Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Netajit, až pak zatajit. Balíček z kauzy ukradené Sobotkovy pošty je pod zámkem

Česko

  5:00
PRAHA - Protiteroristický balíček, o němž se diskutovalo kvůli vykradené mailové schránce premiéra Bohuslava Sobotky, prošel nečekanou proměnou: citlivý dokument v současnosti nese utajovací razítko Vyhrazené. Získal jej až s odstupem. Jeho návrh - hackeři tvrdí, že jej ukradli a zveřejnili - žádné utajení neměl. Lidovky.cz k tomu došly, když o balíček požádaly oficiální cestou - s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím.

Korespondence premiéra Sobotky se dostala na veřejnost. foto: Štěpán Korčiš, Lidové noviny

Byla to klíčová otázka, když se prolomení premiérovy e-mailové schránky provalilo: nechal si posílat do soukromého mailu utajované dokumenty a byl jedním z nich i návrh balíčku?

„Na základě pokynu ministra vnitra mi dovolte Vám zaslat k využití návrh Protiteroristického balíčku. Tento materiál bude následně předložen k projednání na Bezpečnostní radu státu dne 8. prosince 2015,“ zní jedna ze zpráv, které zveřejnila extremistická organizace White Media.

Stupně utajení

  1. vyhrazené
  2. důvěrné
  3. tajné
  4. přísně tajné
Hackeři napadli e-mail Bohuslava Sobotky.

Ta se nabourala do soukromé e-mailové schránky premiéra Bohuslava Sobotky a mezi zveřejněnými printscreeny se objevila i výše uvedená zpráva, ve které premiér od ministerstva vnitra údajně v příloze obdržel i návrh Protiteroristického balíčku. Sobotka od začátku aféry tvrdil, že na jeho e-mail nebyly nikdy poslány dokumenty, které by podléhaly režimu utajení. Ministerstvo vnitra označilo zveřejněné zprávy dokonce za „hrubou manipulaci“. Liší se údajně také font písma i řazení jednotlivých položek ve schránce. Proto server Lidovky.cz požádal o balíček podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Z ministerstva vnitra přišla jednoznačná odpověď. „Žádost se odmítá,“ sdělil v dopise David Chovanec, ředitel odboru bezpečnostní politiky. Stupeň utajení „Vyhrazené“ podle odpovědi získal dokument až 24. listopadu 2015, do Sobotkovy schránky ovšem návrh balíčku, alespoň tedy podle zveřejněných e-mailů, přistál o pět dní dříve.

Nesprávná interpretace

Jaký je tedy rozdíl mezi návrhem a schváleným dokumentem? „Na veřejnosti se sice objevily některé materiály, které mají stejný název, nelze je ovšem zaměňovat s dokumentem, na který se dotazujete,“ napsal ještě ředitel odboru Chovanec v dopise. V kolika procentech se změnil? „Nebudeme spekulovat o jejich podobě,“ odpověděl na doplňující otázky Jiří Korbel z ministerstva.

Co je protiteroristický balíček

  • Protiteroristický balíček představuje soubor návrhů a opatření, jejichž cílem je zvýšit bezpečnost občanů České republiky, ale i pomoc evropským a mezinárodním partnerům.
  • "Balíček neřeší jen bezprostřední teroristické útoky, ale také financování terorismu, případně tranzit osob podezřelých ze spojení s teroristickými organizacemi. Opatření se dotýkají i neregulérních dokladů a migrace," vysvětlil na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva vnitra Jiří Korbel.

Za stanovení stupně utajení je přitom zodpovědný původce utajované informace, v tomto případě tedy právě ministerstvo vnitra. Z odpovědi na žádost podle infozákona lze nicméně vyčíst, proč návrh na Protiteroristický balíček nebyl v režimu utajení už v době, kdy ho vnitro Sobotkovi posílalo.

„Podkladové materiály pro Protiteroristický balíček ve verzi, která je určena na jednání Bezpečnostní rady státu a vlády, jsou podkladovou informací nelegislativní povahy. (...) Jednání jsou neveřejná, podkladové materiály maji charakter pracovního podkladu a jejich obsah by mohl být bez dalších souvislostí, které Bezpečností rada státu a vláda při svém rozhodování zohlední, nesprávně interpretován,“ argumentuje v dopise ředitel Chovanec.

Materiál se přitom utajuje podle obsahu. Rozhodující je, zda obsahuje „utajované skutečnosti“. Taková písemnost musí obsahovat nejen označení „VYHRAZENÉ“, ale i zvláštní číslo jednací. Pokud návrh i samotný balíček vznikaly na jednom místě, tedy ministerstvu vnitra, je zvláštní, že k němu za pár dní přibyly tak speciální informace, že musel být utajován.

Stranická kuchyně ČSSD

Na opakovaně položený dotaz, zdali se zveřejněná zpráva včetně printscreenů přílohy Protiteroristického balíčku organizací White Media skutečně shoduje s obsahem pošty premiéra Sobotky, ale mluvčí Martin Ayrer nereagoval. „Útokem hackerů na předsedu vlády se zabývá policie, Úřad vlády nebude s ohledem na toto vyšetřování poskytovat k této věci jakýkoli komentář,“ uvedl k věci před pár dny. A stejnou pozici k autentičnosti e-mailů zaujalo i ministerstvo vnitra.

Národní bezpečnostní úřad pátrá v Sobotkových e-mailech po utajovaných informacích

Kromě policie se nabouranou poštou předsedy vlády začal zabývat také Národní bezpečnostní úřad. Ten ovšem pročítal pouze fragmenty mailů, které extrémisti zveřejnily.

„Nenašli jsme zatím nic z utajovaných informací. Nic takového tam nebylo,“ uvedl na dotaz mluvčí Národního bezpečnostního úřadu Radek Holý. A pokud jde o Protiteroristický balíček? „Platí odpověď, kterou jsem řekl. To nebyla utajovaná informace,“ dodal.

Pokud by pracovníci Národního bezpečního úřadu utajované informace skutečně našli, čeká viníky pokuta v rámci přestupkového řízení. Pokud ovšem najdou informace s vyšším stupněm zabezpečení, jedná se dokonce o trestní čin a v takovém případě už viníkovi hrozí vězení.

Nicméně zveřejněná komunikace ukazuje, že premiér vlády skrze svou soukromou schránku řešil poměrně zásadní politická témata jako migrační krizi a zveřejněné e-maily odhalily i stranickou kuchyni sociální demokracie (více čtěte ZDE).

Sobotka a hackeři

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...