Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Jak Visegrád šlápl na brzdu. Bylo očekávání realistické?

Evropa

  13:41
Všechna důležitá německá média se v pondělí a v úterý pustila do rozboru visegrádské schůzky (s účastí Makedonie a Bulharska) v Praze, kde se mimochodem krájením dortu oslavovalo výročí tohoto spolku.

Zástupci zemí Visegrádské skupiny. Zleva Viktor Orbán, Beata Szydlová, Bohuslav Sobotka a Robert Fico. foto:  Dan Materna, MAFRA

Visegrád se prý „vzepřel“ německé představě řešení uprchlické krize, vymyslel jakési „vzdorovité“ řešení apod.

Skoro to spíš vypadá, jako kdyby si to němečtí novináři napsali tentokrát dopředu už v pátek nebo před minulým víkendem. Výsledek pražského visegrádského summitu je totiž potřeba interpretovat úplně jinak. Po různých telefonátech Angely Merkelové do Bulharska a po intervencích německého velvyslance v Praze se visegrádská skupina vlastně vůbec k ničemu neodhodlala: preferuje „evropské řešení“ problému na turecko-řeckém pomezí a pouze konstatuje, že je třeba pracovat i na plánu B, tedy uzavření severní zelené hranice Řecka.

Otázka ale je: bylo vůbec realistické čekat, že se státy V4 dohodnou s Bulharskem a Makedonií, že tu budou stavět či financovat plot, sběrné tábory a vojenské či pohraniční hlídky? Třeba Bulharsko pojí s Řeckem stovky kilometrů horské hranice a členitého terénu. K čemu by pomohlo, kdyby sem Česká republika poslala pár desítek pohraničníků? I kdyby sem V4 poslala pár stovek i tisíc policistů či vojáků, případnému průchodu vlny uprchlíků to přece nemůže vůbec zabránit.

Je sice hezké, že existuje „záložní plán B“, ale smysl má stejně jako většina věcí pouze v případě, že se bude jednat o celoevropské, resp. celounijní řešení a jeho předpokladem by pochopitelně muselo být vyloučení Řecka ze Schengenu, resp. politická shoda na takovémto kroku.

MACHÁČEK: Bankovní sektor eurozóny je pod tlakem

Nějaký entuziasmus se nedá čekat ani od Bulharska nebo Makedonie, přátelství s ekonomicky silným Německem je pro tyto země pochopitelně daleko důležitější než jakási pofidérní vzpoura proti zbytku EU se skupinou V4.

Každopádně zveličování „visegrádské vzpoury proti Merkelové“ v německém tisku spíše naznačuje, že němečtí novináři řeší nějaký vnitroněmecký politický boj nebo si většina z nich teprve v rámci 25. výročí povšimla, že nějaká skupina V4 vůbec existuje.

V4 coby formát sousedské spolupráce má smysl a sousedi budeme a zůstaneme, i kdyby čert na koze jezdil. Ekonomická spolupráce mezi sousedy musí přece fungovat hladce, i když zrovna vedlejší stát nějak divně obsazuje ústavní soud. Není náhodou, že země jako Japonsko, Jižní Korea a asi také Čína vidí V4 jako perspektivní ekonomický prostor s velkým potenciálem.

Za druhé je tady velký potenciál vojenské a bezpečnostní spolupráce, spolupráce v energetické bezpečnosti apod. V neposlední řadě jde i o platformu pro politické diskuse, kulturní spolupráci apod.

MACHÁČEK: Rusko rozdmýchává uprchlickou krizi

Krom toho má hluboký smysl, aby v rámci regionu existoval i spolek, do kterého sice Německo v rámci geograficko-kulturní centrální Evropy patří, ale právě proto v něm není, i když by třeba chtělo. Pozice Německa v rámci EU je zkrátka příliš silná a není na škodu, když Němci někde u něčeho také třeba nejsou.

Země V4 mají rovněž jakýsi společný osud a zkušenost, a je proto dobré, že ve spolku není Rakousko, které je neutrální, má jiný osud a jinou zkušenost mezi lety 1945 a 1989. Také to byla Vídeň, kdo tento prostor ještě před sto lety politicky ovládal.

Nesešly se snad minulý týden v Římě zakládající státy EU? Nemají náhodou nějakou svoji specifickou zkušenost? Chtěly snad něco naznačit?

Na druhou stranu: pokud by Polsko a Maďarsko (a podporuje to i český prezident Zeman) zamýšlely šířit jakési neliberální bratrství směrem na jih, bude dobré, když si Česká republika nechá otevřená vrátka a zdůrazní, že spolupráce s Německem je pro ni klíčová a že se nějakého trucspolku tlačeného novým Polskem směrem na jih účastnit nebude.

MACHÁČEK: Další džinové z lahve brexitu

Jsou samozřejmě i jiné formáty a okruhy spolupráce, které se s V4 částečně prolínají, jako je třeba slavkovský trojúhelník apod.

Německo se sice se svou politikou vítací kultury dostává do stále větší izolace (kromě Švédska a Rakouska ho nikdo nepodporuje, do Francie měly například přijít v rámci přerozdělování desetitisíce uprchlíků ze Sýrie, ale přišlo jich jen 64, protože ani do Francie se jim nechce), na druhou stranu bychom si měli například uvědomit, kdo drží v Evropě politiku protiruských sankcí. Je to Německo. Kdo trvá a tlačí na dodržování minských dohod? Německo. Kdo by asi tuto pevnou linii držel bez Německa v rámci nějaké na jih rozšířené V4? Fico? Orbán? Paní Szydłová?

Čtenáře Monitoru zvu na pondělní debatu, které se zúčastní i nová hvězda polské opozice.

Monitor Jana Macháčka

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...