130 let
Mocný prezident. Recep Tayyip Erdogan se od ledna ujal řízení vládních...

Mocný prezident. Recep Tayyip Erdogan se od ledna ujal řízení vládních zasedání. Právě on měl loni nařídit dodávku zbraní islamistům. | foto: Reuters

Turecký novinář dostal za články o Erdoganovi pokutu čtvrt milionu korun

Svět
  •   17:53
ISTANBUL - Turecký soud v pondělí uložil novináři Canu Dündarovi pokutu ve výši 28 650 tureckých liber (241 000 korun) za urážku prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Žurnalista se jí podle něj dopustil sérií článků o Erdoganovi v souvislosti s korupčním skandálem, který otřásl politickou scénou na přelomu let 2013 a 2014.

Šéfredaktor opozičního listu Cumhuriet Dündar čelí v jiném soudnímu procesu i obvinění ze špionáže a vyzrazení státního tajemství kvůli článkům o údajných tureckých dodávkách zbraní syrským islamistům v roce 2014. Za to mu s dalším novinářem Erdemem Gülem hrozí doživotí.

„Jestliže sdělovat pravdu znamená zločin, pak v tom budeme pokračovat,“ prohlásil Dündar podle agentury AFP. Proti pokutě se již jeho advokát odvolal.

Kritizovala Erdogana. Teď nizozemskou novinářku na několik hodin zatkly turecké úřady

Dündar a přední redaktor jeho listu Gül byli zatčeni loni v listopadu poté, co zveřejnili fotografie a video z ledna 2014, které podle nich ukazují vozy se zbraněmi směřující z Turecka do Sýrie. Podle novinářů je vyslala turecká tajná služba MÍT, která tak chtěla podpořit syrskou opozici, včetně radikálních islamistů. Turecká vláda to popřela s tím, že auta vezla pomoc Turkmenům v Sýrii.

Erdoganovy čistky

Kvůli kauze dodávek zbraní do Sýrie byla v Turecku loni zatčena i řada prokurátorů a policistů, kteří se podíleli na vyšetřování případu. Čtyři prokurátoři a jeden policejní důstojník stanuli před soudem již loni v říjnu, ale na případ bylo uvaleno informační embargo.

Po vypuknutí skandálu kolem korupce, do které údajně byli zapleteni i Erdoganovi synové, provedla tehdejší Erdoganova vláda čistky v justici a policii. Vyšetřování tím bylo narušeno.

Osud novinářů Dündara a Güla bedlivě sledují zahraniční média, neboť je považován za další krok tureckého režimu proti svobodě slova v zemi.

Autor: ČTK