130 let

Agca: Na vraždu si mě najal Vatikán

Česko

Turecký atentátník označil nového viníka, který si objednal útok na Jana Pavla II. Za akci prý dostal 50 tisíc dolarů

ANKARA/PRAHA Nejdříve tvrdil, že jednal sám. Pak mluvil o bulharských tajných službách či palestinských radikálech. Nyní přišel Turek Mehmet Ali Agca, který v roce 1981 postřelil papeže Jana Pavla II., s novým obviněním. Vraždu si prý měl objednat sám Vatikán.

„Naplánovali a zorganizovali to. Objednávka střelby na papeže přišla od vatikánského tajemníka, kardinála Agostina Casaroliho,“ uvedl Agca v rozhovoru pro tureckou televizi. Podle jeho slov bylo cílem Vatikánu, aby byl tento atentát přiřknut východoevropským tajným službám a tak by byly oslabeny jejich komunistické vlády. Součástí objednávky bylo i to, aby nemířil na hlavu nebo srdce, ale do břišní oblasti. Za akci prý inkasoval 40 až 50 tisíc dolarů. Zbraň, kterou papeže postřelil, si měl pořídit z vlastních prostředků v Rakousku.

Hlava katolické církve byla postřelena na Svatopetrském náměstí v Římě 13. května 1981. Papež byl vážně zraněn třemi výstřely do břišní krajiny a do ramene. Dva měsíce poté byl pachatel atentátu zatčen. Jan Pavel II. mu ale dva roky po atentátu odpustil, když ho navštívil v cele. Mehmet Ali Agca si za útok odseděl celkem 19 let, v roce 2000 dostal milost od italského prezidenta.

Dozvíme se někdy pravdu?

Pak si ještě odpykával trest v Turecku za vraždu levicového novináře Abdiho Ipekciho z roku 1979. Definitivně byl propuštěn na svobodu letos v lednu. Tehdy se nechal slyšet, že chce napsat knihu, což vyvolalo vlnu pobouření. „Je děsivé a absurdní, že mu za jeho paměti mohou lidé vůbec nabízet peníze,“ uvedl například Ferdinando Imposimato, tehdejší žalobce v procesu s Agcou.

Agcových nynějších kontroverzních výroků si včera všímala zejména bulharská média. Právě bulharské tajné služby byly totiž také podezřelé z toho, že stály za komplotem ve spojení se sovětskou tajnou službou KGB. Spolu s tureckým atentátníkem byli tehdy v roce 1981 zatčeni i další tři Turci a tři Bulhaři. Italský soud je však osvobodil pro nedostatek důkazů. Jedním z nich byl i tehdy 32letý Sergej Antonov, který pracoval pro římskou pobočku společnosti Balkan Air. Jak napsal bulharský server novinite. com, v Itálii ho drželi tři roky, a když se dostal do Bulharska, byl jiný než dříve. Neschopný konverzace i koncentrace, což jeho přátelé přičítali užívání psychotropních látek při jeho výsleších.

Bulharům hodně záleží na tom, aby bylo jméno jejich země v souvislosti s vraždou papeže zcela očištěno. Jak již ale zjistili i z Agcových často protichůdných projevů během uvěznění, od tohoto muže se nejspíš pravdu nikdy nedozví.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás