Lidovky.cz

Zmizelo zlato určené na úplatky. Jeho majitel si přečetl verdikt a oběsil se v cele

Česko

  5:00
PRAHA - Ze třech společností se Pavlu Chovančíkovi podařilo vytáhnout celkem deset milionů korun. Krátce poté uložil investiční zlato ve stejné hodnotě do bezpečnostní schránky. Od té doby ale není jasné, kde zlaté slitky skončily. Ví se jen, že podle policie mělo zlato sloužit na úplatky na získání křesla šéfa leteckých dispečerů. A když se podnikatel Chovančík dozvěděl verdikt za zpronevěru, oběsil se.
Zlaté cihly (ilustrační fotografie)

Zlaté cihly (ilustrační fotografie) foto: Shutterstock

V korupční aféře kolem státního podniku Řízení letového provozu chybí zodpovědět hlavní otázku, tedy kde skončilo 8,9 milionu korun ve zlatě určených na úplatky. Server Lidovky.cz nyní na základě nových dokumentů sestavil možný scénář toho, odkud miliony vůbec vzešly.

KEDROŇ: Sebevražda, ztracené zlato, zatýkání u exsenátora. Proč píšeme o kauze Kladívko?

„Spáchal zločin zpronevěry, odsuzuje se k trestu odnětí svobody v trvání pěti let a je povinen poškozeným společnostem zaplatit škodu,“ stojí v rozsudku Městského soudu v Praze nad podnikatelem Pavlem Chovančíkem. Byl to právě on, kdo poskytl 8,9 milionu ve zlatě, které se poté dostaly do blízkosti bývalého senátora Tomáše Kladívka (ODS).

Půjčky, vratky, půjčky, odměny...

Podivné převody peněz

Podivné převody podnikatele Pavla Chovančíka, jak je popsal soud:

  • Forbes Games - tři výběry z pokladny v hotovosti - 31.1.2012 částka 250 tisíc korun, dne 29.2.2012 částka 200 tisíc korun, 30.4.2012 částka 91 353 korun;
  • dceřiná společnost Deminka - 16.4.2012 částka 600 tisíc korun, 18.5.2012 částka 600 tisíc korun, 11.6.2012 částka 600 tisíc korun, 11.7.2012 částka 600 tisíc korun, 24.9.2012 částka 600 tisíc korun, 14.11.2012 částka 2x 600 tisíc korun, dne 23.11.2012 částka 600 tisíc korun;
  • převod z Forbes Games na účet své společnosti - 21.2.2013 částka 5 400 000 korun

CELKEM 10 741 353 korun

  • Dne 26.3.2013 uložil Chovančík investiční zlato v hodnotě 8,9 milionu do bezpečnostní schránky.

Případ zpronevěry se týká let 2012 až 2013. V té době byl Chovančík předsedou hazardní společnosti Forbes Game. Podle soudu z ní a její dceřiné firmy Deminka vyvedl celkem více než deset milionů korun (viz box Podivné převody peněz).

A nadto: „Výběry se dodatečně pokusil legalizovat smyšlenými smlouvami o půjčce (...) a údajným nárokem na odměnu, vyplývajícím ze smyšlené manažerské smlouvy,“ stojí v rozsudku z listopadu loňského roku, který má server Lidovky.cz k dispozici.

Před soudem ale Chovančík vinu popřel, veškeré finance si prý vzal oprávněně. Půl milionu z pokladny Forbes Game byly „vratkami půjček z roku 2011“. I když půjčky nebyly schváleny valnou hromadou, byla to prý ve firmě běžná praxe.

Úplatky v Řízení letového provozu? Nevím, neřeknu, na shledanou, říká exsenátor Kladívko

Podobné vysvětlení přitom královéhradecký podnikatel soudu nabídl i ke zpronevěřeným milionům ze společnosti Deminka. „Společnost KCTX, kterou vlastní, půjčila společnosti Deminka na její žádost částku 4,8 milionu v hotovosti, již neví, z jakého zdroje finanční prostředky pocházely,“ stojí na vysvětlenou v rozsudku. A konečně poslední převod 5,4 milionu korun ze společnosti Forbes Game vysvětlil Chovančík manažerskou smlouvou, podle které měl údajně získávat odměnu 270 tisíc měsíčně. Podle soudu šlo ale zjevně o zfalšovaný dokument.

