18. ledna 2010 19:46 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V pátek odpoledne budou náklaďáky a autobusy platit vyšší mýtné

Mýtné brány | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné brány | foto: Lidové noviny

PRAHA Vláda schválila návrh ministra dopravy Gustava Slamečky, podle kterého budou nákladní auta a autobusy platit v pátek odpoledne mezi 15:00 a 21:00 až o polovinu vyšší mýtné. Pro ostatní dny a časy se sazby naopak mírně, zhruba o dvě procenta, sníží. Po dnešním jednání vlády to uvedl Slamečka. Nové sazby platí od 1. února.

Ministerstvo dopravy chce vyššími pátečními sazbami omezit počty kamionů na dálnicích v době, kdy je provoz z celého týdne nejhustší. Regulace provozu pomocí mýta je podle Slamečky lepší alternativou k úplnému zákazu jízd kamionů v pátek odpoledne, který navrhovala Topolánkova vláda. Dnešní rozhodnutí vlády je definitivní, nařízení už nemusí schvalovat parlament.

"Naším cílem byla regulace a nikoliv vyšší výnos," řekl Slamečka. Podle něj by se měl počet kamionů ve zmíněných hodinách na dálnicích snížit o 30 procent. Za půl roku chce MD nový systém vyhodnotit a v případě, že se ukáže jako neúčinný, úřad ho prý přehodnotí.

Slamečka vládě návrh předložil po dohodě s nákladními dopravci, kteří novinku považují za kompromis. "Samozřejmě bychom si dokázali představit lepší variantu, tedy žádnou změnu, ale je to pořád lepší než úplný zákaz," řekl mluvčí sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martin Felix.

"Finančně neutrální" systém, náklady se však zvýší

Podle něj bude nový systém pro dopravce celkově "finančně neutrální", některým z nich se ale náklady zvýší. To se týká například tranzitu přes republiku nebo řidičů, kteří se vracejí v pátek večer domů. Vyšší sazby se týkají i autobusů, o jejichž služby bývá největší zájem právě v pátek odpoledne. MD pro autobusy žádnou výjimku nepřipravilo.

Sazby se budou zvyšovat podle náprav, pro malé náklaďáky se dvěma nápravami se zvýší o čtvrtinu, pro větší vozidla od tří náprav včetně o polovinu.

Například na tranzitu přes celou republiku z Rozvadova do Břeclavi zaplatí v nově kamion v pátek o 900 korun více než dnes. Trasa Praha - Brno bude o více než 400 korun dražší.

Automobiloví dopravci zaplatili loni na elektronickém mýtném o 601 milionů korun méně než v roce 2008, celkem 5,54 miliardy Kč. Důvodem je nižší objem přeprav v době krize.

ČTK, Lidovky.cz