Lidovky.cz

Česko

Za kulisami Šlachtovy Přísahy. Jak to vypadá uvnitř strany, která může být černým koněm voleb

Robert Šlachta. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium Analýza
Praha - „Už jsme prodali 1300 bannerů na plot. A to si je lidé kupují po 350 korunách,“ říká Robert Šlachta s poukazem na e-shop, který propaguje jeho politické hnutí Přísaha. To se poprvé v průzkumu společnosti Kantar CZ přehouplo přes pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny. Bývalý šéf policejní protimafiánské jednotky staví na dobrovolnících. Těch už se zaregistrovalo přes čtyři tisíce.

V květnu by volby vyhráli Piráti a STAN, ANO stále až třetí. Šlachtova Přísaha by se dostala do sněmovny

Kde se ale vzal zájem o nové hnutí? Kdo mu dělá PR? Kde bere peníze? Nejde jen o „béčko“ hnutí ANO? Mimo jiné i to zkoumaly Lidovky.cz ve Šlachtově centrálním štábu v pražských Stodůlkách, kam získaly přístup.

Autor:

V druhém patře jinak ospalého byznys centra na Slunečním náměstí jsou vedle sebe kanceláře a obchody. Od března v prvním poschodí sídlí také hlavní kancelář subjektu, který založil policejní plukovník ve výslužbě.

Robert Šlachta na schůzce se svým nejužším týmem.
Nejužší tým Roberta Šlachty. Zleva Tomáš Sochr, Robert Šlachta, Jaroslava...

„Každé pondělí tu máme poradu. Sedí tady Libor Žofka, náš volební manažer. U něj se sbíhají veškeré organizační věci. Je tu také Petr Kahoun z firmy Šimway. Ten má na starosti logistiku, rozvoz materiálu na stánky, tisk a e-shop. O sociální sítě se stará Jarda Pelc,“ popisuje Šlachta.

Noví Šlachtovi muži: s programem Přísaze pomohou exnáměstek Šedo i šéf zbrojařů Hynek

Zatímco Kahoun je letitým přítelem Šlachtova kolegy a pomyslné dvojky hnutí Tomáše Sochra, se Žofkou se Šlachta potkal před několika lety u Celní správy. Pelc i Sochr jsou Šlachtovými bývalými podřízenými z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Ne všechny kolegy chce ale Šlachta představit. „Externí spolupracovníky vám samozřejmě neprozradím. To jsou politologové a ,píáristi‘, ke kterým si chodím pro nápady. Neplatím je. Dělají to, protože tomu věří. V minulosti pracovali i pro konkurenci,“ říká Šlachta tajemně.

Již dříve se objevily názory, že Šlachta získává voliče díky „nahnědlému“ programu. To však šéf hnutí Přísaha odmítá. Říká, že určitě neplánuje referendum o odchodu z EU, ale chce si k ní zachovat kritický odstup. Kriticky se staví i k nekontrolované migraci, ale odmítá jí strašit. Jednoznačně podporuje členství země v NATO.

Expert na PR Jakub Horák kampaň Přísahy považuje za silnou. Do karet jí hraje i oslabené ANO. „Z průzkumu Kantaru lze poměrně dobře vyčíst, že bere voliče ANO, SPD a Pirátům. Oslovuje i nevoliče, což je dnes vzácné,“ řekl serveru Lidovky.cz Horák. Další věcí, kterou Šlachta serveru Lidovky.cz vysvětloval, jsou sponzoři.

Od nástupu Šlachtova hnutí na politickou scénu se intenzivně probírá otázka, kdo je platí. V pražských kuloárech běží spekulace, že jde o další projekt Víta Bárty, někdejšího ministra dopravy a „superguru“ Věcí veřejných (VV). To však Šlachta striktně odmítá.

Šlachtovo politické hnutí dostalo registraci od ministerstva vnitra, muselo měnit název

„V žádném případě za mnou ani za Přísahou nestojí Vít Bárta. Ani nikdo jiný. Za poslední dobu jsem už slyšel tolik spekulací o tom, kdo všechno za Přísahou je, že se tím docela bavím,“ líčí Šlachta. Jedním dechem ale dodává, že se s Bártou, krom jiného zakladatelem soukromé bezpečnostní agentury ABL (dnes M2C), setkal.

Ani „veverky“, ani B-tým ANO

„Sešel jsem se s ním, protože dlouhodobě spolupracuje s Jiřím Štětinou, jenž schůzku zprostředkoval. Debata byla jen o jejich zkušenostech z politiky,“ popisuje Šlachta. Podobně mluvil i zmíněný Štětina, exposlanec „veverek“, jak se VV přezdívá. Konzultace s Přísahou označil termínem „sporadické“. „Jsem poradce pro to, čeho se mají vyvarovat, aby nedopadli jako Věci veřejné,“ řekl serveru Lidovky.cz Štětina.