Účetnictví ve sklepě

Trestní senát pod vedením Tomáše Kubovce verzi o oprávněných vratkách či odměnách neuvěřil. „Je zjevné, že půjčka byla v některých případech poskytnuta poté, co byla vybrána, případně po termínu uvedeném ve smlouvě, někdy o víkendu,“ napsal soudce do závěrečného rozhodnutí.

U soudu navíc zazněly další pochybnosti: někteří svědkové popřeli, že by podpisy na účetních dokladech byly jejich. Ztratila se i část účetnictví společnosti Deminka, aby se následně našlo ve sklepě domu, který v Hradci Králové vlastnil právě Chovančík.

Toho soud navíc přistihl při lži. Když se ho policie v přípravném řízení ptala na jeden konkrétní e-mail, uvedl, že ho nepsal a že ho někdo zfalšoval. „Naproti tomu v hlavním líčení potvrdil, že tento e-mail odeslal,“ použil soudce v rozsudku další neprůstřelný argument, aby královéhradeckého podnikatele nakonec uznal vinným.

S aférou kolem Řízení letového provozu Chovančíkova zpronevěra sedí minimálně časově: investiční zlato v hodnotě 8,9 milionu, za které mělo být „nakoupeno“ křeslo šéfa letových dispečerů, uložil do bezpečnostních schránky dne 26. 3. 2013.

A ačkoli byl Chovančík v aféře kolem Řízení letového provozu jednou z hlavních postav, jeho svědectví se už státní zástupce u soudu nedočká. Trest Městského soudu v Praze - za zpronevěru více než deseti milionů korun - potvrdil i pražský vrchní soud, jen nepatrně upravil škodu, kterou měl podnikatel zaplatit. Hned den poté, co se Chovančík rozsudek dozvěděl, oběsil se v pankrácké vazební věznici.

Zmizely miliony ve zlatě určené na úplatky. K soudu musí i exsenátor Kladívko

Podle detektivů měl Chovančík coby podnikatel v IT systémech zájem na miliardové zakázce státního podniku Řízení letového provozu, která se týkala leteckého systému. Policii a státnímu zástupci se případ každopádně podařilo dotáhnout do konce jen z části: žalobu podal Jan Polanecký pro krádež, neboť údajný kurýr úplatku pro senátora Kladívka měl zlato sám ukrást (více o celém případu si přečtěte ZDE).

Královéhradecký podnikatel totiž do bezpečnostní schránky uložil investiční zlato za 8,9 milionu, které následně vybrala jeho spojka a údajně schopný lobbista Štěpán Prášil. Jelikož se nepodařilo prokázat, že zlato sloužilo na úplatky, žaloba tak hovoří o tom, že Prášil zlato ze schránky ukradl. „Byť samo o sobě de facto mohlo být úplatkem,“ uvedl žalobce Polanecký.

Kauza Řízení letového provozu

Kdo je kdo

  • Tomáš Kladívko - bývalý senátor za ODS
  • Pavel Chovančík - královéhradecký podnikatel, zemřel ve vazbě
  • Štěpán Prášil - podnikatel, prostředník Pavla Chovančíka

  • Případ Řízení letového provozu se datuje do roku 2013. Protikorupční policie tehdy prověřovala podezření, že se skupina osob snažila dojednat obsazení postu ředitele a pár jeho podřízených právě do státního podniku Řízení letového provozu.
  • Na počátku stál údajně královéhradecký podnikatel Pavel Chovančík, který přes spojence Štěpána Prášila údajně kontaktoval mimo jiné i tehdejšího senátora za ODS Tomáše Kladívka.
  • Vše nakonec skončilo obžalobou na Prášila pro krádež zhruba devíti milionů korun ve zlatě. Ty přitom podle státního zástupce mohly sloužit jako úplatek, který měl Prášil coby spojka předat dál. Ačkoli v obžalobě stojí, že zájem uvedených osob na změně v Řízení letového provozu prokázán byl, na údajnou korupci už policie důkazy nesehnala.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.