130 let

V Egyptě objevili hlavu Ramesse II.

Česko

KÁHIRA Hlavu z červené žuly, která pravděpodobně představuje faraóna starověkého Egypta Ramesse II., vykopali egyptští archeologové v Tall Basta v severovýchodním Egyptě. Oznámila to egyptská Nejvyšší rada pro památky. Téměř 70 centimetrů vysoká hlava byla součástí velké sochy slavného faraóna. Jeho podobizna má ale uražený nos a chybí jí také bradka, jež kdysi byla k dolní části hlavy připevněna. Tall Basta, čili starověký Bubastis, bylo starověké město v Dolním Egyptě zasvěcené bohyni s kočičí hlavou Bastet, která byla mimo jiné ochránkyní plodnosti či Měsíce, ale například i lidstva. V době Staré říše byla tato lokalita významným centrem, a to až do římské nadvlády v Egyptě.

Největší panovník Egypta Archeologové dále pokračují ve vykopávkách ve snaze najít zbývající části sochy Ramesse II., který se stal jedním z nejvýznamnějších panovníků starověké Egyptské říše. Díky své obratné diplomacii (podepsal s chetitským králem vůbec první dochovanou mírovou smlouvu), stavitelství a energické vládě je také někdy označován jako Ramesse Veliký.

Syn faraóna Sethiho I. byl v pořadí třetím panovníkem 19. dynastie v období tzv. Nové říše. Na svou počest nechal před zhruba 3300 lety vybudovat chrám v Abú Simbelu (1200 kilometrů jižně od Káhiry). Ve svatyni se nachází také několik obrovských soch tohoto faraóna, o jehož rodinném životě toho dosud příliš nevíme. Za královnu měl známou Nefertari, které nechal postavit menší chrám rovněž v Abú Simbelu.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás