Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Prachař zrušil výběr nového šéfa ŘSD. Čeká na výsledek voleb?

Antonín Prachař | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antonín Prachař | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Ředitelství silnic a dálnic nebude mít nového ředitele. Ministr dopravy Antonín Prachař se rozhodl ukončit výběrové řízení bez toho, aby vybral nového šéfa. LN to oznámil mluvčí resortu Tomáš Neřold. ŘSD tak nadále povede jenom pověřená ředitelka Soňa Křítková.

Výběrové řízení tedy dopadlo tak, jak už dopředu naznačovaly některé zdroje obeznámené s chodem ministerstva. Tedy, že se s novým šéfem ŘSD počká až na výsledek senátních a komunálních voleb, které se uskuteční za necelé dva týdny.

"Přestože o post generálního ředitele se ucházela řada kvalitních manažerů, ministr Prachař nakonec po vyhodnocení všech nabídek a po zvážení aktuální situace v ŘSD ukončil výběrové řízení,“ řekl mluvčí ministerstva Neřold.

Prachař dále rozhodl, že na činnost ředitelství bude dohlížet nově zřízená pětičlenná Správní rada. O jejím statutu se nyní jedná. Podle návrhu ministerstva by v ní měli zasednout zástupci resortu dopravy, financí, Státního fondu dopravní infrastruktury, hospodářského výboru Sněmovny a akademické obce.

PSALI JSME:

Vyhlášení výběrového řízení na volbu nového šéfa ŘSD není obvyklou praxí. Stejně tak není obvyklé, že se soutěž konala přímo pod taktovkou ředitelství silnic, namísto aby za ni odpovídalo ministerstvo dopravy.

Postup resortu při výběru nového šéfa organizace, která rozděluje desítky miliard korun ze státního rozpočtu do dopravních staveb, kritizoval prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Pochybnosti podle něj vzbuzovaly už požadavky na nového ředitele. ŘSD totiž chtělo, aby šéf instituce měl rozsáhlé jazykové znalosti. Naopak praxe s vedením organizace či většího počtu zaměstnanců byla uvedená pouze jako výhoda.

Sobotka: ministr se dal na vojnu

Prachař je za své více než půlroční působení v čele resortu opakovaně kritizován. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na začátku září uvedl, že na dopravě je řada problémů, které ministr musí urychleně řešit.

"Pan ministr se dal na vojnu, tak musí bojovat," řekl ministerský předseda. Zároveň zdůraznil, že důležitým Prachařovým krokem v čele dopravy má být zejména výběr nového generálního ředitele ŘSD.

Pověřená ředitelka Křítková je bývalou zaměstnankyní Agrofertu, který patří předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. V zemědělském a potravinářském gigantu byla ředitelkou úvaru strategické komunikace.

Před ní ŘSD vedl IT specialista Jan Kubiš, který ale v čele státní organizace vydržel jen čtyři měsíce. Poté zjistil, že požadavky, které na něj manažerská funkce klade, není schopen splnit. Křítková se po ně stala pátou šéfkou ŘSD během pouhého roku. Podle odborníků takové změny organizaci důležité pro výstavbu dopravní infrastruktury neprospívají.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!