30. listopadu 2018 17:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Další čínská banka má pobočku v Česku. Bank of Communications ze čtvrtiny vlastní čínská vláda

Bank of Communications v Hong Kongu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bank of Communications v Hong Kongu. | foto: Wikimedia/ShingWong~commonswiki

Praha Do Česka vstoupila další z čínských bank, svou pobočku v tuzemsku založila pětka čínského bankovnictví Bank of Communications. Finanční dům ze čtvrtiny kontrolovaný vládou v Pekingu a objemem majetku srovnatelným s francouzskou Société Générale se usídlí v pražském Karlíně, informoval v pátek server E15.cz.

Licenci na poskytování bankovních služeb dostal nový čínský hráč od České národní banky v první polovině listopadu. „Banka je vedena v jednotné evidenci regulovaných a registrovaných subjektů jako pobočka zahraniční banky ze třetí země,“ uvedla mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.

Pražská pobočka banky prozatím není aktivní, centrála v Šanghaji na dotaz E15 po byznysových plánech v Česku do uzávěrky nereagovala. Spuštění tuzemského byznysu banky je nicméně podle její poslední letošní průběžné zprávy pro regulátora součástí masivní expanze za čínské hranice. Jen letos chce banka otevřít 21 poboček v šestnácti zemích. Souběžně s Prahou rozjíždí své aktivity také v Torontu a Johannesburgu.

Podle letošního reportu agentury S&P má Bank of Communications aktiva takřka 1,4 bilionu dolarů, zhruba kolem 31 bilionů korun. Je tak 21. největší bankou světa. Za první polovinu letošního roku vydělala podle dostupných finančních výkazů v přepočtu 157 miliard korun.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz