Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Bylinkami a kořením proti nemocem. Podívejte se na 7 nejúčinnějších

Jídlo

  6:24
Máta peprná zmírňuje bolesti žaludku, česnek je přírodní antibiotikum a zázvorový čaj je to nejlepší, co si můžete dát, když jste nachlazení. Už naše babičky věděly k čemu jakou bylinku či koření použít. Podívejte se na sedm nejúčinnějších z nich a zvažte, kdy je zařadit do jídelníčku.

Rozmarýn (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Zázvor

Zázvor se používá v lidovém léčitelství již dlouho. Především k léčbě nachlazení. Zázvor je možné použít čerstvý, v práškové formě (zázvor koření), nebo kandovaný. Chuť čerstvého a drceného zázvoru se ale velmi liší.Při nachlazení je nejlepší použít čerstvý a udělat si čaj. Používá se také při žaludečních problémech a nevolnosti.

Zázvorový čaj s medem a citronem

Zázvor - ilustrační foto.

Čaj z čerstvého zázvoru je vynikající proti nachlazení. Čím víc zázvoru přidáte, tím silnější účinky má. Ale zase to nepřehánějte, zázvor je štiplavý. Na přípravu čaje budete potřebovat čerstvý zázvor, který pokrájíte na jemné plátky a zalijete litrem vařící vody. Můžete přidat i skořici a hřebíček. Nechte chvilku louhovat a poté koření vyndejte. Dochuťte medem a citronovou šťávou. Čaj pijte ještě horký.

Rozmarýn

Aromatická bylina s jehlovitými listy, i tak by se dal rozmarýn, který je výborným zdrojem antioxidantů, popsat. Rozmarýn se nejčastěji používá ve středomořské kuchyni. Můžete jej přidat do polévek, k masu, na pečené brambory, do omáček i jen tak na ozdobu jídla. Většinou se tato bylinka používá k detoxikaci, při poruchách trávení, nadýmání, při nechutenství. Konzumace uklidňuje mysl a vnitřní napětí, ale současně zvyšuje krevní oběh a stimuluje tak celé tělo. I proto se také používá při nespavosti. Z rozmarýnu si můžeme udělat čaj nebo jej používat v bylinkové směsi.

Kurkuma

Kurkuma je jednou e složek kari - dodává mu charakteristickou žlutou barvu. Účinnou složkou v koření je kurkumin, který je stejně jako rozmarýn přírodním antioxidantem. Kurkuma má proto antioxidační a protizánětlivé účinky, potenciálně může chránit proti rozvoji rakoviny. V současné době se zkoumá jestli může sloužit jako prevence v boji proti některým druhům rakoviny včetně rakoviny tlustého střeva, prostaty, prsu a rakoviny kůže.

Chilli papričky

Chilli papričky.

Chilli papričky obsahují kapsaicin, sloučeninu, která může zmírnit bolest. Když je kapsaicin aplikován lokálně na kůži, způsobuje uvolňování chemické látky, která mírní bolest. Je ale třeba je užívat opatrně, v některých případech mohou kůži i spálit. Je lepší používat například mastičky, které obsahují právě účinnou látku. Malé ohnivě pálivé papričky můžete koupit v různých formách. Mleté, jako kořenící prášek, sušené v celku nebo drcené, ale i naložené. Nejvoňavější jsou však papričky v původní podobě. Dají se koupit čerstvé v supermarketu, ale lze je pěstovat i doma. Můžete koupit malou rostlinku v zahradnictví nebo ji vypěstovat ze semínek.

Česnek

Česneku se přezdívá přírodní antibiotikum - vysložil si to díky protizánetlivým účinkům, které má. Česnek má vysoký obsah síry, a je také dobrým zdrojem argininu, oligosacharidů a selenu - tedy zdrojem látek, které jsou zdraví prospěšné. Některé studie ukazují, že zvýšený příjem česneku snižuje riziko vzniku rakoviny žaludku, tlustého střeva, jícnu, slinivky břišní a prsu. Česnek podporuje detoxikaci a může také podpořit imunitní systém a pomáhají snižovat krevní tlak.

Máta peprná

Máta peprná se tradičně používá k zmírenění zažívacích potíží, průjmů a ke zlepšení trávení. Při podobných obtížích se doporučuje pít jednou denně čaj z čerstvé máty. Neméně účinný je při nachlazení.

Domácí mátová limonáda

Máta peprná - ilustrační foto

Budete potřebovat: lístky z 1 stonku máty peprné, 3 lžičky třtinového cukru, 1 - 2 limety nebo citróny (1 kus na plátky), 1,5 l vody

Postup: Limetu nebo citrón vymačkejte do skleněného džbánu, přidejte cukr a natrhané lístky máty. Zalijte vodou a dobře promíchejte. Limonádu nechte vychladit, můžete přidat plátky limety nebo citrónu a kostky ledu.

Heřmánek

Heřmánek pomáhá nejvíce při nespavosti, stejně jako například třezalka či meduňka. Heřmánkový čaj ale nepomáhá jen při nespavosti, ale také při zažívacích potížích či v případě, že máte žaludeční křeče. Heřmánek totiž uvolňuje svalové kontrakce, zejména hladké svalstvo střev.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!