15. července 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

ČSSD probere situaci kolem výměny ministra kultury, fotbalová Slavia zahájí sezonu bitvou se Zlínem

Ministr kultury Antonín Staněk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr kultury Antonín Staněk. | foto: ČTK

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Hledání ministra kultury. Předsednictvo ČSSD odpoledne posoudí situaci poté, co prezident Miloš Zeman uvedl, že je připraven k 31. červenci odvolat Antonína Staňka (ČSSD), což zpočátku odmítal. Ohledně navrhovaného Staňkova nástupce Michala Šmardy (ČSSD) Zeman vyčká na rozhodnutí předsednictva ČSSD. Část představitelů sociální demokracie žádá odchod strany z vlády.

Vzrostou ceny za taxislužby? Proběhne jednání pražské koalice Pirátů, Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) a Prahy Sobě ohledně zvýšení maximální kilometrové taxy pro taxislužbu. Nejvyšší možná cena za kilometr by se mohla zvýšit o osm korun na 36 korun, nástupní sazba o dvacet na 60 korun a minuta čekání o korunu na sedm korun. Rada hlavního města pak probere dohodu o postupu stavby metra D v okolí Thomayerovy nemocnice v Krči, stavbu vodovodu v botanické zahradě v Troji, převod nevyčerpaných prostředků z roku 2018 nebo analýzu povodí Litovicko-šáreckého potoka. Radní mají řešit i složení komise rady pro udržitelnou energii a klima.

Od pondělí bude uzavírán Letenský tunel až do 22. července v noci od 23:00 do 05:00 (tj. sedm nocí) z důvodu údržby a mytí tunelu. Objížďka bude vedena ulicemi Veletržní, Dukelských hrdinů a nábřeží Kapitána Jaroše.

V Bruselu budou jednat ministři zahraničí členských zemí EU. Na programu bude mimo jiné debata o dění v Íránu, Iráku či ve Středoafrické republice nebo migraci. Je možné, že se rada dotkne i dění u Kypru v souvislosti s tureckými snahami o průzkum v oblasti kvůli možné těžbě. Za Česko se účastní náměstek ministra zahraničí Martin Povejšil.

V Británii ve 20.00 proběhne poslední mediální debata Borise Johnsona a Jeremyho Hunta v souboji o vedení Konzervativní strany, který pořádá list The Sun a rozhlasová stanice talkRADIO.

Soud v New Yorku má rozhodovat o případné kauci pro finančníka Jeffreyho Epsteina, jehož čeká soud za sexuální zneužívání nezletilých. Činy, z nichž je viněn, se vztahují na období 2002 a 2005. Byl za ně souzen už na Floridě, kdy se dohodl se soudem a v roce 2008 dostal 18 měsíců vězení. Odpykal si z nich 13 měsíců s tím, že mohl ve dne pracovat a ve věznici jen přespávat.

Bělošský radikál James Alex Fields, který předloni ve Virginii najel autem do davu odpůrců rasismu a zabil jednu ženu, se od státního soudu ve Virginii dozví výši trestu za vraždu. Hrozí mu doživotí. Již na konci června Fieldse doživotím za zločin z nenávisti potrestal federální soud.

Poslední zápas uzavře první kolo nového ročníku nejvyšší fotbalové ligy. Zlín na domácím stadionu vyzve pražskou Slavii, obhájce titulu. Duel začíná v 18.00.

Další díl Tour de France. Svět sportu se těší na desátou etapu nejslavnějšího cyklistického závodu. Závodníci se vydají na 218 kilometrů dlouhou trasu Saint-Flour - Albi. V čele „Staré dámy“ je Julian Alaphilippe z týmu Deceuninck-Quick-Step.

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.