Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Otřesné záběry a detaily z tygřích jatek. Vytrhané drápy, stažená kůže i speciální vývar

Česko

  14:10aktualizováno  17:33
Praha - Střeleného tygra, vytrhané drápy z dalšího jedince, kůže, tygří kosti a vývary. Dvacet zmrzačených těl jiných chráněných živočichů. A také více než 1 838 000 korun. Všechny tyto položky zajistili podle informací LN a informací ze středeční tiskové konference detektivové při pondělní razii. Ta měla obstarat důkazy pro podezření, že v Česku byla pro komerční účely zabíjena tato přísně chráněná zvířata.

Záběry ze zásahu. foto: Celní správa ČR

V úterý byli v případu vedeném pod označením Trophy (trofej) obviněni tři lidé ve věku 35, 56 a 67 let. Podle zjištění LN šlo i o Ludvíka Berouska, který se dlouhodobě věnuje chovu šelem, dále vietnamského obchodníka, jenž zajišťoval prodej, a preparátora ze severních Čech. Ten měl na starosti zpracování mrtvého zvířete. Všechny obviněné muže poslal soud ve středu do vazby. Všem hrozí trest vězení od šesti měsíců do pěti let, řekl novinářům českolipský státní zástupce Michael Dohnal.

Předseda soudu v České Lípě Milan Vencl novinářům řekl, že důvodem vazby je obava, že by mohlo být pokračováno v trestné činnosti. „U obviněného cizince byl pak shledán důvod, že by se mohl skrývat, případně vyhnout se trestnímu stíhání,“ řekl Vencl. Státní zástupce navrhoval vazbu i z důvodu možného ovlivňování svědků, to ale soud neakceptoval.

Hrozínek i Berousek si proti uvalení vazby podali stížnost. Na dotaz novinářů, zda spáchal něco protiprávního, Berousek při příchodu na soud odpověděl: „Ne, opravdu.“ S vazbou ani s obviněním nesouhlasí ani jeho advokát Petr Šťastný. „Nesnáší to (Berousek) úplně dobře. Samozřejmě vnímá to velmi citlivě v osobní rovině, v rovině pověsti a v neposlední řadě on se o ta zvířata, že jich je nemálo, stará osobně sám,“ řekl Šťastný novinářům. Rodina Berouska provozuje zoopark Bašť severně od Prahy i zoopark v Doksech na Českolipsku.

Pětatřicetiletý muž měl na starost preparování zvířat a jejich další zpracování, ty mu dodával sedmašedesátiletý obviněný. Za organizátora byl označen šestapadesátiletý Vientamec, který se staral o další distribuci výrobků.

Upozornění: Fotogalerie obsahuje velmi drastické záběry

Celní správa v pondělí zasahovala na několika místech, mimo jiné v Zooparku...
Hasiči převážejí tygří tělo.

Mrtvý tygr je dražší než živý, ohromnou cenu má i žluč, popisuje nelegální obchod šéf ZOO Rabas

Berouskův advokát Petr Štastný v úterý nechtěl obvinění příliš komentovat. „Rád bych v tuto chvíli zdůraznil, že to, co je kladeno těm pánům za vinu, má právní kvalifikaci přečinu. Je to jeden ze skupiny méně závažných trestných činů,“ uvedl pro LN Šťastný.

Okresní soud v České Lípě rozhodoval 18. července 2018 o vazbě pro tři muže obviněné kvůli neoprávněnému nakládání s těly tygrů.

Soud v České Lípě ve středu poslal do vazby jednoho muže v případu neoprávněného nakládání s těly zvířat. Novinářům to po jednání soudu potvrdil jeho obhájce Libor Čech.

Zátah v zooparku a Sapě: člen klanu Berousků je podezřelý ze zabíjení tygrů na asijské lektvary

V objektu využívaném jedním z trojice obviněných mužů navíc objevili 20 zmražených těl jiných chráněných živočichů, například bobra, ledňáčka nebo poštolky. Je proto pravděpodobné, že vyšetřovatel vůči muži, který objekt využíval, rozšíří trestní stíhání.

Vyšetřovatelé skupinu okolo Berouska monitorovali podle zjištění LN od minulého roku, podnětem k vyšetřování ale byla akce z roku 2016. A to i za pomoci skrytého sledování. Zadokumentovali údajně i tři případy usmrcení chráněných tygrů. K tomu mělo dojít právě v Zooparku Bašť, který provozuje Ludvík Berousek.

Těla usmrcených zvířat se dále zpracovávala u českolipského preparátora, který je v kauze rovněž obviněn. Právě u něj v Libereckém kraji celníci a detektivové nalezli i ostatky tygrů. Vařil se u něj i speciální tygří vývar. Jeho příprava zabere deset dní. Výsledný produkt je pak porcován na gramy a dále prodáván.

Veterináři prošetřují další Berouskův zoopark. Kvůli nevhodným podmínkám

Prodej pak podle detektivů obstarával Vietnamec, který je třetím obviněným. Proto vyšetřovatelé zajišťovali důkazy i v pražské vietnamské tržnici SAPA. „V podstatě to měli vymyšlené tak, že když bylo zvíře starší a nehodilo se k focení s dětmi ani pro filmové natáčení anebo se vrátilo po letech drezúry v cirkusu, využili jeho tělo pro komerční účely,“ uvedl zdroj LN pod podmínkou anonymity.

Robert Šlachta z Generálního ředitelství cel uvedl, že cena tygra se pohybovala okolo 100 000 až 150 000 korun za zvíře. Kůži prý preparátor prodával od 50 000 do 100 000, drápy za 2500 a jeden gram masoxu za 1500 korun. Vzniklo prý až 20 kg masoxu z jednoho tygra.

Z poznatků České inspekce životního prostředí vyplývá, že cena kostí z tygra se na černém trhu pohybuje okolo dvou tisíc amerických dolarů za kilogram (zhruba 40 tisíc korun), kůže tygra zhruba 20 tisíc dolarů, tygří víno stojí kolem 100 dolarů za litr.

O případu jako první informoval v pondělí server Lidovky.cz. Existuje i vážné podezření, že skupina Vietnamců pašovala výrobky na asijský trh. Ludvík Berousek je přitom i provozovatelem zooparku na Karlštejně, který podle zjištění serveru Lidovky.cz prošetřují veterináři kvůli nevhodným podmínkám.

Autoři: , , ,

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...