Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Moderní cuketa: populární zelenina, ze které uvaříte cokoli

Jídlo

  6:32
Když se v českých kuchyních objevila zhruba v polovině 80. let minulého století v masovějším měřítku cuketa, připomínalo to trochu invazi. Do té doby v našich končinách téměř neznámá zelenina byla najednou všude a připravovala se na desítky možných i nemožných způsobů. Leckdo, kdo tehdy například prožíval dětství na českém venkově, si z té doby vůči této odrůdě tykve vypěstoval až gastronomickou averzi; což je samozřejmě chyba.

Cukety (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Důvod rychlého rozšíření „nové“ zeleniny byl prostý: snadno a rychle se pěstuje a i nepříliš zdatný zahradník může docílit velké úrody. Sklízet se dá na zahrádce od června až do října. V době, kdy byla většinově preferována u potravin především kvantita a láce a sortiment zeleniny v obchodech byl poměrně omezený, až fádní, měla cuketa o úspěch předem postaráno.

Pochoutka s bylinkovým nádechem. Cuketový chlebíček s citrónovým tymiánem

„Tu dobu si dobře pamatuju. Skoro každý, kdo měl kousek zahrádky, pěstoval cukety a sousedé se předháněli, komu vyrostly větší a kdo jich má víc. Problém byl, že lidé za chvíli nevěděli, co s nimi. Mnozí se předem děsili návštěvy souseda, že zase přinese jako dárek cukety,“ vzpomíná kuchař Vladimír Knobloch.

Větší neznamená lepší

Podle Knoblocha dělali tehdejší pěstitelé a domácí kuchaři dvě základní chyby. Jednak z pochybné soutěživosti upřednostňovali co největší plody, jednak se snažili napasovat cuketu do receptů české lidové kuchyně. „Obojí je špatně. Nejchutnější jsou malé až středně velké plody, které se nemusí loupat, mají minimum semínek a jsou krásně křehké. A cuketa má poměrně jemnou chuť, potřebuje k sobě při úpravě chuťově výraznější suroviny nebo koření. Při různém smažení v trojobalu jako řízek moc nevynikne a výsledek je spíše mdlý,“ tvrdí kuchař.

Cukety

Lidová kreativita přišla s cuketovou verzí bramboráku nebo s cuketovými knedlíky. I v těchto případech šlo spíše o nouzové použití cukety. Hlavním cílem bylo zpracovat přebytky ze zahrádek a skleníků. Byla by však chyba cuketou opovrhovat, naopak je třeba jako její silné stránky využít právě schopnost „nerušit“ chuť dalších surovin. Proto se výborně hodí k plnění, ať už třeba mletým masem, nebo směsí jiné zeleniny a podobně. Stejně tak se dá dobře na mnoho způsobů zapékat nebo grilovat a podávat jako lehká příloha k tučnějším a pikantnějším pokrmům. Výborně si chuťově rozumí zejména s česnekem.

Chutné jsou i cuketové květy

Velké využití má cuketa ve středomořské a francouzské kuchyni. Je třeba naprosto neodmyslitelnou součástí tradičního a světoznámého ratatouille. Ačkoliv tento název zní mnohému českému uchu noblesně, až světácky, jedná se o poměrně prostou zeleninovou směs, kterou si doma dokáže připravit každý. Vedle cukety do ní patří cibule, česnek, rajčata a lilek. Na kousky nakrájená zelenina se společně dusí v hrnci na plotně či v troubě a nakonec okoření čerstvou bazalkou, rozmarýnem či tymiánem. Přesných receptů jsou desítky a liší se region od regionu, od konkrétního kuchaře ke konkrétnímu kuchaři, ale nikdy nejde o nic složitého.

CUKETY: RADY, TIPY, NÁPADY

Plněné květy

Pokud si cukety sami pěstujeme, můžeme si zkusit připravit plněné květy, které bychom jinak obtížně sháněli. Potřebujeme květy větší a „v plné síle“, z kterých odstraníme opatrně okvětní tyčinky s pylem. Do každého květu se vejdou asi dvě polévkové lžíce zvolené náplně, v případě jejího složení se fantazii meze nekladou, výborný je třeba čerstvý sýr. Náplň lehce upěchujeme a květ jemným zakroucením uzavřeme. V zapékací nádobě pokapeme olivovým olejem a pečeme asi čtvrt hodiny.