(Nejen) v pražských politických kuloárech se také probírá, že Přísaha představuje jakési „béčko“ vládního hnutí ANO. Ale i to Šlachta označil za nesmysl. Distanc si drží také Andrej Babiš. V rozhovoru pro CNN Prima News premiér a lídr ANO prohlásil: „Pan Šlachta dělá přesně to, co jsem dělal v roce 2013. Úplně přes kopírák. Absolutně. Není to ale moje béčko, to jsou nesmysly.“

S ANO však má Přísaha přece něco společného: protikorupční náboj, který Šlachta vehementně prezentuje. Ostatně právě z řad nespokojených voličů ANO se dle analýz průzkumů rekrutují aktuální sympatizanti Přísahy. „Hlavní téma je korupce, boj proti ní a také fungování státní správy. Nebudeme přece mluvit o chytání ptáků na Pálavě, když o tom nic moc nevíme,“ zdůrazňuje bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Šlachta o svém novém hnutí: máme dvě známé osobnosti, spolupracovníci v krajích nemají moc společného s policií

Babiš prý Šlachtu zklamal, protože právě v boji proti korupci exdetektiv očekával lepší výsledky, zároveň se však nechce před volbami vymezovat proti případné povolební spolupráci.

„Stávající garnitura nám strašně pomáhá. Chodí za námi zoufalí lidé, kteří už prý ničemu nevěří nebo nevolili. Berou nás jako poslední šanci,“ líčí Šlachta.

Podobně jako voliče stahuje Přísaha ANO i některé sponzory. Dosud největším dárcem peněz Šlachtova hnutí je podnikatel Miloš Fürst, zakladatel firmy ILV z Příchovic na Plzeňsku, která se zabývá výrobou elektroniky. Přísaze dal tři miliony korun. Právě Fürst v minulosti sponzoroval ANO, dokonce radil Babišovi. „Myslel jsem, že se díky Babišovi něco změní. Ono se to opravdu změnilo, ale k horšímu,“ řekl Fürst deníku E15. Dnes má jiného favorita.

Šlachta serveru Lidovky.cz popsal, co poskytnutí daru od podnikatele předcházelo. „Poslal mi e-mail, který ale nejprve zapadl. Pak mi napsal druhý, že jsem nafoukaný, když ani neodpovídám. Uvedl, že mu je 68 let, že prošel nemocí covid-19, málem umřel a že stojí o setkání. Spolu s Tomášem Sochrem jsme za ním přijeli do jeho firmy. První, co nám řekl, že nám věří. A účetní nakázal: Pošlete klukům milion.“

Z informací, jež lze ověřit z otevřených zdrojů, vyplývá, že Šlachta dosud získal od dárců 7,5 milionu korun, 2,2 milionu si půjčil. Milion získal jako půjčku Šlachtův spolupracovník Sochr od svého bratra. Další milion si Šlachta půjčil od svého známého Romana Těžkého, rovněž expolicisty ÚOOZ. Dvě stě tisíc korun do projektu vložil Šlachta ze svých úspor.

Ani „nahnědlý“ program

Častou otázkou, na kterou se stáčí pozornost lidí v kontaktní kampani, bývá dle Šlachty problematika migrace. Dle něj ale není na místě nějaká panika. Soudí, že Česko má dobré zákony a azylovou politiku; potíž vidí v nedůsledném odhalování organizovaných skupiny, které se na migraci přiživují.

Hnutí Přísaha hlásí první milion korun. U stánku vyskákalo celé místní oddělení policie, popisuje Šlachta sběr podpisů

„Je to o velmi malé informovanosti lidí. Vysvětluji jim, že to není nějaký strašný problém. Musejí znát čísla a vědět, že pro migranty nejsme cílová země, že jsme spíše tranzitní destinace. Nebudu nikoho strašit,“ vysvětluje Šlachta s tím, že navrhuje zásadně reformovat cizineckou policii. „Bavme se o tom, že u nás sice existují pracovní agentury, které pracují s cizinci, ale zajímá někoho, kde skončí, když jim vyprší pracovní povolení? Chceme vědět, kde se nám kdo pohybuje. To cizinecká policie uměla. Dnes to krajská policejní ředitelství nezvládají. To ale přece není nějaký nahnědlý program,“ brání se lídr Přísahy.

Ucelený program hodlá Šlachta představit 26. června. Už dnes zaplaví zemi novinami, jež roznese na 4000 dobrovolníků Přísahy. „Dva miliony kusů. Jen roznos by stál od pošty přes čtyři miliony korun. Toto nám roznesou dobrovolníci,“ líčí nadšeně Šlachta. Zároveň vyvrací, že by měl najatou profesionální reklamní agenturu. Většinu věcí si prý obstarává s nejblízšími spolupracovníky.Od SPD Tomia Okamury, s nímž bývá Přísaha též srovnávána, se dle Šlachty odlišuje i tím, že trvá na členství ČR v EU a NATO. Odmítá referendum o vystoupení. Neskrýváale, že v konkrétních otázkách bude Brusel kritizovat.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.