130 let

Ilustrační foto | foto: Reprofoto

Stoupá počet žen násilnic

Česko
  •   18:30
PRAHA - Představa, že domácího násilí se v českých rodinách dopouštějí pouze muži, je mylná. Podle statistik, které evidují vykázání a zákaz vstupu násilným osobám do domácností, je zřejmé, že přibývá i agresivních žen.

Od 1. ledna 2007 platí novela zákona o policii, díky níž se oběti domácího násilí mohou snadněji bránit. Pomáhá jim, že policie může násilníka z domácnosti vykázat.

Zákon postihuje především muže násilníky, loni však musela policie vykázat také osm žen. A jen za prvních šest měsíců roku 2008 dostalo zákaz vstupu do vlastní domácnosti dalších sedm žen. V porovnání s počty mužů jde však stále o mizivé procento – celkově bylo dosud vykázáno 1345 osob.

Obětí agresivních žen se ne vždy stávají muži. Vloni šlo například ve čtyřech případech o násilí mezi dcerou a matkou, respektive vnučkou a babičkou.

„Je těžké specifikovat proč. V tomto ohledu ale bývá velice zřetelný vliv výchovy. Zajímavé je, že v letech 1993 a 1994 se na našich základních školách dělal rozsáhlý výzkum zaměřený na šikanu mezi dětmi. Ve srovnání se skandinávskými zeměmi a Velkou Británií jsme zjistili, že naše školou povinné dívky byly v té době třikrát agresivnější než dívky v uvedených zemích. Možná že nyní pouze dorůstá tato generace,“ říká Petra Vitoušová, prezidentka Bílého kruhu bezpečí, který statistiky o domácím násilí zpracovává.

U žen převažují verbální útoky
V Nizozemsku podle ní v minulosti proběhl také výzkum, podle jehož závěru jsou si obě pohlaví v páchání domácího násilí rovnocenná. „U žen jde ale většinou o méně intenzivní formu, převažují spíše verbální útoky,“ vysvětluje Vitoušová. Prezidentka Bílého kruhu bezpečí rok a půl fungování zákona hodnotí kladně. „Je to velká změna proti dřívějšku, kdy se ohrožená osoba mohla z vlivu násilníka ve společné domácnosti jen těžko vymanit.“

Domácí násilí
2007 – 862 případů vykázání nebo  zákazu vstupu do domácnosti
leden až červen 2007 – 483
leden až červen 2008 – 343
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Přibývá vykázaných žen
2007 – 8 případů
leden až červen 2008 – 7 případů
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Oběti domácího násilí podle věku 
méně než 20 let           10
21–30                          50
31–40                         119
41–50                          77
51–60                          47
60 a více                      24
(z toho 6 případů domácího  násilí na lidech starších 80 let)


V konkrétních případech o vykázání rozhoduje policie přímo na místě, následuje rychlá nabídka pomoci oběti od intervenčního centra. Soud do 48 hodin může zákaz prodloužit po deseti dnech až na jeden měsíc, ve výjimečných případech až na jeden rok.
Vloni policie vyjížděla celkově k více než šesti tisícům případů domácího násilí. Vykázáno bylo 862 násilníků. Z toho plyne, že policisté chránili ohroženou osobu vykázáním ve zhruba čtrnácti procentech případů.

Nejrizikovější lokalita - Moravskoslezský kraj
Je to hodně, nebo málo? Podle odborníků nejde o procenta, ale o správnou aplikaci zákona a hlavně přiměřenou ochranu obětí domácího násilí. „Domácí násilí se málokdy odehrává přímo na ulici, nejčastěji k němu dochází skrytě v manželství či jiném partnerském svazku. Výjimkou není ani ve vztahu mezi rodičem a dospělým dítětem,“ upozorňuje Vitoušová.

Podle statistiky je „nejrizikovější“ lokalitou, kde je dlouhodobě počet vykázaných osob nejvyšší, Moravskoslezský kraj. Vloni se tam odehrála celá čtvrtina případů a letos je jeho podíl ještě vyšší.

Autoři: Lidové noviny