Sklizeň za dva měsíce

Výhodou cukety je snadné a rychlé pěstování. Můžeme si buď předpěstovat sazeničky, ale úspěšný bývá i přímý výsev semínek rovnou na záhon. Cukety se dají úspěšně pěstovat třeba i na balkoně. Rostliny ze semen vyrostou do květů během několika týdnů, první plody můžeme sklízet zhruba za dvaměsíce potom, co jsme zaseli. Plody cukety sklízíme průběžně a nenecháváme je přerůstat. Mladší cukety jsou jednak chutnější, a navíc tak docílíme hojnější úrody.

Naložte si na zimu

Přesto, že jsou cukety v obchodech celoročně dostupné, v případě obzvláště bohaté úrody si můžeme část naložit. Získáme tak pikantní přílohu třeba k masitým pokrmům. Malé cukety nakrájíme na kolečka a společně s několika plátky česneku, případně s feferonkami, naskládáme do čistých sklenic. Zalijeme klasickým nálevem, který jsme získali povařením vody s octem a cukrem. Dobře uzavřené sklenice zavařujeme asi pět minut podobně jako třeba okurky.

Škála využití cukety je ovšem mnohem pestřejší. Můžeme z ní třeba uvařit chutnou polévku. V zemích kolem Středomoří se hojně využívají i cuketové květy, které se buď smaží, nebo plní a zapékají. Ale netřeba se omezovat jen na teplou kuchyni. Zejména mladé cukety se dají konzumovat rovnou v syrovém stavu a jsou vítaným obohacením prakticky každého zeleninového salátu. Možná poněkud překvapivé, ale rozhodně chutné je také použití cukety k přípravě sladkých moučníků.

I když boom lidového pěstování má cuketa již dávno za sebou, zůstává snadno dostupnou zeleninou, a to i pro ne zahrádkáře. Poměrně levně ji celoročně koupíme v každém supermarketu. Kvalitní plody najdeme potom přímo u pěstitelů, například na farmářských trzích.

Zdravá jako paprika

Cuketa je navíc zdraví prospěšnou potravinou – obsahuje například vitaminy skupiny B, provitamin A, vitamin E či kyselinu listovou. Má také vysoký obsah karotenu, dokonce se jako „dodavatel“ této pro tělo významné látky zcela vyrovná například paprice. Díky výše uvedeným složkám prospívá třeba lidem s vysokým tlakem, srdečními chorobami nebo nemocnými ledvinami. Pomáhá rovněž při léčbě revmatismu, dny nebo cukrovky. Jako většina druhů zeleniny je cuketa rovněž vhodná pro všechny, kdo chtějí zhubnout nebo si udržet přijatelnou hmotnost. Je totiž kaloricky vydatná jen zanedbatelně, neboť její plody obsahují přes 90 procent vody.

Ještě před obalením v těstě lze květy plnit, výběr obsahu záleží na vaší individuální chuti. Šéfkuchař Roman Paulus doporučuje vyzkoušet například čerstvý sýr či zeleninovou směs. Omáčku snadno vykouzlíte z rajčat a kaparů.

Právě pozitivní zdravotní účinky konzumace cuket by mohly kompenzovat „vinu“Kryštofa Kolumba za rozšíření tabáku do Evropy. Cuketa je totiž vlastně jen odrůdou tykve obecné, která pochází ze Střední Ameriky, kde byla pěstována a konzumována po tisíciletí. Její semena se na náš kontinent dostala jako mnoho dalších plodin právě s kolumbovskými výpravami.

Do podoby, v jaké se s ní dnes setkáváme, byla cuketa z jiných odrůd tykví uměle vyšlechtěna v Itálii. Odtud také pochází její název – italské zucca totiž znamená právě tykev.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...