Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČEZ ani E.ON už nepřipojí jedinou sluneční ani větrnou elektrárnu

Ekonomika

  10:06aktualizováno  12:06
DĚČÍN/PRAHA - ČEZ i E.ON dnes přestal udělovat kladná stanoviska k žádostem o připojení nových solárních a větrných elektráren. Vedení společnosti tak vyhovělo výzvě společnosti ČEPS, která je výhradním provozovatelem přenosové soustavy.

Větrné elektrárny foto: Shutterstock

ČEPS žádá odpojování slunečních elektráren kvůli zachování bezpečnosti dodávek elektřiny. Podle vyjádření generálního ředitele ČEPS Petra Zemana by se s ním mohlo začít už příští rok v létě. Při současném tempu připojování solárních elektráren podle něj hrozí situace, že bude výroba vyšší než spotřeba. Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE) závěry ČEPS důrazně odmítá.

Zájem je obrovský. Větší, než se dá zvládnout

ČEZ už dlouho zaznamenává velký zájem investorů o připojení zejména solárních elektráren. "Výše požadovaných výkonů ohrožuje bezpečnost a spolehlivost elektrizační soustavy, proto vedení společnosti po analýze stavu připojování fotovoltaických a větrných elektráren ve své distribuční soustavě rozhodlo s okamžitou platností vyhovět požadavku společnosti ČEPS," uvedla mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová.

Společnost už od roku 2008 musela na severní Moravě, v severních a východních Čechách omezovat vydávání kladných stanovisek k připojení těchto elektráren. Mluvčí dodala, že dosud vydaná rozhodnutí o připojení jsou platná.

Průměrný zimní odběr elektrické soustavy ČR je asi 12.000 megawattů. V létě, kdy mají sluneční elektrárny největší výkon, je to však méně než polovina. ČEPS proto na začátku února vyzval distribuční společnosti ČEZ, E.ON a PRE, aby pozastavily vydávání kladných stanovisek k žádostem o připojení nových větrných a fotovoltaických elektráren.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat