Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Jdeme pryč, babi.‘ Na nově otevřený Primark se stála fronta přes půlku Václaváku

Ekonomika

  10:00aktualizováno  13:30
PRAHA - „Ti lidé se snad zbláznili,“ ozývá se od kolemjdoucích, kteří ve čtvrtek dopoledne míjeli obří frontu vinoucí se od vchodu do nově otevřeného obchodu Primark přes polovinu Václavského náměstí až k soše svatého Václava. Stovky nadšenců se do irského řetězce s levnou módou sjeli ze všech koutů republiky. Aby otevření stihli, dokonce si přivstali. Výsledkem byl narůstající dav, který museli ve třiceti stupňovém horku svlažovat hasiči.

Otevřel se první Primark v Česku, ceny prý budou stejné jako v Drážďanech. Na řadě je teď Brno

„Přijeli jsme s rodinou speciálně kvůli otevření Primarku z Liberce. Zatím tady čekáme něco přes čtvrt hodiny, ale na tom sluníčku se to nedá vydržet, tak jsem si odběhla zakouřit do stínu,“ sdělila pro Lidovky.cz jedna z nedočkavých zákaznic. Přesto, že se dveře prvního Primarku v Česku otevřely přesně v devět hodin ráno, první lidé ve frontě stáli před obchodem déle než hodinu.

Na oslavu svých narozenin se rozhodla pro nákup v irském řetězci také zákaznice Dana ze Slaného. „Mám dnes narozeniny, tak jsme si s dcerou udělaly výlet do Prahy a spojily to rovnou s otevřením Primarku. Řekly jsme si, že si uděláme radost, ale tolik lidí jsme tedy nečekaly,“ řekla Lidovkám.cz během zdlouhavého čekání ve frontě.

Na první nákup v Primarku čekaly stovky lidí.
Otevření Primarku přilákalo stovky lidí.

Na bezpečnost dohlížela policie, prevenci proti úpalu či zkolabování zajišťovali hasiči. Riziku přenosu koronaviru však šlo zabránit jen těžko – roušky a respirátory byly často k vidění buď ledabyle na bradě, nebo v ruce, o povinných rozestupech řeč být nemohla vůbec.

V okamžiku, kdy odbila devátá hodina, se náměstím rozezněla známá melodie We Are The Champions od kapely Queen. A ­tlačenice ještě zesílila. První zákazníky, kteří obdrželi šedou nákupní tašku s typicky modrým nápisem, při vstupu doprovázel také hlasitý potlesk personálu, mávání vlaječkami a mediální hlouček s ­kameramany. „Prosím vás, ty rozestupy trochu dodržujte,“ jen marně prohodil pracovník bezpečnostní agentury. Hudbu v obchodě i nadále ladil DJ.

Řada rostla dál

Fronta se však příliš nezkrátila ani poté, kdy za velké slávy začalo do třípatrového obchodu proudit prvních 313 zákazníků – tedy maximální počet, který se s vládním omezením do obchodu vejde. Doba, jakou zákazníci stráví uvnitř, omezena není. Řada tedy během dopoledních hodin nebrala konce, poslední člověk se od sochy svatého Václava vzdálil jen málokdy.

Stovky šťastlivců, kteří se do prodejny dostali jako první, se však nenechaly znervóznět a v klidu se probíraly levným zbožím. Ceny by podle Macieje Podwojského, který je manažerem společnosti pro Polsko, Česko a Slovensko, měly zůstat stejné, jako jsou čeští zákazníci zvyklí například z­ Drážďan, kam za nákupy dříve hojně vyráželi. „Jediný rozdíl může vzniknout pouze v závislosti na kurzu koruny k libře,“ dodal pro Lidovky.cz Podwojski. Například ceny dámských triček začínají na 55 korunách, sedm párů černých či bílých ponožek vyjde na 80 korun.

Levná móda míří do Brna. Řetězec Primark otevře druhou tuzemskou prodejnu

A spokojenost projevili i první zákazníci, kteří opouštěli obchod s plnými taškami. „Bylo to tam super, nakoupili jsme si pěkné věci za málo peněz,“ pochlubili se sourozenci Kristýna a Ondřej, kteří přijeli ze Záboří nad Labem. „Nakoupila jsem dětem oblečení s­ Minnie – to máme rádi. Určitě přijedu znovu,“ prohlásila další zákaznice Michaela Škodová. A­ právě pro dětské věci a oblečení na léto přijela do Primarku většina oslovených lidí.

Přesto, že řadě zájemců dlouhé čekání na sluníčku za nákup stálo, někteří to raději vzdali. „Jdeme pryč, babi. Tady čekat nebudeme,“ zaznělo z houfu. Z obchodu, který byl na hraně své koronavirové kapacity, totiž v první hodině odešly jen zhruba dvě desítky lidí. Na vstup jich ale čekaly další stovky.

Pražský Primark se nachází v­ novém objektu Květinový dům na rohu Václavského náměstí a ­Opletalovy ulice. Jedná se v pořadí o 369. pobočku na světě. V ­Česku však Primark Prahou nekončí, druhé prodejny by se už příští rok mělo dočkat také brněnské obchodní centrum Olympia. Společnost zároveň uvedla, že podepsala nájemní smlouvu na svou první pobočku také na Slovensku. S otevřením pražské filiálky se původně počítalo už na konci loňského roku. Druhá vlna koronaviru ale událost opakovaně narušila.

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...