Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Ideální vesnice? Napoví povedená rekonstrukce

Design

  7:00
PRAHA - V Česku existují statisíce rodinných domů realizovaných za komunismu. Jsem přesvědčen, že takřka všechny jsou relativně snadno adaptovatelné na současné životní podmínky. Rekonstrukce rodinného domu z 50. let ve Žloukovicích je toho důkazem.

Dominantou domu je okno, díky kterému se dům otvírá do krajiny. foto: Michal Seba

Mladí manželé hledali bydlení na vesnici v relativně blízké dojezdové vzdálenosti od Prahy – Ruzyně, z důvodu manželova zaměstnání. Nalezli komplex několika hospodářských staveb z druhé poloviny 19. století, který byl v 50. letech doplněn o novostavbu podsklepeného rodinného domu. Vůbec se nedivím, že se do místa zamilovali na první pohled. Má nádhernou atmosféru uzavřeného bloku v centru vesnice, navíc s nádherným výhledem na velice blízko tekoucí Berounku, železniční most a zvlněnou krajinu Křivoklátska. Rozhodli se postupovat logicky a na trvalé bydlení adaptovat dům v nejlepším technickém stavu, i když kvalitativně z celého souboru pravděpodobně nejhorší.

Původní stav domu.
Kyklopské zdivo a nově omítnutá fasáda.

Rodiný dům před a po rekonstrukci.

Skrze společné známé kontaktovali architekta Vítězslava Dandu a z původních představ o drobných změnách interiéru se vyklubala komplexní rekonstrukce celého objektu. Včetně nové fasády, krovu, který se ukázal ve velmi špatném stavu, střechy a značně předělaných dispozic. Ty sice nesou původní stopu nepříliš logických rozhodnutí 50. let, včetně hlavního schodiště na jižní straně, předsíně s šesti dveřními otvory, nebo zádveří vystrčeného mimo hlavní objem domu (to bylo odstraněno), ale jinak je jim máloco vytknout.

Do domu se vstupuje z delší strany, z uzavřeného dvora, kde byly odstraněny některé dodatečné přílepky původního domu. Jádro dispozice přízemí tvoří koupelna, kterou je možno z vnějšku dokola obejít. Jinými slovy, dispozice je celá průchozí, s výjimkou jediného pokoje, ale ten je zase napojen samostatnými prosklenými dveřmi přímo na dvůr. Ze zádveří je možné plynule přejít přímo do hlavního obytného prostoru, ve kterém plně doceníte smysl celé rekonstrukce.

Jedno veliké okno, kolem kterého se točí vše

Ocitnete se totiž v prostoru, který vyplňuje celých deset metrů šířky domu a na severní straně pokračuje venkovní terasou. Hlavním motivem prostoru a vlastně i celého domu je šest metrů široké okno, ze kterého se otevírá v pravdě panoramatický výhled do krajiny a na velice blízko tekoucí řeku.

Dominanta domu ve Žloukovicích

Okno vzniklo spojením dvou menších a vybouráním vnější zdi. Poté, co byla odstraněna vnitřní příčka a místo dvou pokojů vznikl jeden samostatný, již tomuto řešení nic nebránilo. Okno se z finančních i konstrukčních důvodů skládá vlastně ze dvou samostatných, neotvíravých částí a uprostřed je podepřeno ocelovým sloupem skrytým ve dřevě, ale celkovému efektu otevření pokoje do krajiny to nijak neubírá. Jednota okna je totiž docílena jiným způsobem. Pomocí rozšířeného masivního parapetu ze dřeva, který je perforován pro únik teplého vzduchu pod ním se nacházejících radiátorů. Parapet se stal nejoblíbenějším místem domu nejen pro děti. Horizontalita okna je pak podtržena páskem LED diod schovaných v jeho překladu. Výhled z okna na plynoucí řeku a díky tvaru údolí často osluněnou krajinu přináší do domu úplně novou kvalitu.

Dvojokno je sjednoceno dřevěným parapetem a , jeho horizontalita je podtržena LED diodami v překladu

Patro je uspořádáno racionálně a je zcela využito čtyřmi samostatnými pokoji a koupelnou. Přes relativní malost působí jednotlivé pokoje dostatečně vzdušně. Je toho dosaženo jednoduchým efektem. Použitím nejširších možných střešních oken (1400 mm).

Dům je částečně podsklepen a za tzv. kyklopským zdivem (obklad složený z kamenných mnohoúhelníků různých velikostí velmi populární právě v socialismu), které díky sjednocení fasády horních pater získalo nové estetické kvality, je ukryta především technická místnost s peletkovým kotlem. Zvnějšku je dům dodatečně zateplen a bíle omítnut. Na rozdíl od předchozí břizolitové omítky žluto-hnědo-šedé barevnosti si bere inspiraci v tradičně ovápněných stodolách. K omítce se výborně hodí světlešedá Cembrit krytina. Barevně vše doplňují hliníko-dřevěné rámy oken. Hliník ven, dřevo dovnitř. Okna jsou většinou dvojdílná – s jednou částí otvíravou a s druhou, hlavně z finančních důvodů, nikoliv.

Významná rekonstrukce, kterých snad bude stále přibývat

Tuto realizaci považuji za velice důležitou. Ukazuje na obrovský potenciál velkého množství domů a na možnou dostupnost vylepšení existujících podmínek mnoha rodin. Že tento typ zásahů je vnímán jako žádoucí, dokazuje i rekordně krátká doba, během které rekonstrukce získala stavební povolení a následná bezproblémová kolaudace. A to stojí za připomenutí, že se nacházíme v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

Hlavní část domu pokračuje ve venkovní terasu.

Architekt je v Česku stále často vnímán jako exhibicionista budující si vlastní pomník za klientovy peníze. Ano, spousta takových určitě existuje. Často však v takových situacích bývá chyba na straně klienta (nejlépe je to vidět u veřejných zakázek), který neví, co chce a toto důležité rozhodnutí svěřuje architektovi, který neví, co s ním. V této rubrice se snažím upozorňovat spíše na projekty, které vznikly v dialogu klient-architekt. Na projekty, ve kterých se architekt koncentroval na jednoduché přinesení kvality, kterou si třeba majitelé na začátku procesu vůbec nedokázali představit. O to více ji dnes ale oceňují. Francouzský architekt Jean Philippe Vassal říká, že cesta k rehabilitaci panelových sídlišť začíná uvnitř každého bytu, nikoliv novými vizemi urbanistického uspořádání. Analogicky je tomu s českou vesnicí.

FAKTA

autor: Vítězslav Danda, Edit!, www.editarchitects.com spolupráce: Juraj Calaj, Michal Danda Zastavěná plocha: 80 metrů čtverečních Projekt a realizace: 2010-11

Na pozemku čeká majitele ještě spousta práce. Pokud budou chtít rekonstruovat další objekty, mají co dělat na několik generací. Předpokládám, že k úpravám dvora a zahrady dojde brzy. Bude to radostná práce, která může stávající prostředí pouze zlepšovat. První krok nastavil laťku vysoko.

Zbytek pozemku, který na úpravy teprve čeká

Autoři:

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Zahradník/údržbář budov

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha