9. března 2016 14:48 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Převoz české nafty z Německa po silnici neprojde. Je jí příliš velké množství

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe. | foto: SSHR

PRAHA Varianta s odvozem české nafty ze skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu po silnici nevyjde. Na svém twitterovém účtu to sdělil předseda Státní správy hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Uvedl, že místní úřady pustí do klidové zóny v Kraillingu jen pět cisteren denně, pro transport je jich přitom třeba 2500.

„Chápu to. Vozit takové množství po silnici a ještě přes obec prostě nejde. Musíme opravit vlečku,“ uvedl Švagr.

Kvůli opravě železniční vlečky ve skladu oslovila SSHR na konci února společnost Strabag. Zástupci státu i stavební odborníci sklad minulý týden navštívili a zjistili, že stav kolejí u skladu je velmi špatný. Problémový úsek železniční vlečky je dlouhý asi dva kilometry. Insolvenční správce v polovině února stanovil termín převozu do 30. dubna, což Švagr již dříve označil za nereálné. Česko má v Německu naftu za 1,2 miliardy korun.

Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. Dřívě sloužil vojenským...
Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. Dřívě sloužil vojenským...

Dvě zakázky na převoz

SSHR v souvislosti s převozem nafty vypsala dvě zakázky, s nimiž se koncem února seznámila vláda. Správa kvůli krátkosti termínu od insolvenčního správce u obou zvolila takzvané jednací řízení bez uveřejnění, v němž lze oslovit jediného dodavatele. Zajištění převozu by za 60 milionů korun bez DPH měl zajistit státní distributor paliv Čepro.

Předpokládaná hodnota veřejné zakázky na opravu vlečky je 13,5 milionu korun bez DPH. Švagr již dříve řekl, že tato cena je pouze odhadem.

Počátky sporu v roce 2014

S insolvenčním správcem Viktoriagruppe Mirko Möllenem se Česko pře o vlastnictví nafty od vyhlášení insolvence firmy v prosinci 2014. Podle dřívějších informací je hodnota uložené nafty 1,2 miliardy korun. SSHR přihlásila pohledávky za dalších 300 milionů Kč a dalších až 300 milionů korun podle zdroje při přihlašování pohledávek požadovaly české celní a daňové úřady. Češi si tak celkem nárokují až 1,8 miliardy korun.

Möllen sice povolil naftu odvézt, zároveň si ale vyhradil právo vznést požadavek na její vrácení. Vydání nafty má podle něj umožnit především využití skladiště paliv.

Česko má nyní zásoby ropy a ropných produktů zhruba na 95 dnů, povinných je 90 dnů. Nafta, kterou má Česká republika uloženu v Německu, by pokryla zhruba dvoudenní národní spotřebu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!