Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Francouzský McDonald’s zaplatí pokutu přes 30 miliard korun. Měl krátit daně, vinu nepřiznal

ilustrační snímek foto: Reuters

Americký řetězec rychlého občerstvení McDonald’s ve Francii zaplatí pokutu 1,25 miliardy eur (30,9 miliardy korun), aby se vyhnul trestnímu stíhání za daňové úniky v letech 2009 až 2020. Částka se skládá ze sankce a z doplacených daní.
  14:36

Spor se opírá o obvinění, které se poprvé objevilo v roce 2014. McDonald’s podle něj převáděl zisky z Francie do Lucemburska, kde platil nižší daně. Firma, jejíž francouzskou centrálu policie v rámci vyšetřování prověřovala, tehdy jakékoli pochybení odmítla.

Soudce Stéphane Noël uvedl, že řetězec dostal pokutu 508 milionů eur. V květnu podle něj firma schválila, že francouzským daňovým úřadům zaplatí 737 milionů eur na dorovnání daně, píše agentura AFP.

Advokáti americké firmy uvedli, že urovnání neznamená přiznání viny. „Je to soudní dohoda, jež má zabránit soudnímu procesu, který je velmi dlouhý a samozřejmě nejistý,“ řekl právní zástupce Denis Chemla.

Vyrovnání je podobné dohodě, kterou v roce 2019 ve Francii uzavřela americká internetová společnost Google. Ta rovněž čelila obvinění z přesouvání zisků, a nakonec zaplatila jednu miliardu dolarů, uvedla agentura Reuters.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat