Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Česká vzpoura proti palmovému oleji. Tisíce lidí chystají bojkot některých firem

Česko

  7:00
PRAHA - Vzpoura proti palmovému oleji, kvůli němuž mizí rozsáhlá území tropických pralesů, se v Česku rozrůstá. Odpůrci, kteří se nejčastěji spojují skrze sociální sítě, nechtějí zůstat jen u petice. V únoru chystají bojkot firem, které problémy při pěstování přehlíží a palmový olej i nadále používají.

Z nejhůře postižených oblastí jsou obyvatelé evakuování. foto: Twitter Greenpeace

První únor bude ve znamení boje proti firmám, které ve výrobě používají olej lisovaný z dužniny palmy olejné. Alespoň k tomu nabádá facebooková událost, k níž se během pouhých pěti dnů přihlásilo na 20 tisíc odpůrců masivního využívání palmového oleje v potravinářském i kosmetickém průmyslu.

„Pojďme napsat (nejen) v tento den firmám email, že budeme bojkotovat jejich výrobky s palmovým olejem. Pojďme jim napsat, že nejsme spokojeni s jejich kvalitou. Výrobci musí jasně vědět, že nám to není jedno!“ píše organizátor akce Roman M. s tím, že negativí ohlas by měl směřovat i k ministerstvu zdravotnictví a resortu průmyslu a obchodu.

V čem najdete palmový olej?

Palmový olej se přidává do různých potravinářských výrobků, od stolních olejů přes pečivo až po sladkosti. Kromě toho se přidává i do mýdel, šamponů a další kosmetiky. Chcete zjistit, jestli kupujete výroby bez palmového oleje?

    „Tímto způsobem chci bojovat proti palmovému oleji, kvůli kterému se ničí svět i naše zdraví. Okolo sebe pořád slyším, že jedinec nic nezmůže, a tak nad tím téměř každý mávne rukou... Ale já jsem si jist, že jedinec něco zmůže. Prosím, pomozte mi, protože v množství je síla,“ pokračuje v tom, co ho vedlo k akci proti firmám, které palmový olej používají.

    Množství příznivců akce s názvem „Den, kdy řekneme firmám, že nechceme jejich výroby s palmovým olejem“ jej ale překvapil, prý počítal s přibližně stovkou zájemců. Jenže o událost jeví zájem už nyní tisíce zájemců. Řada z nich navíc připojila svůj podpis pod internetové petice proti palmovému oleji, čímž podpořila světový trend.

    Indonésie hoří, spotřeba palmového oleje roste. Výsledkem je ekologická katastrofa

    Vlna zájmů o ekologický problém se v Česku zvedla až loni. Teprve tehdy se obyvatelé Evropské unie dozvěděli, do jakých potravin se palmový olej přidává. Výrobci se totiž kvůli novému nařízení museli přestat schovávat za obecné označení „rostlinný olej“.

    A zjištění bylo šokující: podle odhadů tento olej obsahují nejméně dvě třetiny potravin, které denně sníme. Palmový olej se totiž v posledních 30 letech stal jedním z nejpoužívanějších produktů rostlinné výroby.

    Odpůrcům se nelíbí zejména likvidace tropických lesů způsobená rozšiřováním plantáží palmy olejné. Zmar je podle biologa Jaroslava Petra, který olejnou pohromu zevrubně popsal v článku pro Lidové noviny, patrný i z oběžné dráhy Země. (celý text najdete ZDE). Stejně tak se lidé staví proti palmovému oleji kvůli negativnímu dopadu na zdraví. Nebezpečí se skrývá především v tvorbě nežádoucího cholesterolu.

    Přestože povědomí o problému spojeném se získávám palmového oleje v Česku neustále roste, najdou se i hlasití odpůrci akce svolané přes Facebook. Jedni tvrdí, že stačí jen důkladně vybírat obsah nákupního košíku, velká skupina zas zpochybňuje negativní dopad palmového oleje na zdraví i ekologii či nevnímá bojkot jako řešení.

    Anketa

    Sledujete při nakupování, jaké výrobky obsahují palmový olej?

    Ano 8754
    Ne 1071

    Akce českého odpůrce však není rozhodně impulsem k boji zaměřeném proti firmám používající palmový olej při výrobě svých produktů. Francouzská ministryně životního prostředí Segolena Royalová například už v červenci minulého roku vyzvala k bojkotu nutelly. Společnost Ferrero, která sladkou pochoutku vyrábí, totiž podle ní používá palmový olej přes míru. „Přestaňte jíst Nutellu, zachraňte planetu,“ prohlásila tehdy.

    Autor: