Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Neplaťte a neotevírejte přílohu. Internetoví podvodníci zneužili jméno společnosti CS Cargo

Kamion spediční společnosti CS Cargo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamion spediční společnosti CS Cargo. | foto: CS CARGO

PRAHA V tuzemských elektronických schránkách se dva týdny před Vánoci začal objevovat nový typ podvodných emailů. Zpráva, která požaduje uhrazení několikatisícové částky, se tváří jako upomínka od dopravní a logistické společnosti CS Cargo. Firma spojení s ní odmítá, kdosi se vydává za jejího zaměstnance.

„Při kontrole našich dokladů jsme zjistili, že jste dosud neuhradili naši pohledávku číslo 20120091 na částku 4364,00 Kč, splatnou dne 01.12.2018,“ stojí v úvodu jednoho z emailů, které přišly rovněž do redakčních schránek. Částka, kterou odesílatel požaduje, se pokaždé liší, hlavní znění zprávy je však stejné.

„Předpokládáme, že se jedná o pouhé opomenutí a že dlužnou pohledávku neprodleně uhradíte,“ píše se dále v textu podepsaném Jaroslavem Škorvánkem, jenž se prezentuje jako zástupce spediční společnosti CS Cargo. Odesílatel neopomněl zveřejnit ani mobilní číslo, které je momentálně dočasně nedostupné.

Zaměstnanec tohoto jména ve firmě skutečně působí. Podle CS Cargo ovšem se záležitostí nemá nic společného. „Na uvedenou událost jsme neměli a nemáme sebemenší vliv. Bohužel, jméno naší společnosti a kontaktní údaje našeho zaměstnance pana Škorvánka byly zneužity,“ řekl serveru Lidovky.cz Aziz Jahić, marketingový ředitel společnosti. Doplnil, že vedení firmy nastalá situace mrzí a již se jí zabývá.

Z hlavičky podvodného emailu je patrné, že zpráva odešla z nezebezpečeného polského serveru. Jedná se o takzvaný pishingový útok. Samotný text emailu sice neobsahuje číslo účtu, na nějž je třeba „dlužnou“ částku zaslat. Jeho součástí je ovšem příloha s koncovkou. rar, která obsahuje škodlivý kód. Pakliže ji adresát otevře a spustí, může vystavit svůj počítač ohrožení.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...