchyni, a to dříve než začne s vlastní kreativní prací. Dobrý šéfkuchař musí mít také nějakou životní zkušenost, která pak pomáhá jeho přirozené autoritě, ideální je znalost jazyků a práce v zahraničí. A nakonec je také dobré mít takzvané „vychované patro“, protože pro mě je víno nedílnou součástí každého jídla, které uvařím.

Češi by měli vyměnit sádlo za olivový olej, říká slovinský šéfkuchař

Lidovky.cz: Vařil jste v Německu. Jaký je podle vás rozdíl mezi hosty Čechy a Němci?
Němci chodí do restaurací víc než Češi. Ale je to dané výší jejich příjmů. Také, myslím, že trochu více než mnoho tuzemských hostů chápou rozdíly mezi výjimečným a dobrým. To se ale naštěstí pro nás v posledních letech velmi rychle zlepšuje. Jinak mezi nimi žádný rozdíl není.

Lidovky.cz: Byl jste také v Norsku, Francii či ve Španělsku. Co vám tyto stáže daly? Myslíte si, že jsou v zahraničí s gastronomií dále než v Česku?
Myslím, že ano. Je to o přístupu a také o tom, že ti lidé tou prací žijí. Ale jsem přesvědčen, že jsme na dobré cestě.

Lidovky.cz: Vystřídal jste několik restaurací, než jste si otevřel svou vlastní, co vás k tomu vedlo?
Přirozený vývoj mé osobnosti. Touha po možnosti ovlivňovat ve velké míře chod věcí sám a také to byla pro mne velká výzva. Zcela jiná míra zodpovědnosti, nasazení, času za plotnou a naproti tomu naprostá svoboda ve volbě surovin, způsobu vaření a celkově konceptu restaurace.

Restaurace Kalina má skvělou polohu, kousek od Staroměstského náměstí, moderní...

Lidovky.cz: Jakou kuchyni máte nejraději? A jaké jídlo?
Obecně mám rád všechny kuchyně. Evropskou, asijskou, kuchyni Blízkého východu, ale vždy dávám přednost původním receptům, důrazu na hlavní surovinu. Nechci ohromovat složitými technologickými postupy a vizuálními efekty, ale spíše chutí, jednoduchostí, kvalitou suroviny a řemeslem, vařit tak, aby s pokrmy seděla klasická velká vína. Méně je více a ve vysoké kuchyni to platí dvojnásob. Nejraději mám divoké ryby, zvěřinu a vnitřnosti.

Lidovky.cz: Podle čeho vybíráte jídla, která se potom objeví na menu ve vaší restauraci?
Především podle surovin. Vidím špičkovou rybu a pak jen doplním přílohu a zeleninu dle sezóny a přidám omáčku. Řídím se zkušeností a citem. Ale je fakt, že často mě také inspirují kolegové a stálí hosté.

Lidovky.cz: Čím vás dokážou v restauraci jako hosta naštvat?
Když neumějí vařit, ale ještě horší pokud vám záměrně lžou. Například, když je v menu divoký mořský vlk, ale na talíři mražená ryba ze sádek. U nás si bytostně zakládáme na tom, že vaříme z toho nejlepšího, co je na trhu a jsme naprosto fér.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.