Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Vítězný Uhelný mlýn: Zachovat vše, co zachovat lze

Evropa

  7:00
Na vítězi letošní Grand Prix architektů se ve středu 24. dubna jednomyslně shodla pětičlenná mezinárodní porota, která na uhelném mlýnu ocenila nejen kvalitu rekonstrukce, ale také to, že jde o odvážný impulz k regeneraci téměř opuštěného továrního areálu v blízkosti Prahy.

Uhelný Mlýn v Libčicích po rekonstrukci foto: Andrea Thiel Lhotáková

 

O udělení Grand Prix této realizaci nebylo mezi členy poroty, jíž jsem měl tu čest být jediným českým členem a které předsedal výborný katalánský architekt a pedagog Jaume Freixa, pochyb. Shoda byla absolutní. Jde o důležitý projekt postupné regenerace kdysi rozsáhlého průmyslového areálu, kde v dobách jeho největšího rozmachu pracovalo na 1600 zaměstnanců. Dnes funguje možná na pět až deset procent plného výkonu...

Porota ocenila přiměřenou míru zásahů do nádherné stavby realizované kolem roku 1900. Architekti se zde ocitli v roli iniciátorů a spoluinvestorů. Podle poroty jde o precedens pro spousty jiných, dosud chátrajících areálů. V soutěži šlo navíc o reprezentanta kategorie rekonstrukce, která jednoznačně vykazovala nejvyšší kvality. Navíc bylo na obnovu areálu využito finančních dotací EU, což je nutné zdůraznit zejména v době, kdy je téměř každá takováto dotace spojována s nesmyslným plýtváním a je takřka synonymem pro zbytečně vyhozené peníze.

V srdci přírody, a přece blízko Praze

Na areál je možné nahlížet dvěma úhly pohledu. Buď na vás při příjezdu padne deprese jako v mnoha jiných opuštěných továrních areálech, které ještě nedávno zažívaly konjunkturu a slávu. Nebo se na celé území můžete podívat jako na příležitost. Jsme vzdušnou čarou slabých dvanáct kilometrů na sever od centra Prahy, v malebném údolí Vltavy, obklopeni divokou zelení stromů a keřů, pár metrů od železnice. V klidu, v krajině, vopuštěném místě, a přece tak blízko metropoli. V místě, které může být mimořádně atraktivní pro práci, bydlení i pro zábavu.

Autoři rekonstrukce si tento potenciál dobře uvědomili a rozhodli se investovat finanční prostředky i spousty vlastního tvůrčího úsilí do jeho kultivace. Původně dvoupodlažní stavba byla roku 1965 vložením další úrovně změněna na třípodlažní. Tento zásah dává dvěma spodnímpodlažím zvláštní atmosféru. Okna v jednom patře procházejí stropem, ve druhém začínají u podlahy, bez parapetu. Při nové rekonstrukci zůstala tato anomálie zachována. Koncept úpravy je jednoznačný a snadno srozumitelný: zachovat vše, co zachovat lze, očistit a vyspravit poškozené a vše doplnit novou vrstvou, která je velice snadno odlišitelná od původní stavby.

Uhelný Mlýn v Libčicích po rekonstrukci

Zvnějšku jde o zásahy z velmi tenkého (4 mm) černého ocelového plechu. Z boku byla přistavěna kotelna s prosklením. Hlavní vstup architekti nadkryli a přistavěli vnější otevřené schodiště, na které neprší, ale fouká vítr, s možností samostatného vstupu do posledního patra a tedy i příležitostí nezávislého užívání. Nahoře přibyl výrazně vykonzolovaný velkorysý balkon s výhledem na řeku. Plech dává všem těmto prvkům jednotný ráz.

V interiéru je pak plech využit na vnitřní schodiště i bezsvaré zábradlí, které vzniklo vyřezáním z jedné desky, a na nová krbová kamna. Druhým jasně odlišitelným zásahem jsou v interiéru dřevěné kvádry obsahující technické zázemí, toalety, kuchyň a vnitřní schodiště. Zcela zachován zůstal stařičký nákladní výtah, který je stále v provozu. Nové jsou lité betonové podlahy i úpravy nejbližšího okolí včetně malého parkoviště. Velká pozornost byla věnována i nejmenším detailům, včetně průmyslových svítidel, vertikálních radiátorů nebo mimořádně krásných vypínačů.

Uhelný Mlýn v Libčicích po rekonstrukci

Dobře je vyřešen i klasický problém podobných rekonstrukcí, zasklení okenních otvorů. Na vnitřní líc jsou vsazena velkoformátová okna v hliníkových rámech, zvnějšku zůstaly zachovány křehké ocelové profily původního členění oken. Jsou na nových oknech nezávislé a tvoří pouze samostatně předsazené mříže. Funkčně zdánlivě zbytečné, ale pro estetiku celého objektu podstatné. Atmosféru interiéru vytvářejí především stropy - jak nádherná nýtovaná příhradová konstrukce střechy, tak překvapivě i ocelová konstrukce vloženého mezipatra ze 60. let, která je dnes sjednocena černým nátěrem. Za důležité považuji rozhodnutí budovu nezateplit a spokojit se s o něco nižším standardem tepelné pohody, než bude velmi brzy povinně vynuceno evropskou směrnicí o energetické náročnosti budov.

Posezení na střeše

Přes snadnou rozpoznatelnost starého a nového je možné tvrdit, že nové velkorysé zásahy a ještě velkorysejší původní stavba spolu vytvářejí šťastnou symbiózu. Cihly, beton, ocel, sklo a dřevo. Tyto základní materiály se spolu snášejí velmi dobře. Nezanedbatelnou přidanou hodnotu mlýna tvoří takřka zenové místo - malý kout k posezení na střeše se sklápěcími lavičkami, přístupný po ocelovém žebříku z balkonu v posledním patře. Odtud můžete naplno vnímat krásu okolní krajiny i rozlehlost továrního areálu. 

FAKTA

Klient: LUGI s.r.o., Patrik Hoffman Autor: Patrik Hoffman, Atelier Hoffman www.atelierhoffman.eu Spolupráce: Marcela Jirásková, Pavel Hicz, Tomáš Havlíček Realizace: 2012 Projekt byl podpořen a spolufinancován dotačním programem OPP

Uvidíme, jak se v budoucnu situace celého areálu vyvine a zda je snaha investorů a architektů reálná. Jestli může tento areál opravdu sloužit k práci, bydlení, ale i vystavování, k workshopům a různým kulturním účelům, anebo je tato sisyfovská snaha odsouzena k nezdaru. Neexistuje jiný způsob, než to vyzkoušet. Kvalita prvního pokusu je na mimořádně vysoké úrovni a třeba se jí opravdu podaří nastartovat obrodu areálu. Rozhodně to ale nebude jednoduché.

Autoři:

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...