Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Jaké nástroje potřebovali řezníci dříve? Podívejte se

Jídlo

  6:26
NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU - Přes sto let starý stroj na výrobu hovězího prátu je pravděpodobně nejvýznamnějším exponátem soukromého Řeznického muzea v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. Muzeum má podle Jaroslavy Pavlíčkové z vedení rodinné firmy Řeznictví Jan Pavlíček, která muzeum provozuje, zřejmě nejrozsáhlejší sbírku řeznických strojů a drobných nástrojů v Česku.

Exponáty mapují vše, co souvisí se zpracováním masa, od roku 1850. Do několika let by mělo muzeum fungovat v nové budově. foto: ČTK

Exponáty mapují vše, co souvisí se zpracováním masa, od roku 1850. Do několika let by mělo muzeum fungovat v nové budově.

„Do stroje se po porážce vložilo ještě teplé hovězí maso, z něhož se mělněním vyrobil takzvaný prát, což je pojivo pro výrobu salámů. Je to unikát, který podle mě v jiných soukromých sbírkách chybí,“ řekla Pavlíčková. Stroj muzeum získalo z bývalé řeznické výrobny ze Znojma. Muzeum se snaží zároveň se sbírkovými předměty získávat i příběhy, které se k nim vážou. Příkladem může být například pila na kosti, kterou muzeu věnoval bývalý hokejista Augustin Bubník, jehož otec provozoval v Praze řeznictví. „Pan Bubník říkal, že i on sám kdysi na té pile řezal morkové kosti,“ uvedla Pavlíčková.

V muzeu je téměř stovka velkých litinových strojů na transmisní pohon. Mezi exponáty jsou kromě toho téměř 4000 drobných předmětů - nejrůznějších řeznických nástrojů, odznaků, tovaryšských listů nebo knih. Návštěvníky zaujme například starobylá lednička, v níž se chladilo maso kvádrem ledu, nebo řeznické sáně. „Řezník do nich zapřáhl psa a rozvážel s nimi maso,“ poznamenala Pavlíčková. Většina exponátů je uložena v depozitářích, některé jsou také v expozici košer řeznictví v židovské čtvrti v Třebíči. Exponáty většinou lidé muzeu darují nebo prodají za cenu šrotu, jiné provozovatelé kupují hlavně na internetových aukcích.

 řezníci z Francie. Nebojí se vegetariánů ani nahoty

Řeznické muzeum má zřejmě nejrozsáhlejší sbírku řeznických strojů a drobných...
Řeznické muzeum má zřejmě nejrozsáhlejší sbírku řeznických strojů a drobných...

Muzeum je otevřeno od roku 2012. Začal ho budovat zakladatel firmy Jan Pavlíček, jenž však začátkem roku 2011 náhle zemřel. Rodina teď jeho sny naplňuje. Do muzea, které provozuje souběžně s řeznickou výrobou, zatím přišlo kolem 6000 návštěvníků. „Hlavně starší lidé mají radost, když poznají nástroje, které třeba používali v rodině,“ řekla Pavlíčková. Zájemci se mohou objednat na webových stránkách, kde najdou i další informace.

V nejbližších letech by mělo muzeum začít fungovat v nové budově, která vznikne za pomoci dotací a grantů na pozemku poblíž centra města. Kromě denně přístupné hlavní expozice řeznických strojů napojených na pohon transmisí, kde lidé uvidí vybavení kompletní řeznické dílny v provozu, by mělo plnit i vzdělávací funkci. „Něco navíc o celém oboru řeznictví by se mohli dozvědět nejen běžní návštěvníci, ale například i studenti,“ řekla Pavlíčková.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...