130 let

Vánoční trhy ovládl trdelník

Česko

Ruské matrjošky, langoše, slovenské trdlo či santaclausovské čepice - to jsou symboly pražských Vánoc

PRAHA Kdo by čekal, že pražské vánoční trhy jsou jistotou, jak nasát pravou atmosféru tradičních českých Vánoc, byl by spíše zklamán. Až na výjimky totiž na Pražany ze stánků koukají cetky pro turisty, všemožné suvenýry s nápisem „Prague“ či stánky s klobásami. Jak to na trzích vypadá pár dnů před Vánocemi? LN připravily test vánočních trhů.

1. Staroměstské náměstí Společnost Taiko, která tu provozuje vánoční trhy, letos Pražanům slibovala „návrat ke kořenům“. Trhy měly být nabité staročeskými tradičními pochoutkami a ručně dělanými řemeslnými výrobky. Výsledek? Staročeská kuchyně se na „Staromáku“ omezuje na sedm stánků s trdelníkem (který původně pochází ze Slovenska), dva pulty s langoši (pro změnu původem z Maďarska) a bramboráky. Ty jsou ještě doplněné klobásami. Jídla je na těchto největších pražských trzích opravdu hodně. Staročeské speciality ale aby člověk pohledal. Tyto trhy zachraňuje velká dílna pro děti, kam může kdokoliv přijít a vyrobit si třeba vlastní vánoční ozdoby. „Táhne“ také obrovský vánoční smrk z Krkonoš.

2. Václavské náměstí „Matrjošky? Sošky dědy Mráze? Proč probůh?“ napadá člověka, když prochází stánky na bývalém Koňském trhu. Třetinu stánků si pravděpodobně pronajali prodejci kýčovitých pražských suvenýrů, kterými je náměstí už tak zahlceno. Z reproduktorů se tu line anglosaská koleda Adeste fideles. Nechybí čtyři stánky s trdelníky, kus za 50 korun. Prodejci s ručně vyráběnými výrobky jsou v menšině.

3. Náměstí Míru Trhy u kostela sv. Ludmily na Vinohradech byly příjemným překvapením. Za nevtíravého zvuku českých koled tu prodejci nabízí například proutěné koše, tradičně zdobené látky, dřevěné betlémy, koření, sušenou levanduli či staré skleněné ozdoby - podobné byste našli možná ještě u babiček na půdě. Nehrozí tu navíc žádné tlačenice, turisté sem zavítají zřídka. Cesta z centra se určitě vyplatí.

4. Jiřího z Poděbrad Oproti jiným byly tyto trhy dost ospalé a trochu nudné. Málo stánků přilákalo jen hrstku lidí. Tradiční výrobky téměř chybí, dost nepatřičně pak působí stánek, který nabízí dokonce polštáře s panenkou Barbie či zeleným Shrekem. Koledy tu slyšet nejsou. Nedá se tu koupit ani stromeček, ani vánoční kapr. Nechybí ale poněkud vychladlý trdelník, párek v rohlíku, klobása nebo kornouty pražených mandlí.

5. Malostranské náměstí Nejmenší z testovaných trhů, jedna řada několika stánků tu působí spíš jako rozptýlení pro ty, kdo zrovna čekají na zastávce na tramvaj.

Dají se tu ale koupit ručně dělané slaměné ozdoby, výrobky z ovčího rouna i nepředražené patinované šperky. Z mostecké věže je také slyšet trubače v historických kostýmech, kteří hrají koledy. Z pochutin je tu k dispozici - co jiného než trdelník.

6. Anděl Jako jedny z mála tyto živé trhy zdobí vysoký živý strom - daleko častější jsou jakési kuželové konstrukce s umělým chvojím. Mísí se tu řemeslné výrobky, stylové šperky, vánoční svíce a naproti tomu třeba „santovské“ čepice, úplnou ostudou pak je stánek s křičícími panenkami, chodícími psy na baterky a houkajícími vrtulníky - vše poměrně hlučné. Koupíte tu ale i stromek a třeboňského kapra.

Autor: