Lidovky.cz

Prezident Zeman vystoupil na Žofínském fóru. Komentoval prohru ČSSD, Šefčoviče i Staňka

Česko

  14:51aktualizováno  15:27
Praha - Za prohru sociální demokracie ve volbách do Evropského parlamentu může podle prezidenta Miloše Zemana nevýrazný Pavel Poc v čele její kandidátky a záležitost kolem odchodu ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) z vlády. Zeman to řekl v úterý na Žofínském fóru. Vyjádřil se také k reakci USA k plynovodu Nord Stream 2. Prezident nevidí důvod, proč by k němu země měla něco říkat.

Prezident Miloš Zeman vystoupil 28. května 2019 v Praze na Žofínském fóru na téma Národní zájem České republiky. foto: ČTK

‚Chceme sestavovat vládu,‘ říká lídryně kandidátky ANO, vytrollíme europarlament a youtuberka Sejroška

Zeman dále vyčetl organizátorům voleb, že nechali kandidovat recesistickou stranu ANO, vytrollíme europarlament. Po evropských volbách český prezident podporuje zásadní reformu Evropské unie. Chce, aby se rozhodovací pravomoc přesunula na Evropskou radu.

Největší účast za posledních 20 let, tvrdí oficiální odhady. V celé Evropě volila více než polovina lidí

Prezident ocenil, že se oproti předchozím volbám do Evropského parlamentu zvýšila česká volební účast. Zároveň upozornil, že se ale vrátila na úroveň před deseti let. K výsledkům řekl, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš může být spokojený, protože před volbami chtěl pět mandátů a jeho hnutí nakonec získalo šest europoslaneckých křesel.

Dva zvolení kandidáti hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) lídr Ivan David a generál Hynek Blaško představují podle Zemana „to lepší“, co v jejich straně je. „Rozhodně nemohou být označováni za extremisty,“ řekl.

ČSSD uvízla na území nikoho. Nezbyli jí voliči hledající ochranu, zběhli k ANO a SPD

Prezident řekl, že podle slibu volil sociální demokracii, na volebním lístku dal ale preferenční hlas Olze Sehnalové, protože je podle něj pracovitější než lídr Poc. Toho označil za nevýrazného. Podotkl, že ještě před 14 dny se domníval, že se jedná o bývalého skokana na lyžích Pavla Ploce, který v minulosti byl zvolen českým poslancem za ČSSD. Nevýrazného lídra označil za jeden z faktorů propadu ČSSD. 

Prezident Zeman a moderátor Jiří Vaníček na Žofínském fóru.
Prezident Zeman na Žofínském fóru.

Druhým podle něj je, že strana „zařízla“ svého ministra Staňka. Se Staňkem se v úterý Zeman setká, k jeho budoucnosti se vyjádřit nechtěl. Zeman poznamenal, že v řadě zemí sociální demokracie vyhrála. Jejich čeští kolegové by podle něj do těchto zemí měli odjet na školení.

Země Visegrádské čtyřky navrhnou na předsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče

Prezident se zároveň vyjádřil k recesistickému hnutí ANO, vytrollíme europarlament. Neměli by podle něj kandidovat dva subjekty s téměř totožným názvem. Podotkl, že je evidentní, že organizátoři voleb situaci nezvládli.

Zeman chce reformu EU

Zeman je pro, aby země Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) nominovaly do čela Evropské komise jejího současného místopředsedu a nedávného kandidáta na slovenského prezidenta Maroše Šefčoviče. Hospodářské noviny v úterý informovaly, že ho V4 do čela komise navrhne. Babiš to popřel a označil to za spekulaci.

Český prezident se vyjádřil pro zásadní reformu Evropské unie. „Spočívala by v tom, že rozhodovací pravomoc se přesune z nevolené Evropské komise na volenou Evropskou radu, ať už její členové jsou voleni jako premiéři nebo jako prezidenti,“ poznamenal Zeman. Za důvod označil, že v Evropské radě nemůže být Česká republika přehlasována. Důležitější slovo o budoucnosti EU by chtěl dát Evropské radě i Babiš.

Princip jednomyslnosti platící v Evropské radě může být podle Zemana sice nebezpečný, ale představitelé evropských států považuje za rozumné politiky, kteří se dokážou domluvit.

Zeman: Nord Stream 2 je pro Česko výhodný

Zeman na Žofínském fóru také uvedl, že nevidí důvod, proč by se Spojené státy měly vyjadřovat k plynovodu Nord Stream 2. Reagoval tak na chystané schválení amerického zákona, který obsahuje restrikce vůči firmám a osobám podílejícím se na výstavbě plynovodu. Plynovod vedoucí z Ruska do Německa se setkává se silnou kritikou USA a části evropských zemí kvůli obavě z větší závislosti Evropské unie na Rusku. Podle Zemanovy analýzy je projekt pro Česko ekonomicky výhodný.

Česko je chudé na energetické suroviny a plyn musí dovážet. „Máme dvě varianty - buď dovážet ze zámoří zkapalněný zemní plyn, nebo ho dovážet z druhé strany zeměkoule v nezkapalněné podobě. Problém je v tom, že ten zkapalněný je minimálně o 30 procent dražší než ten nezkapalněný. (...) Cenový rozdíl je příliš velký, než aby se dal přehlédnout,“ řekl Zeman.„Vůbec nevidím důvod, proč by se ‚velký bratr‘ za oceánem měl vyjadřovat k tomu, zda plynovod má nebo nemá sloužit svému účelu,“ řekl Zeman. Na projektu se podle něj dohodlo Německo a Rusko a ostatní jim do toho nemají co mluvit.

Premiér Babiš dementoval, že by státy V4 chtěli navrhnout Šefčoviče na post předsedy EK

Schválení amerického zákona, který restrikce obsahuje, lze podle nedávného vyjádření ministra energetiky USA Ricka Perryho čekat v brzké budoucnosti. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina dal ale v reakci najevo, že tento krok Washingtonu Kremlu velké starosti nedělá.

Projekt je rozšířením plynovodu Nord Stream, který obchází Ukrajinu a přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Polovinu nákladů na výstavbu plynovodu Nord Stream 2 nese ruský plynárenský gigant Gazprom. Jeho evropskými partnery jsou německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie. Provoz plynovodu by mohl být zahájen až v příštím roce namísto doposud předpokládaného konce letošního roku. Důvodem jsou průtahy při získávání potřebných povolení od Dánska.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.