30. ledna 2019 12:07 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Přes čtvrt miliardy jako odstupné. Vyhození stavbaři z D1 se domáhají náhrady

Prozatimní konec dálnice D11 u Hradce Králové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prozatimní konec dálnice D11 u Hradce Králové. | foto: ČTK

PRAHA Doplacení za stavební práce ve výši 280 milionů korun požaduje mezinárodní konsorcium firem, které působilo na úseku dálnice D1 u Humpolce a byla s ním rozvázána smlouva. Tuto částku měly firmy údajně již na úseku prostavět. To však stát popírá a odmítá zaplatit. Celá záležitost tak může skončit u soudu.

Přitom stát sdružení tvořené italskou firmou Toto Costruzioni Generali, kazašskou SP Sine Midas Stroy a českou Geosan Group již vyplatil přes půl miliardy korun. Tuto částku dostaly firmy v rámci zálohy a dalších faktur na modernizaci dálnice mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. 

Nicméně tři týdny poté, co ministr dopravy vypověděl konsorciu smlouvu, došel na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dopis požadující doplacení 280 milionů korun, uvedl server iDnes.

ŘSD požadavkům z dopisu vyhovět nehodlá. „Uvedené vícepráce jdou nad rámec toho, co tam bylo skutečně uděláno, čili tyto nároky budou odmítnuty,“ sdělil generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

Firmy požadovaly vyplacení náhrad do týdne, jinak v dopise hrozily žalobou. „Pokud nebude dlužná částka uhrazena, je zhotovitel připraven použít všech prostředků k vymožení tohoto nároku včetně příslušenství,“ napsal zástupce konsorcia Michael Dibon.

Během loňského roku bylo zrušení smlouvy na spadnutí hned několikrát. Reálné podoby začalo nabývat v červenci, kdy mluvčí ŘSD uvedl, že pokud si řidiči stěžují, že se na některém úseku nepracuje, tak v případě úseku u Humpolce mají pravdu. 

Definitivně se pro vykázání firem rozhodlo před Vánoci, kdy provoz na tomto úseku během hustého sněžení definitivně zkolaboval a zastavil se v dlouhých kolonách. Odklízení sněhu navíc zpozdilo stavební prace. ŘSD kromě toho tvrdí, že dálnice se opravovala nevhodně.   

Vypovězení smlouvy potkalo ve středu i sdružení firem vedené Eurovií na stavbě dálnice D11 z Hradce Králové do Smiřic. Informovala o tom Česká televize. Poklepání základního kamene sice oficiálně v říjnu proběhlo, firmy ale odmítly formálně převzít staveniště. ŘSD tvrdí, že jejich cílem bylo nátlakem získat více peněz než je dáno ve smlouvě.   

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz