Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dědici zakladatele Ikea dostanou jen šestinu z bilionového jmění. Zbytek půjde nadacím

Ingvar Kamprad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ingvar Kamprad | foto: Reprofoto

STOCKHOLM/PRAHA Před týdenm zemřel osmý nejbohatší muž planety, zakladatel společnosti Ikea, Ingvar Kamprad. Za sebou zanechal jmění o hodnotě 1,2 bilionu korun. Jeho dědicům však zůstaně jen šestina z jeho majetku, zbytek bude rozptýlen mezi nadace společnosti Ikea.

Když v sobotu zemřel zakladatel Ikea Ingvar Kamprad ve věku 91 let byl na osmém místě žebříčku miliardářů agentury Bloomberg s celkovou hodnotou majetku kolem 58,7 miliard dolarů, což představuje přibližně 1,2 bilionu korun.

Jeho majetek teď bude rozptýlen kvůli unikátní struktuře trustů, nezávislých fondů, kterou Kamprad vytvořil, aby si koncept Ikea zanechal dlouhodobou nezávislost a přežil. Sám zakladatel největšího nábytkářského prodejce na světě měl často námitky proti svému statusu jednoho z nejbohatších lidí planety právě kvůli síti nadací a holdingových společností, ve kterých byla zachována nezávislost firmy.

Jeho dědicové tak již nebudou mít přímou kontrolu nad společností. Stále budou moci čerpat bohatství z rodinou vlastněné Ikano Group, která sdružuje finanční, realitní a maloobchodní podniky, s hodnotou kolem 200 miliard korun.

Většina obchodů společnosti Ikea je však umístěná v Ingka Foundation, nizozemské charitativní nadaci s cílem na podporu inovací v designu. Značka, koncept a produkty zase patří společnosti Vaduz se sídlem v Lichtenštejnsku.

O peníze se nezajímal

Ačkoliv jsou podle agentury Bloomberg obě firmy vedeny jako nadace, jejich charitativním cílem je primárně reinvestovat do společnosti Ikea a inovací v rámci sítě obchodních domů.

Strukturu vlastnictví majetku vytvořil Kamprad v 80. letech a zajišťuje, že rodina nebude mít přímý vliv na společnost Ikea. Podle výkonného ředitele Ikea Foundation Pera Heggenese se Kamprad o peníze nezajímal. „To je jasné z toho, jak strukturoval vlastnickou síť společnosti,“ uvedl v roce 2012 pro agenturu Bloomberg.

Firma, kterou Kamprad vybudoval, ovládá podle odhadů asi pětinu světové produkce s nábytkem a podle jednoho průzkumu z počátku 90. let bylo každé desáté dítě počato na posteli této značky, což Kamprad sám považoval za nadnesené. 

Jisté ale je, že díky jím založenému modro-žlutému kolosu jej různé průzkumy řadily mezi nejbohatší lidi nejen v Evropě, ale i na světě. Například časopis Forbes předloni odhadl Kampradův majetek na 3,4 miliardy dolarů (70 miliard Kč), podle agentury Bloomberg ale byl jeho majetek více než desetkrát větší.

Nejsme luxusní firma

Fenomenální úspěch „krále ložnic a kuchyní“ spočíval v konceptu stavebnice, který si zákazníci snadno přepraví a vcelku nenáročně smontují sami doma. Vymyslel model jednoduchého a praktického výrobku a zároveň systém obchodu, který umožňuje výrobky udržovat na relativně nízkých cenách. „Nejsme luxusní firma, chceme oslovit většinu - to je naše motto,“ hlásal Kamprad.

Také jeho manažerské recepty byly prosté. „Neznám lepší způsob vedení lidí, než jít příkladem. Pro mě by bylo nepřijatelné cestovat první třídou, kdybych věděl, že kolegové jsou v turistické,“ říkal ke své proslulé šetrnosti. Typický byl také jeho odpor k firemnímu elitářství a neformální vystupování.

Společnost IKEA Kamprad založil v roce 1943. Její název odvodil z počátečních písmen svého jména, názvu farmy, kde se narodil (Elmtaryd) a vesnice, v níž vyrostl (Agunnaryd). Původní náplní byl prodej všeho možného - rámů k obrazům, hodinek nebo výrobků z nylonu. V roce 1947 Kamprad zařadil do nabídky i nábytek a v roce 1951 se už soustředil pouze na toto zboží - vydal také svůj první katalog, který dodnes vychází v početném nákladu.

,

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!