8. března 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Babiš navštíví památník obětí z 11. září, pokračují diskuse o brexitu

Premiéra Andreje Babiše čeká ve čtvrtek večer (SELČ) setkání s americkým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiéra Andreje Babiše čeká ve čtvrtek večer (SELČ) setkání s americkým... | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Pokračuje návštěva USA českého premiéra Andreje Babiše. Po včerejším setkání s tamním prezidentem Donaldem Trumpem se dnes v 18.00 SEČ sejde se zástupci skupiny přátel ČR v Kongresu.

Dále má Babiš v plánu navštívit památník obětí teroristického útoku z 11. září 2001 v  New Yorku. Na místě by měl být ve 21.30.

Svět si připomíná Mezinárodní den žen. Feministické organizace ve Španělsku, Argentině či Belgii chystají demonstrace u příležitosti svátku; ve Španělsku vyhlásily některé odbory generální stávku. V Thajsku tento den proběhne soutěž krásy transsexuálních žen.

Probíhají další rozhovory ohledně brexitové situace. V Bruselu bude patrně o takzvané irské pojistce znovu jednat britský generální prokurátor Geoffrey Cox. Britská premiérka v Londýně podle médií přednese projev, v němž vyzve poslance k podpoře své brexitové dohody, kterou budou schvalovat 12. března.

Koná se slyšení před začátkem procesu s americkým filmovým producentem Harveym Weinsteinem, kterého ze sexuálního násilí a zvrhlého chování obvinilo několik desítek žen. Proces začne nejdříve 3. června.

Kosmická loď Crew Dragon se odpoutá od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), u které zakotvila 3. března. Po zhruba šesti hodinách letu (okolo 14:30) přistávací modul na padácích dosedne do vod Atlantického oceánu.

Pokračuje schůze Sněmovny. Poslanci by měli schvalovat návrh na začlenění společnosti ČEZ pod zákon o registru smluv, změnu v dani z nabytí nemovitosti a vynětí velkoobchodu ze zákona o zavírání větších prodejen o vybraných svátcích. Ve finále je také zřízení Národní sportovní agentury a novela proti kumulaci odměn z politických funkcí. V úvodním kole by mohli poslanci projednat předlohy o usnadnění odstraňování vraků aut z ulic.