Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Uvidíme takto oblečené i důchodce? Čeští návrháři dobývají Maastricht

Design

  6:00
MAASTRICHT - Umíme stárnout s módou? Nejen tomuto tématu se věnoval mezinárodní festival módního designu Fashionclash v Maastrichtu, který nabídl nespočet přehlídek a výstav mladých talentovaných designérů z celého světa. Mezi nimi nechyběly ani čtyři české návrhářky: Petra Ptáčková, Hana Frišonsová, Jana Mikešová a Linda Zabilková.

Fashionclash v Maastrichtu představil návrháře z celého světa, včetně čtyř talentovaných češek. Hlavním tématem přehlídek byl věk a umění stárnout. foto: Fashionclash/foto Peter Stigter

Na šestý ročník Fashionclah, který se konal v polovině června v Maastrichtu se sjelo více než  100 designérů z 30 zemí světa, aby tam ukázali svoje nejnovější kreace široké veřejnosti i profesionálům z oblasti módního průmyslu.

Bývalá hala známé keramické továrny Mosa se opět na pár dnů přeměnila ve výstavní a přehlídkový prostor a s módou se mohli náštěvníci potkat téměř na každém kroku i ve středu města, například díky množství pop-up shopů.

Umění stárnout s módou

Zvoleným tématem letošního ročníku byl věk a umění stárnout. Móda totiž nabízí mnoho způsobů, jak prolomit hranice stereotypů vztahujících se k věku. „Je to současné téma týkající se nás všech a Fashionclash ukázal, jak mnohovrstevné toto téma může být,“ řekl Branko Popovič, jeden ze tří zakladatelů a organizátorů festivalu Fashionclash.  „Chtěli jsme ukázat stěžejní roli umění a designu právě v procesu boření hranic a předsudků týkajících se tématu věku a stáří.“

Ukázka z přehlídky Petry Ptáčkové.

Inspirací pro tento motiv byl projekt (Old)Fashioned(ed), který vznikl ve spolupráci  s festivalem tance Nederlandse Dansdagen, jehož další ročník se bude konat začátkem října  právě v Maastrichtu. Návštěvníci Fashionclash ale již teď mohli zhlédnout taneční módní show v provedení tanečnic od 65 do 80 let. „Právě dámy v tomto věku jsou častými klientkami mladých módních návrhářů,“ podotkl Branko Popovič.

Projekt VERWEVEN od Niny Willems zase nabídl divákům  historii obyčejných lidí za kulisou jejich oblečení. Autorka požádala 5 žen různých generací , aby odkryly svůj šatník a sdílely svoje pocity, dojmy a názory na módu.  Současně vyzvala 5 mladých designérek, aby každé z nich vytvořily outfit na základě jejich osobního příběhu. Výsledek byl překvapující.

České návrhářky překvapily a zaujaly

České návrhářky Petra Ptáčková a Hana Frišonsová, které  jsou již pravidelnými nadšenými účastnicemi této akce, měly obě svoji vlastní přehlídku. Petra Ptáčková předvedla další snovou kolekci Dinner in the Abbey Mountains, která měla premiéru na Fashion Week v Madridu a sklidila s ní velký úspěch. Hana Frišonsová se prezentovala s kolekcí Futurehero.  

Ukázka z kolekce Hany Frišonsové.

„Obě tyto show byly naprosto skvělé, plné energie,“ nešetřil chválou Branko Popovič. „Zvlášť nás překvapila Hana Frišonsová, její práce s materiálem je úžasná,“ dodal.

Fashionclash je hlavně o setkávání

Fashionclash je inspirující festival, který zahrnuje přehlídky, výstavy, divadelní taneční představení, přednášky, filmovéprojekce, pop-up shops a jiné akce točící se kolem módy. Cílem festivalu je dávat dohromady mladé nadějné designéry v různých disciplínách módy a dát jim příležitost, aby ukázali svoje práce před širokou veřejností i profesionály.  Nezanedbatelným přínosem je ale setkávání a navázání kontaktů v přátelské atmosféře festivalu.

Fashionclash je celkem skromná, ale velmi dobře zorganizovaná akce s velkým mediálním pokrytím, které se dostává podpory i ze strany města. Protože, jak uvedl primátor Onno Hoes při zahájení festivalu:  „Maastricht má ambici stát se nejen nizozemským, ale i evropským městem módy.“ I díky takovým  akcím jako je Fashionclash se mu to může podařit.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: