1. září 2011 15:53 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Izraelci povolili ČSA létat, nastane cenová bitva

Letadlo ČSA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA. | foto: Lidové noviny

PRAHA České aerolinie nepřijdou o možnost provozovat pravidelnou leteckou linku do Tel Avivu. Od 30. října měla být jedinou společností s právy na provoz linky konkurenční Travel Service, ČSA ale po rozhodnutí izraelských úřadů mohou linku provozovat nadále.

Potvrdila to mluvčí skupiny ČSA Hana Hejsková. Konkrétní počet letů pro zimní letový řád mezi oběma městy zatím společnost zvažuje.

Vzhledem tomu, že o oblíbenou destinaci nyní budou soupeřit hned dvě české společnosti, cestující se pravděpodobně mohou tešit na cenovou bitvu. Z Prahy navíc létá do Svaté země také izraelský národní přepravce El-Al.  

Travel Service sice do Tel Avivu létá již delší dobu, nicméně chybělo mu nutné povolení k provozování veřejných letů a kapacitu tak pronajímal pouze izraelským cestovním kancelářím v rámci charterové dopravy.

POPRVÉ V ROCE 1948

První pravidelné letecké spojení mezi Prahou a Tel Avivem, a také Haifou operovaly Československé aerolinie v letní sezoně 1948. Po komunistickém převratu byly záhy pravidelné linky do Tel Avivu a Haify zrušeny. V novodobé historii společnosti bylo pravidelné letecké spojení do Tel Avivu obnoveno v červnu 1991, nejprve Československé aerolinie provozovaly pouze jeden let týdně. Izraelský národní dopravce El Al začal létat z Tel Avivu do Prahy také v červnu 1991.

"Je to dobrá zpráva, že Tel Aviv v letovém řádu Českých aerolinií zůstává, velmi nás těší, že jej svým cestujícím můžeme nabízet i v nadcházejících sezónách." řekla Hejsková.

Přibude další?

Rozšíření počtu leteckých společností mezi oběma zeměmi bude platit oboustranně, své služby mezi Prahou a Tel Avivem bude mít možnost zároveň nabídnout i více než jeden izraelský dopravce. V současnosti je provozuje národní dopravce El Al.

Konkrétní informace o leteckém spojení zatím ČSA neuvedly, zpráva o možnosti pokračovat v linkách do Tel Avivu je podle firmy teprve čerstvá.

Od zimního letového řádu budou linku obsluhovat dva dopravci, přesto společnost doufá, že se množství letů nebude výrazně měnit a že plynule naváže na letní sezonu. Loni v zimě ČSA létaly do Tel Avivu každý den, další dodatečné spoje nabízely ve spolupráci s El Al.

Aerolinky Smart Wings provozované společností Travel Service hodlají na lince mezi Tel Avivem a Prahou létat dvakrát denně letounem Boeing 737-800 s kapacitou 189 míst, uvedla mluvčí společnosti Vlaďka Dufková. Tehdy ještě výhradní právo na provozování leteckého spojení společnosti udělilo na začátku července české ministerstvo dopravy.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!