Lidovky.cz

Pečené dýňové nudle s rajčaty a masovými kuličkami. Jak na ně?

Jídlo

  6:08
Pokud máte doma spiralizér, tenhle recept určitě vyzkoušejte. A jestli ne, tak si honem tohoto skvělého kuchyňského pomocníka pořiďte. Dokáže totiž z mnoha druhů zeleniny vykouzlit překvapivě dobré nudle. A pokud k nim přidáte i omáčku z upečených rajčat, úspěch je zaručen.

Pečené dýňové nudle s rajčaty a masovými kuličkami foto: Lucie Grusová

Pečené dýňové nudle s rajčaty a masovými kuličkami

2 porce

  • 1 kg oloupané máslové dýně (část bez semínek)
  • 600 g čerstvých rajčat
  • 250 g mletého masa (mix hovězího s vepřovým)
  • 2 stroužky česneku
  • cca 6 polévkových lžic olivového oleje
  • 2 hrsti čerstvé bazalky
  • sůl
  • pepř

Postup přípravy: Z máslové dýně (z jiného druhu bohužel nudle na spiralizéru udělat nejdou) odřízněte silnější část se semínky. Zbylou, užší část oloupejte a pak nakrouhejte na spiralizéru na silnější nudle. Pokud ho nemáte, můžete dýni nakrájet na kulaté plátky o výšce cca 1 cm a z nich pak pomocí škrabky ze strany krouhat ploché nudle.

Připravené dýňové nudle rozprostřete na plech vyložený pečícím papírem, mírně zakápněte olivovým olejem a promíchejte.

Čerstvá rajčata zvrchu nařízněte do kříže, vložte je do dostatečně hluboké nádoby a zalijte vařící vodou, aby byla všechna kompletně ponořená.

Lucie Grusová o sobě

Vaření jídla mě provází od dětství, bavilo mě už jako malou holku. Mé počátky ale nebyly o vaření zdravého jídla. Naopak. Ke kvalitní stravě jsem se musela prokousat hodně špatným jídlem. Následné zdravotní potíže a nadváha mě donutily podívat se na potraviny z nového úhlu. Začala jsem se v oblasti stravování vzdělávat. Zjišťovat, jaký dopad na mé tělo mají jednotlivé suroviny, objevila jsem nový svět vaření. Váha začala po mnoha neúspěšných pokusech výrazně klesat, zdravotní potíže zmizely. Dnes vím, že strava bez lepku, Paleo nebo Primal je pro mě správnou cestou. Není podstatné jakou “nálepku” stravování dáte. Není to dieta, ale důležitá pravidla a doporučení. Podstatné je, jak na mé tělo jídlo působí, jestli mi energii a zdraví dává, nebo bere. Více se dozvíte na webových stránkách.

Lucie Grusová

Nechte je chvíli v horké vodě a mezitím si připravte masové kuličky. Mleté maso osolte, opepřete a promíchejte s polovinou bazalky (tu nasekejte nadrobno). Dobře maso propracujte a pak ze směsi vytvořte malé kuličky.

Vraťte se k rajčatům. Slijte horkou vodu a rajčata zalijte co nejvíce ledovou vodou. Tím se začne odlupovat slupka a půjde mnohem snadněji odstranit. Oloupaná rajčata nakrájejte na plátky silné cca 5 mm, rozprostřete je v jedné vrstvě na plech vyložený pečícím papírem (dbejte na to, aby se rajčata nepřekrývala) a zakápněte olivovým olejem. Přidejte k nim stroužky česneku nakrájené na plátky, připravené masové kuličky, trošku plátky rajčat osolte a opepřete.

Oba plechy vložte do trouby do trouby vyhřáté na 180°C a pečte 20-25 minut. Ideální je umístit plech s rajčaty nahoru, s dýňovými nudlemi dolů. Rajčata by měla začít mírně karamelizovat (proto musí ležet v jedné vrstvě, aby se spíše nevařila). Nudle můžete jednou či dvakrát během pečení promíchat, osolte je až při podávání.

Nudle podávejte společně s rajčaty a masovými kuličkami, ozdobené čerstvou bazalkou a zakápnuté olivovým olejem.

Lze doplnit i nakrájenými olivami.

Pokud si chcete uchovat trošku léta do podzimu, výše uvedený postup je skvělý i pro uchování rajčat ve sklenicích. Stačí je po upečení přemístit do sklenic vymytých vařící vodou, zakápnout olivovým olejem, otočit dnem vzhůru a takto nechat vychladnout. V lednici vydrží takto připravená rajčata několik týdnů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.